שתף קטע נבחר

הצבא דורש 6 מיליארד - התקציב מתעכב בוועדה

ועדת הכספים לא תצביע היום על התקציב, עקב דרישת הפתע של מערכת הביטחון לתוספת. יו"ר הוועדה גפני דורש דיון בוועדה משותפת של ועדת חוץ וביטחון והכספים. בנוסף, ועדת הכספים ביטלה את סעיף הקיצוץ בקצבאות הילדים

ועדת הכספים לא תצביע היום (ג') על תקציב המדינה, כמתוכנן, בגלל הבעיות שהתעוררו עם דרישת הפתע של מערכת הביטחון שלשום לתוספת של 6 מיליארד שקל לשנתיים הבאות. יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני, הודיע הבוקר כי על סמך חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, ועדת הכספים לא יכולה לאשר את תקציב הביטחון במסגרתו המוצעת, אם היא לא תאושר קודם בוועדה המשותפת של תקציב הביטחון של ועדות חוץ וביטחון והכספים. הוועדה המשותפת דנה בתכני התקציב הביטחוני, ואילו ועדת הכספים דנה במסגרת, אך יש השפעה ישירה של שינוי מבנה התוכן על המסגרת.

 

 

גפני אמר כי הדחייה באישור תקציב המדינה נותנת לו אישית מרחב זמן לסגור עם האוצר דרישות נוספות שלו, שהיו כתנאי לאישור התקציב, כגון הגדלת תקציב מערך כיבוי האש, כפי שאמר בדיון שהיה בוועדה על נזקי השריפה בכרמל.

 

העיכוב באישור תקציב הביטחון נובע מהדיונים שמתקיימים כעת בין שר הביטחון, אהוד ברק, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התוספת המבוקשת שהאוצר מתנגד לה בתוקף ומזהיר שקבלתה תאלץ לבצע קיצוץ רוחב במשרדים האחרים כדי לשמור על המסגרת הקיימת.

 

חבר הכנסת, חיים אורון (מר"צ) אמר כי ההצבעה בוועדה המשותפת לא מספיקה ונדרש לפתוח מחדש את הדיון בתקציב בועדת הכספים. "זה יהיה תקציב שונה, כך שכל נגיעה בתקציב הביטחון, אפילו בשקל אחד, אין לה משמעות אלא לאחר דיון והצבעה שתתקיים כאן". 

 

היועצת המשפטית של הועדה, עו"ד שגית אפיק, ויו"ר סיעת הליכוד והקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, הסכימו לדבריו. אי לכך ועדת הכספים תסתפק היום רק בהצבעות על חוק ההסדרים להעלאתו במליאת הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. מועד ההצבעה על התקציב טרם נקבע.

 

בנוסף, ועדת הכספים ביטלה היום את סעיף הקיצוץ בקצבאות הילדים. הצעת האוצר לקצץ בקצבאות הילדים הוצעה מחוק ההסדרים ולא תהיה בתקציב הדו שנתי הבא. גפני הוציא את הסעיף מן החוק ואמר כי "מדובר בפגיעה בלחם וחלב של המשפחות".

 

בשבוע הבא מתכננת הכנסת להקדיש את כל ימות השבוע לדיונים והצבעות מסכמים על חוק ההסדרים והתקציב, במטרה לסיים אותם עד סוף השבוע הבא, שהוא גם סוף השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני
צילום: מתי אלמליח
מומלצים