שתף קטע נבחר

ביבי והפליטות

קריאתו של נתניהו "לשמור על החוק" הגיעה אחרי שורה ארוכה מדי של התבטאויות שנשארו ללא מענה מצידו. הוא לא פיטר את הרבנים המסיתים, שתק כאשר אהרונוביץ' אמר "ערבושים" ולא גינה את דברי הרב עובדיה. פנייה בפייסבוק היא לא הפתרון

בעשרים החודשים האחרונים, מאז הוקמה ממשלתו של בנימין נתניהו, נערמה על שולחנות האגודה לזכויות האזרח בישראל ערימה לא מכובדת של הפרות זכויות אדם מצד הממשלה והכנסת. אתמול נזכר נתניהו לצאת להגנתם של הפליטים מאפריקה, אבל עד אותו רגע קולו כמעט לא נשמע. הוא לא גינה את דברי הרב עובדיה יוסף נגד לא-יהודים, לא פגע בבסיס הכלכלי של הרבנים המסיתים ולא קרא לסדר את השר לביטחון פנים שלו, שהשתמש בביטוי "ערבושים".

 

הממשלה של נתניהו קידמה מאז הוקמה רשימה ארוכה של הצעות חוק הפוגעות בזכויות אדם, ובראשן חופש הביטוי, הזכות לתרבות, לחופש ההתארגנות ולחופש התאגדות. כך, למשל, קידמה הממשלה הצעת חוק איסור החרמת ישראל של יו"ר הקואליציה זאב אלקין, הצעת חוק הצהרת נאמנות למדינה יהודית ודמוקרטית, הצעת חוק הנכבה, הצעת חוק המפלה את מתנגדי ההתנתקות לטובה ומעניקה להם חנינה, וכן חוקים נוספים.

 

גם ביחס לפליטים מאפריקה, שלהגנתם יצא ראש הממשלה לאחר שרחובות המדינה התמלאו בהפגנות שנאה ואיבה כלפיהם, נתניהו שובר שיאים של ציניות. באגודה לזכויות האזרח אומרים כי הם רואים בממשלה ובכנסת את האחראים העיקריים להסתה נגד מבקשי המקלט בישראל, לאחר שמשרד הפנים מנע בדיקת בקשות המקלט שהגישו אזרחי סודן ואריתריאה, וכינה את כולם "מסתנני עבודה". רשויות אחרות אף רמזו כי הסודנים מעורבים בפעולות טרור ואלימות - על אף שאף פליט לא הורשע בהאשמה כזו.

 

לא מסתבך עם הבוחרים

ראש הממשלה גם נמנע מפעולה אקטיבית נגד הרבנים, שחלקם נהנים מתקצוב של המדינה, שקראו לא להשכיר דירות לפליטים ולערבים. מלבד קריאה רפה

אתמול, הוא לא עשה דבר - לא קיצץ בהקצבות ולא פיטר אף אחד מהרבנים המסיתים. נתניהו גם לא יצא נגד הפעולות הפרלמנטריות האלימות נגד חברת הכנסת חנין זועבי, לא קרא לסדר את אהרונוביץ' על דבריו הגזעניים ולא גינה את ההתבטאויות של הרב עובדיה.

 

קריאתו של נתניהו "לשמור על החוק", באמצעות סרטון שהועלה לפייסבוק וליוטיוב, היא במקרה הטוב צינית, ובמקרה הרע אדישה. שמירה על חוקי המדינה הנה החובה הראשונה במעלה של כל אזרח באשר הוא. כלל יסודי במדינה דמוקרטית הוא שהחוק הנו מעל לכל אדם - אזרח מן השורה או שר בכיר. אלא שנתניהו בחר ללכת בדרך הקלה, הפשוטה, המובנת מאליה, זו שאינה מסבכת אותו עם בוחריו הפוטנציאליים.

 

דרוש טיפול שורש בשנאה

נתניהו קרא לאזרחים לא לקחת את החוק לידיהם, בשעה שהמצב בציבור הישראלי מורכב ובעייתי הרבה יותר. ההקצנה של הישראלים, והשנאה שהם מפגינים כלפי כל מי ששונה או אחר, דורשים טיפול שורש מעמיק, פעולות כמעט דרמטיות. על מנת למנוע את ההידרדרות, שבחלקה זוכה לחסות הממשלה המעודדת ומאשרת חוקים מעוררי מחלוקת, נתניהו לא יכול לשבת על הגדר.

 

ראש הממשלה צריך לצאת מלשכתו ולהפגין את מחאתו דווקא בקרב אותם מגזרים שמותקפים כמעט מכל כיוון. נתניהו, שתומך בצדק בהוצאתם מישראל של מסתננים בלתי חוקיים, חייב להוכיח כי כל זמן שהם פה, בין גבולותיה של המדינה - הממשלה דואגת להם ושומרת על זכויותיהם. הוא לא יכול להישאר בלשכתו הממוזגת ולשגר לחלל האינטרנט סרטונים עם הערות חיוורות. הוא לא יכול להסתפק רק באמירות קלות. כל עוד לא יחליט להעניש רבנים החותמים על עצומות גזעניות, או לא יורה לרשויות החוק לטפל ביד קשה בפוגעים במי שנמצא בישראל - כאילו לא עשה דבר.

 

במציאות המטורפת של מדינת ישראל אמירות חד פעמיות נעלמות במהרה בין הכותרות המציפות את כלי התקשורת. עד שראש הממשלה לא ייקח את הטיפול בתופעות הבעייתיות לידיו, הן יימשכו. כי בשעה שביד אחת המדינה מאשרת חוקים שמעוררים את זעמם ואת כעסם של מדינות העולם הנאור, וביד השנייה היא מוציאה הודעות רפות לתקשורת - תמשיך החברה הישראלית להתדרדר אל תהומות של גזענות ושנאת זרים, שמהם יהיה קשה מאוד להימלט ולהינצל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. קריאה רפה
צילום: פלאש 90
מומלצים