שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משרד הבריאות: "עלייה בשפעת - בואו להתחסן"
  בעקבות מותו של של בן 33 משפעת חזירים ועלייה בתחלואה דמויית שפעת, מפציר היום משרד הבריאות מהציבור: גשו להתחסן. עד עתה הגיעו רק 11.2% מהאוכלוסייה לקבל את החיסון המשולב נגד שפעת ושפעת חזירים. הקופה בה התחסנו הכי הרבה: הכללית

  בעקבות מותו של צעיר בן 33 שנדבק בשפעת החזירים, ולאחר מקרה שבו חולה שנדבק בנגיף מאושפז במצב קשה ברמב"ם, חוזרים ומדגישים היום (א') במשרד הבריאות את הצורך בהתחסנות מפני שפעת ושפעת החזירים.

   

  בסוף השבוע דווח על התפרצות של שפעת חזירים בצה"ל עם הידבקותם של 35 צוערים בבה"ד 1 ובמשרד הבריאות מזהירים כי "בשבועות האחרונים נרשמה עלייה בתחלואה בהיקפי שפעת עונתית בארץ ובעולם". על-פי נתוני משרד הבריאות, יש גם עלייה בהיקף הפניות למרפאות בקהילה ולמיון פנימי, עקב תחלואה נשימתית חדה.

   

  בכללית מתחסנים יותר

  מהנתונים עולה כי שיעור הכיסוי החיסוני באוכלוסייה עומד על יותר מ-11.2% וכי למעלה מ-852 אלף ישראלים כבר התחסנו נגד שני סוגי השפעת. קופות החולים רכשו השנה כ-1.1 מיליון מנות חיסון. בשנה שעברה נרשמה היענות שיא לחיסון נגד שפעת עונתית וחוסנו 1.4 מיליון איש, כמעט 20% מהאוכלוסייה. זאת לעומת היענות נלהבת פחות לחיסון נגד שפעת החזרים, שהקיף כ-7% מהאוכלוסיה (כחצי מיליון מתחסנים).

   

  עם זאת, שיעור הפניות השנה עומד על השיעור הממוצע בשנים הקודמות, והוא בתחום הצפוי לעונה ואינו חריג. בנוסף, שיעור הפניות למרפאות נמוך פי 4.5 מאשר בתקופה המקבילה אשתקד, כששפעת החזירים היתה בשיאה.

   

  קופת החולים שבה שיעור המחוסנים הוא הגבוה ביותר היא שירותי בריאות כללית (13.7% מהמבוטחים התחסנו), אחריה מכבי (10%) מאוחדת (7%) ולאומית (5.9%).

   

  החיסון מומלץ במיוחד לקבוצות הסיכון: בני 65 ומעלה, חולים במחלות כרוניות, ילדים מגיל חצי שנה ועד גיל 6, נשים הרות, אנשים הסובלים מהשמנת יתר ועוד.

   

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי מחצית מבני 65 ומעלה חוסנו נגד שפעת וכרבע (27%) מהחולים הכרוניים מתחת לגיל 65 חוסנו אף הם. בקבוצת הסיכון של הילדים שיעורי ההתחסנות נמוכים במיוחד ועומדים על 8.4% מכלל הילידים.

   

  בבריטניה נצפית עלייה בתחלואה, כולל דיווח על 10 מקרי תמותה, מחציתם של חולים שלא חוסנו נגד שפעת החזירים. כמו כן דווח על 3 מקרי פטירה של נשים הרות בצפון אירלנד וויילס.  


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים