שתף קטע נבחר

החרדים מרוצים מנתניהו: עד 2015 הכל ישתנה

נתניהו בישר על הקטנת הקצבאות לאברכים, אבל החלטתו לדחות את יישום ההחלטה בחמש שנים הפיחה תקווה בסיעות החרדיות. "מקווים שעד אז תהיה ממשלה אנושית יותר", אמרו ביהדות התורה, אך חברי הסיעה צפויים לתמוך בתוכנית

בלשכת ראש הממשלה הוציאו אמנם הודעה על קיצוץ בקצבאות האברכים, אבל החרדים לא מודאגים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחר פעם נוספת להחליט לא להחליט, ורק ב-2015 ייכנס לתוקף הקיצוץ הראשוני בקצבאות. הדחייה הזו השאירה פתח גדול לתקווה בסיעות החרדיות, וביהדות התורה הביעו תקווה שבעוד חמש שנים "תהיה בישראל ממשלה אחרת ואנושית יותר, שתשנה את הגזרה".

 

  • להצעת ההחלטה לתקצוב האברכים לחצו כאן

 

בסיעות החרדיות קיבלו ברגשות מעורבים את כוונת הממשלה להסדיר את מתן קצבאות הבטחת ההכנסה ל-11 אלף אברכי הכולל למשך חמש שנים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שניהל את המשא ומתן מטעם החרדים בנושא, סירב להתייחס להמלצות הוועדה הבין-משרדית שדנה בו, אך ההערכה היא שבסופו של דבר יקבל אותן, ובעקבותיו גם שרי ש"ס יתמכו בהן.

 

החרדים חששו עד כה כי בתחילת 2011 יופסקו הקצבאות, לאחר שבג"ץ קבע כי יש להסדירן בחוק, ומבחינה זו הם מסופקים מהחלטת הממשלה. עם זאת הם מאוכזבים מהכוונה להגביל לראשונה את תקופת זכאות האברכים לקצבאות למשך חמש שנים. "ההצעה היא בסך הכל טובה", אמרו ביהדות התורה, "הבעיה היא רק שהממשלה מציגה את זה בצורה מכוערת כעוד מהלך אנטי-חרדי. זו גישה לא יפה ועל כך בהחלט יש כעס".

 

החרדים מקווים כי בשנים הקרובות - עד שהאברכים הראשונים ישלימו ארבע שנות זכאות - הם יביאו לשינוי ההחלטה. יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, החרדי היחיד שהתייחס להצעת הממשלה, רמז על כך כשאמר: "אני מקווה שבעוד חמש שנים תהיה בישראל ממשלה אחרת, ממשלה אנושית יותר, ממשלה שתשכיל לבטל את הגזרה, תבין מהם מצוקה ועוני, ותאפשר את המשך קיום עולם התורה".

 

גורם נוסף במפלגה בחר להתמקד בחצי הריק של הכוס וכינה את ההצעה "כישלון". לטענתו, האוצר מגביל את סכום הקצבאות הכולל, וכשמספר האברכים יגדל יתחלקו כולם באותה העוגה. "אולי ביבי מריח בחירות ולכן הוא מהמר. נראה שהוא הולך עם ברק על מהפכה חילונית, כדי שיוכל לומר שלבני נתנה לחרדים יותר".

 

ש"ס לא מודאגת: יש הרבה זמן עד יום ראשון

שרי ש"ס סירבו להתייחס להצעת הממשלה, ובמפלגה אמרו כי "יש עוד הרבה זמן עד יום ראשון". גורם בש"ס אמר כי בהמשך להבטחה לדאוג גם לסטודנטים, יידרשו נציגיה להגדיל את סכום הקצבאות המוצע לתלמידי ההשכלה הגבוהה.

 

בארבע השנים הבאות לא יחול שום שינוי בתקצוב האברכים, ובשנה החמישית הקצבאות לאברכים במסלול מסוים (מתחת לגיל 29, אך עומדים בקריטריונים לקצבה) יוקטנו ל-75%. בסיום אותה השנה הקצבה לאברכים באותו מסלול אמורה להתבטל, אך החרדים מקווים כי עד אז ההחלטה תשתנה. מכיוון שההצעה אינה טעונה אישור הכנסת, ניתן יהיה לשנותה ביתר קלות. 

 

לשכת ראש הממשלה מסרה כי תינתן תוספת של 50 מיליון שקלים לסטודנטים נזקקים, במסגרת קרן הסיוע - ולאחר הפגנות הענק של הסטודנטים נגד חוק האברכים. עם זאת, עדיין אברך יקבל 12 אלף שקל בשנה, יותר מפי 2 מסטודנט נזקק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוזס. "מקווה לממשלה שתבין מהי מצוקה"
צילום: דודי ועקנין
ההפגנות נגד חוק האברכים
צילום: דנה קופל
נתניהו. החליט לא להחליט
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים