שתף קטע נבחר

המפכ"ל מוטרד: 'אלימות ופשיעה אצל המסתננים'

גם רב-ניצב דודי כהן מוטרד ממספרם ההולך וגדל של המסתננים. "אני מודאג מאלימות, עבירות רכוש וסמים ובעיקר פשעים חמורים כגון רצח ואונס", אמר בכנס בירושלים. הוא סיפר שפרשת הולילנד הדהימה אותו: "גילינו שחיתות לאורך כמעט 20 שנה"

יום אחרי שמאות בני אדם קראו לסילוק המסתננים מישראל בהפגנה בתל אביב, הבהיר בצהריים (יום ד') המפכ"ל רב-ניצב דודי כהן כי גם הוא מודאג מהתופעה. "מדובר בנושא שמטריד אותי מאוד", אמר במהלך כנס בנושא שלטון החוק. "המסתננים היום, באילת, בתל אביב, בערד, ולאחרונה גם באשדוד ובבני ברק, נמצאים בריכוזים, אשר מעבר להיבטים הדמוגרפיים והמספרים העולים, מדאיגים אותי גם אלימות ועבירות רכוש וסמים ובעיקר פשעים חמורים כגון רצח ואונס".

 

במהלך הכנס, שהתקיים בירושלים, התייחס המפכ"ל גם לפרשת "הולילנד" וסיפר כי היא הדהימה

אותו. "פרשת הולילנד היוותה קו פרשת מים אמיתית של שחיתות לאורך שנים ולאורך כל הדרך, החל ממתן היתרים, דרך ועדות התכנון והבנייה וכלה בראשי רשויות", אמר, "הפרשה הזו הביאה אותנו לחקירה אינטנסיבית אמיתית ומקצועית. היה מדהים לגלות שם שחיתות ציבורית לאורך כמעט 20 שנים".

 

 

כהן ייחס את המקרה לשחיתות גוברת, לדבריו, ברשויות המקומיות. "בשני מקומות מרכזיים, ברשויות המקומיות ובסוגיות מכרזים, אנו מזהים חדירה מתמשכת של עבריינים לרמות שלטון שונות בשלטון המקומי, דבר המתבטא במתן הטבות, קידום אינטרסים, הבטחה למשרות ונושאים נוספים". בשנה האחרונה, סיפר המפכ"ל, פתחה המשטרה 33 תיקים לראשי רשויות מקומיות, בעקבות 196 תלונות שהתקבלו על בעלי תפקידים ברשויות.

 

"רוב ראשי הפשע בכלא" 

"על פי מדד השחיתות הציבורית העולמי אנו מדורגים במקום לא מחמיא בהשוואה למדינות העולם הערבי - מקום 32", הזכיר כהן, "בשנת 2001 היינו ממוקמים במקום ה-16, שהוא סביר, אך מצבנו היום פחות מחמיא. סוגייה זו יש לה השלכות גם על מעמדה הבינלאומי של ישראל, אבל בעיקר על החוסן הלאומי של המדינה. זוהי סכנה לדמוקרטיה וסכנה לחוק ואנו מחוייבים בהקשר הזה לציבור הרחב ולא לאף אחד אחר. לכל חוקר במשטרה יש ארגז כלים ערכי

במסגרתו הוא משתמש גם בנושאים הקשורים לשחיתות הציבורית".

 

אבל לא רק השחיתות הציבורית במעייניה של המשטרה. לדברי המפכ"ל, בשנים האחרונות מנהלת המשטרה מלחמה עיקשת נגד עברייני הסמים וארגוני הפשיעה. "בתיקי סחר וייבוא סמים ישנה עלייה של כ-70%, עם תפיסות משמעותיות. בנוגע לארגוני הפשיעה, במסגרת יכולת ההתמודדות שלנו חלה תפנית באופן מוחשי, החל משנת 2007, כשהבנו שחייבים מענה חזק ולוחמני בנושא הארגונים. והרי היום, רוב מנהלי ארגוני הפשיעה נמצאים מאחורי סורג ובריח".

 

"פעולות הריסוק שלנו נגד ארגוני הפשיעה, גם במימד הכלכלי, בשיתוף פעולה מלא עם רשות המסים, מביאה לתוצאות", טען המפכ"ל. הוא התגאה גם בכך שמאז 2006 חלה ירידה של קרוב ל-40 אחוז במספר גניבות הרכב והפריצות לבתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוטרד מאוד. רב-ניצב דודי כהן
צילום: מתי אלמליח
ההפגנה נגד המסתננים, אתמול
צילום: ירון ברנר
מתחם הולילנד. "קו פרשת מים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים