שתף קטע נבחר

הכרמל חוזר למסלולו: שבילים נפתחים למטיילים

לראשונה מאז השריפה הגדולה בכרמל, ייפתחו 95 אחוז משבילי הטיולים בגן הלאומי לציבור כבר בסוף השבוע הקרוב, לאחר שהוכשרו בידי חיילי צה"ל ואנשי רשות הטבע והגנים

הכרמל חוזר ל"מסלולו": כ-50 צוותים של אנשי רשות הטבע והגנים וכל חיילי ומפקדי חטיבת הנח"ל, פעלו במשך כל היום (ה') בכדי להכשיר עשרות מסלולי טיול באזורים שנפגעו בשריפה בכרמל. התוצאה: בסוף השבוע הקרוב יוכלו המטיילים לשוב לראשונה לכ- 95% מהשבילים המוכרים בכרמל, ולראות מקרוב את נזקי השריפה.

 

מאז פרוץ הלהבות שכילו עשרות אלפי דונמים של חורש ויער בכרמל, לא ניתנה האפשרות להיכנס למסלולי הטיול, מסיבות בטיחותיות ואקולוגיות. החל ממחר, יום שישי, ייפתחו רוב מסלולי ההליכה בגן לאומי הכרמל. עם זאת, ישנם מספר מועט של שבילים שאינם פתוחים עוד: שבילים במתחם הר שוקף, רקית, הר ערקן והמסלולים במתחם יישח.

 

במסגרת המבצע שנערך היום, גזמו החיילים ועובדי הרשות ענפים שנמצאו בסכנת קריסה, סידרו מחדש את השבילים, סימנו מחדש את מסלולי הטיול ובדקו כל מסלול ומסלול על מנת שניתן יהיה לפתוח אותם לקהל הרחב כבר בסוף השבוע הקרוב. המטיילים יוכלו ליהנות מסיורים מודרכים על ידי מדריכי הרשות ללא תשלום באזורים הבאים:
  • סיור מודרך באזור חניון האגם עד עין אלון
  • סיור מודרך בשוויצריה הקטנה.
  • בשמורת החי בר יתקיים סיור ללא תשלום (למעט עלות הכניסה לאתר)
  • הסיורים המודרכים יתקיימו בשעות 11:00 וב-13:00. אורך המסלול כשעה וחצי

 

כמו כן, תציב הרשות תחנות הסברה לאורך הכרמל, שם ימתינו מדריכי הרשות שיתנו להם מידע אודות נזקי השריפה, נזקי הטבע וכיצד יוכלו הם בעצמם לסייע במניעת שריפות. פרטים נוספים: בטלפון *3639 ובאתר האינטרנט.


גזמו ענפים ובדקו את המסלולים. פעולות ההכשרה, היום (צילום:מורן מעיין)

 

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "מיד לאחר תום השריפה נפגשתי עם הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, והסכמנו כי כל יחידה בצה"ל תזכה להשתתף בפעולות השיקום בכרמל, גם על מנת לסייע לעובדי הרשות בכרמל, וכמובן שגם כאקט חינוכי. חטיבת הנח"ל היא כוח החלוץ של יוזמה מבורכת זו, וההתגייסות של החטיבה הייתה מלאה.

 

"האפשרות לטייל אינה עניין של מה בכך", מוסיף אמיתי, "ישנה בעינינו חשיבות גדולה לכך שהציבור יראה מקרוב ובצורה בלתי מתווכת את נזקי השריפה. במהלך השבועיים האחרונים נתקלנו במאות ואלפי בקשות לבקר באזור ולסייע לפעולות השיקום, ואנו גם נערכים לשלב את כלל הציבור בעשייה למען שיקום הכרמל. את מרבית עבודת השיקום יש להשאיר לטבע לעשות בעצמו, אך היכן שנוכל לסייע - נעשה כן. לא פחות חשוב הוא הזיכרון שהחיילים והמבקרים באזורים הפגועים ייקחו איתם בעתיד, ואנו מקווים שהמפגש עם הטבע המוכר, שנפגע כ"כ קשה בשריפה, יסייע לנו במניעת השריפות הבאות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שת"פ למען הכרמל. חיילי הנחל ועובדי רשות הטבע והגנים
צילום: מורן מעיין
מומלצים