שתף קטע נבחר

"זה לא בסדר שטייקונים נתפסים בצורה שלילית"

יו"ר דיסקונט, יוסי בכר אמר בוועידת מרכז הבניה הישראלי כי "טייקונים ו'כרישי נדל"ן' הם אלו שמניעים את המשק - והציבור עושה להם עוול". הוא אף מתח ביקורת על חוסר המשילות בישראל: "זו המדינה היחידה בעולם שבה ראש ממשלה לא יכול להגיד לפקיד לשחרר קרקע"

"אחת הבעיות המרכזיות היא שאין משילות במדינת ישראל", כך אמר אתמול (ה') יו"ר בנק דיסקונט, ד"ר יוסי בכר. "זו המדינה היחידה בעולם שבה ראש ממשלה לא יכול להגיד לפקיד לשחרר קרקע כי מחר יבדקו אם דוד שלו מרוויח מזה משהו. העובדה שאין משילות היא הגורמת לפערים החברתיים. העשירים תמיד מסתדרים".

 

  

מנכ"ל האוצר לשעבר, שנאם בוועידת העסקים של בנק דיסקונט למשכנתאות ומרכז הבניה הישראלי, התייחס גם לדימוי השלילי של העוסקים בענף הנדל"ן ואמר: "זה לא בסדר שכרישי נדל"ן או טייקונים נתפסים בציבור בצורה שלילית - הם אלו שמניעים את המשק". בכר העריך כי לא צפויה עליית מחירים מהותית ב-2011 בשוק הנדל"ן.

 

משק עם יכולת הסתגלות בלתי נתפסת

"העוצמה של המשק היא תוצאה של מדיניות נכונה. המשק מאוד חזק, כמעט כל אינדיקטור שנסתכל עליו יראה שיש לנו משק חזק. כל מה שיש לנו הוא שביר" הוסיף בכר. "כך גם הרגשנו ב-2007, ובא המשבר ב-2008 וטרף לנו את הקלפים". לדברי בכר, הממשלה מגלה מדיניות סבירה, כאשר הגרעון יעמוד ב-2010 על 4%.

 

יו"ר דיסקונט התייחס לחוסן הייחודי של המשק הישראלי וליכולת ההתאוששות המהירה שלו המעניקה לו יתרון יחסי: "הגויים אומרים עלינו בחו"ל שהיכולת של המשק הישראלי להסתגל למצבים קשים היא בלתי נתפסת, וזה גם מוכח בנתונים. זה נותן לנו יתרון יחסי. שנת 2006 היתה שנת שיא בהשקעות הזרות בישראל (מעל 20 מיליארד דולר - א"ר) ובאותה שנה גם ראש הממשלה שרון חלה, גם זו הייתה שנת בחירות וגם הייתה לנו מלחמה בצפון במהלכה המשק היה מרותק לחודשיים.

 

"כשנתניהו עזב את התפקיד ב-2005 הסתכלנו בפחד על הבורסה שירדה בחמישה אחוזים וחשבנו מה הולך לקרות. אולמרט קיבל את התפקיד - הבורסה התחילה להתאושש, וכשעשינו לו את הרמת הכוסית היא כבר היתה גבוהה יותר".

 

המטרה: להוריד את החוב החיצוני 

בכר הדגיש את חשיבות הורדת החוב החיצוני: "ב-2003 הגענו למצב שלא יכלנו ללוות כסף ממקומות אחרים. רק הריבית שאנחנו משלמים על היום על החוב מגיעה ל-30 מיליארד שקל בשנה. זה כמו כל תקציב הביטחון, אם מורידים את הסיוע האמריקני".

 

יצוין כי בשנת 2003 יחס החוב-תוצר נשק ל-100% , כאשר היום יחס החוב עומד על 77.3%.

 

יו"ר דיסקונט הדגיש את הצורך ביציבות פוליטית ובהמשך הקטנת מעורבות הממשלה במשק: "מדינת ישראל יודעת לפתור בעיות כשיש לנו קואלציה חזקה או כשיש מצב משברי. כשקואלציה נעשית חלשה זה יכול להרוס את המשק.

 

"משנת 1985 אין הבדל בין שרי אוצר, בין בייגה שוחט לבנימין נתניהו כולם הלכו לאותו כיוון - להקטין את המעורבות הממשלתית במשק ולהגדיל את המעורבות של הסקטור הפרטי. חריגה מעבר למה שנעשה היום בתחום הקצבאות תהיה הרסנית למשק".

פורסם לראשונה 23/12/2010 21:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יוסי בכר, יו"ר דיסקונט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים