שתף קטע נבחר

צפו: המחבל המתאבד בשבדיה צולם לפני הפיצוץ

רגעיו האחרונים של תימור עבד אל-ווהאב אל-עבדלי, שביצע את הפיגוע הראשון זה 30 שנה בשבדיה, נקלטו במצלמות האבטחה בשטוקהולם. בהקלטות שפרסם עיתון שבדי נראה המחבל משוטט אובד עצות, מדבר בקשר ונכשל בהפעלת המטען בפעם הראשונה. הוא לא נקלט במצלמה כשלבסוף הצליח להתפוצץ

רגעי האימה בשטוקהולם, שלב אחר שלב: העיתון השבדי "אקספרסן" פרסם בסוף השבוע קלטת וידאו בה נראה "המתאבד משטוקהולם", תימור עבד אל-ווהאב אל-עבדלי, ברגעיו האחרונים. בכתבה המצורפת כאן נראה אל-עבדלי כמי שמשוטט הלוך ושוב ברחוב מלא בעוברים ושבים ונראה אובד עצות, כמי שכוונתו אינו עולה בידו. הוא נראה מנסה להפעיל את חגורת הנפץ, אך ללא הועיל, ומעט אחר כך פוסקות התמונות עם הישמע הפיצוץ והופעת תמונות של הדף ועשן.

 

המחבל המתאבד נראה משוטט הלוך ושוב לפני הפיצוץ

 

בסרטון נראה אל-עבדלי בחלק מהזמן משוחח במכשיר קשר, ששרידיו נמצאו אחר כך בזירת הפיגוע. כמו כן, נראה אחד החוקרים, המסביר כיצד נראה המחבל כשעל גבו תיק מלא במסמרים, וכיצד התפוצץ בטעות רק חלק ממטען הנפץ שלו והרג אותו.

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה כי המשטרה המקומית עלתה על עקבותיו של אדם אחד שהיה יחד עם אל-עבדלי בשעה שזה קנה את מכוניתו בסוף חודש נובמבר. "לכן, ישנן ציפיות כי מנגנוני הביטחון השבדים יגלו מידע חשוב בימים הקרובים", אמר איש תקשורת מקומי בנושא.


זירת הפיגוע בשטוקהולם. המחבל שוחח בקשר לפני הפיצוץ (צילום: AP)

 

עדת ראיה שבדית סיפרה כי שמעה את אל-עבדלי מדבר עם חברו סמוך לביתו כרבע שעה לפני הפיצוץ. היא סיפרה כי הוא צרח דבר מה בשפה זרה ודיבר במכשיר קשר אלחוטי. דבר זה גרם למשטרה להאמין כי ישנם שותפים לתכנון הפיגוע. לפיכך, מנגנוני הביטחון שחוקרים את המקרה, בהם גם הבולשת הפדרלית של ארצות הברית,

 שירות המודיעין הבריטי ועוד, סבורים כי אחד השותפים היה במרחק של עד חמישה קילומטרים מהמקום בו היה הפיצוץ הכפול. הנחה זו מתבססת על העובדה שדגם מכשיר הקשר שנמצא הוא כזה הפועל בתדר נמוך ומסוגל לשדר בטווח של עד חמישה קילומטרים באזור בנוי.

 

מוקדם יותר השבוע פירסמו שורה של אתרים המזוהים עם אל-קאעידה את תמונתו של האיש וזהותו. בהודעה נאמר כי הוא פעל מטעם הארגון. במקביל, חותנו הוקיע אותו ואמר כי "עבר שטיפת מוח" שגרמה לו "לדחות את כל הטוב" שהוענק לו בשבדיה. הוא ציין כי אשתו של אל-עבדלי, מונה, לא היתה מודעת כלל לתוכניותיו של בעלה, אם כי החלה לחשוד בו בעקבות נסיעותיו הרבות. במכתב שהשאיר אחריו אל-עבדלי, הוא התנצל בפניהם על ששיקר להם ואמר כי "לא נסעתי למזרח התיכון כדי לעבוד. נסעתי לשם למען הג'יהאד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הפיצוץ בשטוקהולם בשבוע שעבר
צילום: AP
מומלצים