שתף קטע נבחר

בכיר או"ם: עלייה מדאיגה של 45% בהריסת בתים

נציגי האו"ם ביקרו בראס אל-עמוד במזרח ירושלים ומתחו ביקורת על הריסות הבתים, שלטענתם "מגדילות את תלות הפלסטינים בסיוע הומניטרי". בדיון בכנסת דרשו מחוקקים ממפקד מחוז ירושלים לטפל בהפרות הסדר בבירה, וזה השיב להם כי "יש כ-500 אירועים בשנה. אי אפשר להוריד לאפס"

הממונה על תיאום הסיוע ההומניטרי בשטחים הפלסטיניים מטעם האו"ם, מקסוול גיילרד, ביקר היום (ד') בבית בשכונת ראס אל-עמוד במזרח ירושלים שנהרס אתמול לאחר שנבנה שלא כחוק. הוא ציין כי בשנה האחרונה חלה עלייה של 45% בהריסות הבתים על-ידי ישראל.

 

"הריסת הבית והעובדה ש-13 תושביו לא שוכנו מחדש מעלה דאגה חמורה באשר למחויבות ישראל לחוק הבינלאומי", כתב גיילרד בהודעה שפרסם. "לפעולות הללו יש השפעה סוציאלית וכלכלית חמורה על רווחת חייהם של הפלסטינים והן מגדילות את התלות שלהם בסיוע הומניטרי. עמדת האו"ם היא שממשלת ישראל חייבת לבצע צעד מיידי לחדול מהרס וגירוש בגדה המערבית, כולל מזרח ירושלים".

 

בהודעה נכתב כי ב-2010 נהרסו 396 מבנים פלסטיניים במזרח ירושלים ובגדה המערבית, בהשוואה ל-275 בשנה שעברה. "כתוצאה מכך, השנה 561 בני אדם נעקרו מבתיהם, ביניהם 280 ילדים, והחיים של יותר מ-3,000 בני אדם הושפעו מכך", נכתב.


 

הריסת הבית בראס אל-עמוד. "דאגה חמורה" (צילום: רויטרס)

 

המתיחות במזרח ירושלים עמדה גם במוקד דיון שהתקיים הבוקר בוועדת הפנים של הכנסת. מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אהרן פרנקו, הודה כי לא ניתן למנוע לגמרי את יידויי האבנים בבירה. "אנו מורידים את הגרף - אך איננו יכולים להוריד זאת לאפס", הבהיר לחברי הכנסת.

 

במהלך הדיון שעסק בהפרות הסדר במזרח ירושלים ובידויי אבנים באזור הכותל המערבי, אמר פרנקו כי "יש בממוצע בשנים האחרונות כ-500 אירועים כאלה בשנה, עצרנו והגשנו כתבי אישום נגד 70 פלסטינים". פרנקו אמר כי התופעה לא יכולה להיעלם, ועורר את זעמו של ח"כ ישראל חסון מקדימה.

 

"המשטרה משלימה עם הטרור" 

חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, אמר: "באתי לכאן מודאג - ויצאתי כמעט היסטרי. ירושלים אינה עוד עיר והכותל אינו עוד מקום. הטענה שלי אינה אליך - אלא למדיניות ממשלת ישראל - השר לביטחון פנים צריך לבוא אליך ולומר שאסור שיהיה יידוי אבנים אחד. לא יכול להיות שנשלים עם מצב כזה בירושלים ובכותל".


"לא יכול להיות שנשלים עם מצב כזה". התפרעויות בי-ם (צילום ארכיון: AFP)

 

העימותים בוועדה החריפו לאחר שח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד קיבל את רשות הדיבור ואמר בין היתר שהמציאות הנוכחית בירושלים היא תוצאה של תסכול פלסטיני. "הם רואים שיהודים מנסים לנשל אותם מהעיר ולייהד אותה על חשבונם".

 

בתגובה להצעה להקים משמר אזרחי לטיפול בידויי האבנים, אמר זחאלקה כי "בירושלים כבר פועלות מליציות יהודיות, כמו המאבטחים של משרד השיכון הפועלים בסילוואן".

דבריו עוררו פרץ של זעם בקרב הח"כים מהימין. נסים זאב מש"ס הטיח בו: "כולך שנאה, אויב ישראל אתה. תסתלק מפה".

 

חבר הכנסת אריה אלדד מהאיחוד הלאומי אמר לזחאלקה: "אני 4,000 שנה בירושלים - לך מפה!", אולם האחרון לא נשאר חייב וקרא לעברו "לך אתה! פאשיסט גזען". אלדד אמר עוד כי "בלתי נסבל שמשטרת ישראל משלימה עם טרור האבנים ובקבוקי התבערה ומתעלמת מכך שיש יד מכוונת ומארגנת מאחורי הפורעים. אין זו יוזמה מקומית של קטינים שאין דרך לרסנם. יש ליישם את ריבונות ישראל במלואה בירושלים בירת ישראל ולבלום את ניסיונות הערבים להשתלט על ירושלים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הביטחון בראס אל-עמוד
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
ניצב פרנקו. "500 אירועים בשנה"
צילום: גיל יוחנן
"כמעט היסטרי". ח"כ ישראל חסון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים