שתף קטע נבחר

לוב: "מרקס & ספנסר" ציונית - ואיום על חיי הזכיין

ממסמכי ויקיליקס עולה כי שלטונות טריפולי ניהלו מסע אנטישמי לסגירת החנות היחידה במדינה, בטענה שהרשת תומכת בישראל ובהרג פלסטינים. לוב איימה לביים "תאונת דרכים קטלנית לזכיין"

שלטונות לוב ניהלו "מסע אנטישמי מעורר שאט-נפש" נגד חנות "מרקס & ספנסר" בטריפולי, שנועדה להביא לסגירתה ולסילוקה מהמדינה, ואף איימה לארגן "תאונת דרכים קטלנית" לזכיין, כך עולה ממברקים ששיגרה שגרירות ארה"ב בלוב, ואשר דלפו היום (ג') באתר ויקיליקס.

 

מהמזכרים עולה כי המסע האנטישמי היה כה חריף עד כי "בכירים בממשלת לוב הזהירו את פקידי הממשל האמריקני כי לפחות איש עסקים רב השפעה אחד, זכיין רשת 'מרקס & ספנסר', עלול למצוא את מותו בתאונת דרכים מבויימת".

 

גורמים בלשכת המסחר של לוב אמרו בשיחה עם איש קשר אמריקני כי "לוב, בדומה למדינות ערביות ומוסלמיות רבות, משוכנעת שמרקס & ספנסר מזרימה כספים רבים לישראל, לתמיכה בהרג הפלסטינים, בהרחבת הבנייה בהתנחלויות, ובהמשך הכיבוש הישראלי". "חנות של הרשת בבירה טריפולי פוגעת ברגשות הלאומיים הלוביים", הבהירו.

  

שגרירות ארה"ב שיגרה מברקים ב-2008 לממשל בוושינגטון בהם הוגדש כי "במסע ההכפשות נגד רשת החנויות הבריטית משתתפים גורמים במשטר הלובי, מהדרגים הבכירים ביותר, ובשל כך עלול להגרם נזק ליחסים הדו-צדדיים בין לוב ובין בריטניה".

 

העיתון הבריטי "גרדיאן" ציטט את המזכרים ולפיהם "מתחוללת דרמה של ממש בין ממשלת בריטניה ומשקיעים בריטיים ובין שלטונות לוב בניסיון למנוע את סגירת החנות בטריפולי". "זמן קצר לאחר שהחנות נחנכה, החלו גורמים בכירים בממשלת לוב לטעון כי מדובר בישות ציונית, ששורשיה יהודיים והתומכת בהרג הפלסטינים".

 

במזכרים נכתב עוד, כי "שלטונות לוב הוציאו לפחות פעמיים צווי סגירה לחנות ועובדיה נעצרו מספר פעמים לחקירה על ידי שירותי המודיעין אותם הפעילו השלטונות כאמצעי להפעלת לחץ לסגירת החנות". הכותב הדגיש: "המסע האנטישמי אינו אלא תוצאה של סכסוך אישי שנתגלע בין ראש ממשלת לוב ובין איש עסקים ידוע ורב-השפעה, במסגרתו נשקפה סכנה ממשית לחייו של האחרון". 

 

באחד המברקים של השגרירות האמריקנית בטריפולי נכתב: "שלטונות לוב אמרו לאיש הקשר שלנו ש'פעם אולי היינו רק עוצרים אותו, פותחים במסע נגדו, ואם זה לא היה עוזר היינו הורסים את האימפריה העסקית שלו עד היסוד. ואם זה לא היה עוזר היינו מביימים לו תאונת דרכים קטלנית".

 

בעקבות זאת, התריעה ממשלת בריטניה בפני שלטונות לוב כי היא מתייחסת בחומרה לאיומים וכי "אם היחס שמקבלת רשת 'מרקס & ספנסר' בטריפולי משקף את היחס שיקבלו משקיעים בריטיים בלוב, הרי שבריטניה תזהיר את המשקיעים הפוטנציאליים".  יצויין כי מאז הוסרו העיצומים הבינלאומיים מעל לוב, מושכת המדינה השקעות זרות רבות ונמצאת בצמיחה כלכלית מרשימה.  

 

מדובר בחנות הראשונה שפתחה הרשת באפריקה באפריל ב-2008, ונראה כי מאמצי בריטניה הוכתרו בהצלחה משום שהחנות פועלת גם כיום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים