שתף קטע נבחר

חנוכה בוש

ישו לא נולד בחג המולד, ועץ האשוח בסלון נשאר שם עוד מימי הרומאים הפגאנים. אז מה באמת הבעיה אם יהודים בוחרים להצטרף לתרבות הרוב האמריקאית?

חג החנוכה אמנם כבר חלף עבר לו, אך אורות החג עדיין ימשיכו לזהור בבתים יהודים רבים. אבל במקום אורותיהם המרצדים של הנרות הדולקים, יהבהבו נורות צבעוניות קטנות שיקשטו את עץ האשוח של כריסמס.

 

ישראלים רבים, העושים לראשונה את עונות החגים בארה"ב, נדהמים לרוב לגלות כי גם יהודים מקשטים עצים בבתיהם בשבועות האחרונים של דצמבר. אבל אם הזמן מתפתחת הבנה – או שלא – שיהודים רבים, וכן, גם ישראלים, מוצאים לנכון לאמץ את מנהגי המקום מבלי להתבלבל יותר מדי לגבי זהותם האתנית-דתית. על מנת לא להרגיש לחלוטין כמו – איך קראו להם בימי החשמונאים והגרמנים? – מתבוללים, הם מקפידים להציב לצד עץ האשוח חנוכיה אחת או יותר, בשביל לשמור על האיזון. למרות שהתופעה אינה שכיחה בקרב ישראלי העיר, הרי שאמריקאים יהודים רבים אינם רואים כל רע בהצבת עץ אשוח בסלון. שהילדים לא ירגישו מקופחים, הם אומרים.

 

יפעת, ישראלית הנשואה לאמריקאי נוצרי ואם לשני ילדים בני 7 ו-9, מסבירה: "את הילדים שלנו הסכמנו עוד לפני החתונה שנגדל כיהודים והם מזהים את עצמם כיהודים. אבל אני לא יכולה למנוע מבעלי לחגוג את החג שעליו גדל. הוא מדליק אתנו נרות בחנוכה, עושה אתנו את הסדר וכל מה שהוא מבקש זה שבחג המולד יהיה לנו עץ אשוח. אין לי בעיה עם זה. לנוצרים אין מונופול על עץ האשוח. אז נכון שהוא מסמל את החג שלהם, אבל מדובר מבחינתי בסך הכל בקישוט יפה”.

 

את לא חוששת שזה יצור בלבול אצל הילדים שלכם?

"אני לא חושבת שזה יצור בלבול. הם יודעים שאבא נוצרי ואמא יהודיה ושגם הם יהודים".

 

אתם חוגגים גם את חג הפסחא?

"לפעמים אנחנו הולכים להורים של בעלי והילדים יוצאים למסע איסוף ביצים בחצר הבית. היו מספר פעמים שההורים של בעלי לקחו אותם לאירועים של החג בכנסיה. אבל אין מה לעשות, זה חלק מעסקת החבילה שעשיתי כשהתחתנתי עם בחור נוצרי".

 

במקרה של יפעת, ברור איך העץ הגיע לסלון, אבל מה קורה כשכל בני הבית יהודים בני יהודים?

"ההורים של אשתי יהודים שניהם", מספר יגאל (שם בדוי). "וגם ההורים שלהם יהודים וההורים של ההורים יהודים, אבל אין ביניהם לבין השורשים היהודים שלהם שום קשר מיוחד. מיד לאחר שהתחתנו, הבנתי שיש לי בעיה. אני מגיע ממשפחה ישראלית מסורתית. אני לא שומר שבת, אבל מקפיד על חגיגת החגים, צם ביום כיפור ולא אוכל חמץ בפסח.

משפחתה של אשתי, לעומת זאת, חוגגת אמנם את הסדר, אבל לקינוח מגישה עוגה מקמח מלא כמובן. הם מדליקים נרות בחנוכיה, אבל רק ביום בו אנחנו מגיעים לבקר עם הילדים ויוצאים מגדרם לציין שהם עושים זאת במיוחד בשבילנו. אם חג החנוכה וחג המולד נופלים באותו הזמן, הם מעניקים להם מתנות משולבות, אבל אם הם נופלים בתאריכים נפרדים, כמו השנה, הם בוחרים לחלק את המתנות שלהם בחג המולד וכמובן שאלו מונחות כלאחר כבוד מתחת לעץ חג המולד".

 

בעץ שבביתך?

 "חלילה וחס. אני לא מוכן להכניס עץ חג מולד הביתה. העץ בבית שלהם. למעשה, הם כעסו עלי שנים רבות שאני מונע מהילדים את התענוג שבלבחור ולקשט את עץ האשוח. חמותי הייתה מקטרת כל שנה שזה לא יפה מצידי לענות את הילדים כך. היא טוענת שהם רוצים עץ אשוח בדיוק כמו בבית של כל החברים שלהם ושברומא אני צריך לנהוג כרומאי. ניסיתי להסביר לה שיהודים נהרגו לאורך ההיסטוריה על התעקשותם שלא להתבולל, אבל לא הצלחתי לשכנע אותה".

 

במשך שנים ניהל יגאל יחסים צוננים למדי עם הוריה של אשתו על רקע ניגודי השקפות עולמם, עד שלמד להתמודד עמם. "הילדים שלי הולכים לבית ספר לעברית בימי ראשון. יש להם חברים יהודים ונוצרים והם מעולם לא הרגישו מקופחים על כך שאין להם עץ חג מולד. במשך שנים ניהלתי ויכוחים חסרי שחר עם ההורים של אשתי ובעצם, עם כל משפחתה המורחבת, עד שהבנתי שזה ממש מיותר. אני ואשתי מגדלים את ילדי כיהודים גאים ואם הוריה רוצים לחגוג את חג המולד שיחגגו. איש באמונתו יחיה".

 


(צילום: ארכיון ידיעות אחרונות)

 

מזועזע

יגאל, מורה לעברית ויהדות במקצועו, מספר כי נתקל בתופעת ה-Hannukah Bush לא רק בבית חמו וחמותו, אלא גם בבתי יהודים נוספים, ביניהם הוריהם של תלמידיו.

"מבחינתי זה מזעזע למדי שיהודים מאמצים לעצמם מנהגים נוצרים", הוא אומר. "איזה מסר הם מעבירים לילדים שלהם? רבים מהם שולחים את הילדים לבתי הספר לעברית ביום ראשון רק כדי להרגיש טוב עם עצמם, כך שהילדים יעשו בר/בת מצווה ובזה זה נגמר.

 

"תשאלי כל בית כנסת רפורמי וגם לא רפורמי, והם יספרו לך כי החברות של רבים בבית הכנסת מסתיימת כשהילד מגיע למצוות. בשלב הזה הם פשוט מפסיקים לשלם דמי חברות כי הסיבה היחידה לכך שהם הצטרפו לבית הכנסת הייתה העובדה שזה אחד התנאים להרשמת הילד לבית הספר היהודי".

 

לפחות עדיין חשוב להם שהילדים יתכוננו לבר/בת מצווה. זה חשוב, לא?

"אני לא יודע. נראה לי שעם כל דור ודור, הזהות היהודית הולכת ומיטשטשת. הסבים של התלמידים שלי היו קצת יותר יהודים מהילדים שלהם וההורים של הסבים, גם הם קצת יותר יהודים. ככל שעובר הזמן, הזהות היהודית נחלשת. יש לי בבית הספר תלמידים רבים שהם תוצאה של נישואי תערובת, ביניהם האמא יהודיה וביניהם האב הוא יהודי והם גדלים על ברכי שתי הדתות. לי זה צורם".

 


"מבחינתי זה מזעזע שיהודים מאמצים לעצמם מנהגים נוצרים". יגאל נרדי

 

ישראלים רבים שפניתי אליהם בשאלה, האם יש להם "חנוכה בוש", ענו בסלידה וזעזוע, אבל היה גם אחד, אריק, שהודה שכאשר הילדות שלו עוד היו קטנות, הוא ואשתו, ישראלית אף היא, נכנעו ללחצים שלהן להציב עץ אשוח בבית. "ועובדה שהן עדיין יהודיות ולא התנצרו", הוא צוחק.

 

יחד עם זאת, כששואלים את אריק אם יש לבנות שלו היום עץ אשוח בביתן ואם הן חוגגות את חג המולד כנשים צעירות ועצמאיות, הוא מודה שלאחת יש חבר נוצרי, אז היא חוגגת אתו את החג. הוא ממהר להוסיף, "אבל היא חוגגת גם את כל החגים היהודים והיא הרבה יותר שומרת מסורת ממני". לקטנה מעולם לא הייתה זיקה מיוחדת לדת, אז היא לא חוגגת לא את חנוכה ולא את חג המולד, אלא אם כן היא מגיעה הביתה לביקור ואז אני נותן לה מתנה לחג”.

 

איזה מהם?

"חנוכה, כמובן. תראי, אני לא בן אדם מסורתי, למרות שתמיד הקפדתי לחגוג את החגים היהודים כך שלילדות תהיה הרגשה של חג ומשפחה. את כל החגים תמיד חגגנו עם החברים, אבל עבורי זה היה פחות בשביל החג עצמו ויותר בשביל האווירה".

 

אתה לא חושב שבגלל שלא גידלת אותן עם זהות יהודית חזקה, הן יתבוללו? הנה, לבתך יש חבר נוצרי ואולי הם גם יתחתנו.

"אין לי בעיה עם זה. הוא בחור נהדר והילדים שלה ממילא יהיו יהודים".

 

אבל עם אבא נוצרי ואם יהודיה, הזהות היהודית שלהם לא תהיה כל כך חזקה.

"תראי, אני גדלתי בקיבוץ, הדת אף פעם לא שיחקה מקום חשוב אצלנו. בפסח אכלנו חמץ ובכיפור מעולם לא צמתי. לי חשוב יותר שבתי תתחתן עם בן אדם טוב שיתייחס אליה בכבוד, אם הוא יהיה יהודי, אז יופי ואם לא, אז גם כן בסדר. זה שהוא יהודי לא יעשה אותה יותר מאושרת".

 

נוצרים נגד חג המולד

יאיר נרדי מתגורר ברדינג, צפון קליפורניה, לשם חזר לאחר מספר שנות מגורים בעיר המלאכים. רדינג מתברכת בנופים ירוקים וקסומים ובקהילה יהודית קטנטנה אשר מינתה את נרדי כמנהל בית הספר היהודי בעיר ולאחרונה גם כעורך טקסים וחתונות יהודיות.

 

נרדי מספר כי הוא רגיל לראות יהודים החוגגים את חג המולד ובאותה מידה, נוצרים המדליקים חנוכיה ומנדים את חג המולד על כל סממניו ביחד. "צריך להבין שהחג הזה אינו חג נוצרי במקורו", מסביר נרדי, "ולכן, נוצרים המדקדקים בנושאי הדת, מעדיפים שלא לחגוג אותו מאחר ובמקור מדובר בחג פגאני. זהו חג רומאי שחגגו אותו מאות בשנים ובמקור נקרא 'חג הסאטורנליה' על שם אל הקציר והחקלאות הרומאי, סאטורן. כל הסממנים של החג – עץ האשוח והאורות, מקורם באותו חג. האורות לזכר מתנת האש שהפגאנים העניקו לאלים שלהם, ועץ האשוח היה העץ של אודינג, אל נורדי.

 

העץ הירוק מסמל את התחדשות הטבע ולמעשה לא היה קיים כלל באנגליה ובארה"ב אלא מקובל יותר בגרמניה, משם הביאו אותו לאנגליה ומשם לארה"ב. בכלל, לפי הברית החדשה, ישו בכלל לא נולד בתקופה הזאת אלא באביב. אבל מה שקרה הוא שמאחר והיה חג מולד והתחדשות אותו חגגו במשך מאות בשנים באמצע החורף, הנוצרים המשיכו לחגוג אותו באותו המועד כיום הולדתו של ישו. נוצרים דתיים הדוקים לא חוגגים את החג הזה מאחר והם אומרים: מה לנו ולחג הפגאני זה?".

 

אתה חי בעיר בה הקהילה היהודית מאוד קטנה, האם הבחנת בכאלו שמאמצים את החג הנוצרי וחוגגים מסביב לעץ האשוח?

"בקרב זוגות מעורבים בהחלט. אבל כמובן שיש יהודים אמריקאים שגם חוגגים את החג כי הם רוצים להרגיש חלק מהתרבות האמריקאית. זה לא שהם הולכים לכנסיה או מתפללים לישו, אבל הם רוצים להרגיש חלק שלם מהתרבות הסובבת אותם. החג הזה כל כך מקרין ומשפיע ובולע אותך, שאם אתה לא חלק ממנו, אז אתה כאילו מוקצה. הנה, הם אומרים, יש לי עץ חג מולד בבית ואני חלק שלם מהתרבות. באיזורים בהם הרוב הוא נוצרי ואין יהודים, יש יהודים המרגישים צורך להשתייך. לדעתי, זה נובע מרגשי נחיתות של יהודים. מהצד השני, כבר יצא לי לפגוש אמריקאים נוצרים המדליקים נרות חנוכה".

 

איך אתה מסביר את זה?

"קראתי על זה פעם כתבה מצחיקה, איך שאנשים עושים סלט שלם מכל החגים, יהודים שחוגגים את כריסמס ונוצרים שחוגגים את חנוכה. אנו חיים בעולם חופשי וכל אחד עושה מה שבא לו, אז יש עירוב שלם של חגים. יש נוצרים המקפידים לחגוג את החגים על פי הברית החדשה וחג המולד לא מוזכר שם, אז הם לא חוגגים אותו. יש גם ערבים מוסלמים או נוצרים בישראל שקונים בפסח מצות ומאוד אוהבים את זה. הוזמנתי לחטיבת הביניים של בני הלומד בבית ספר ממלכתי, לא דתי, להרצות על חנוכה. הגעתי ונדהמתי לראות סביבונים וחנוכיות בכל פינה ונשים שהכינו מגשים ענקיים עם לביבות. ואת צריכה להבין שאין שם אפילו יהודי אחד. הם פשוט רוצים ללמוד על החג".

 

הם מלמדים גם על קוואנזה?

"ממש לא. זהו בכלל לא חג אפריקאי, אלא חג שהמציאו אותו כאן".

 

אתה רואה סכנה או ראשיתה של התבוללות עם חגיגת חג המולד על ידי יהודים?

"אני בהחלט רואה בזה סכנה, ברגע שאדם מאמץ סמל פגאני, הוא הולך ומתרחק מהדת שלו ומהמסורת שלו והדור השני כבר יבחר בעצמו אם לחגוג את חנוכה או חג המולד. נעשה כאן שעטנז של חגים. אם לא היה תחליף, הייתי אומר מילא, אבל יש לך חנוכה ויש לך את המתנות ואת החנוכיה והאוכל הנהדר. זה לא שאתה מסתכל בעיניים כלות ואומר, למה להם יש ולנו אין? יש לך את הקישוטים, להם צבעוני ולנו בכחול-לבן. אני לא רואה כל סיבה לחגיגת חג המולד, למרות שהוא לא באמת בעל משמעות דתית-נוצרית. עדיין, לחג הזה יש עדיין סממן נוצרי. בתקופה שחייתי בלוס אנג'לס, הזדעזעתי לשמוע על ילדי ישראלים שדרשו מהוריהם לקנות להם עץ אשוח לחג המולד, חלק נכנעים וקונים ובעיני זה נורא".

 

אז מה אפשר לעשות?

"זה תלוי הרבה בהורים. אם עושים מחנוכה טררם גדול, מדליקים כל יום נרות, עושים מסיבת חנוכה או הולכים למסיבות חנוכה, מחלקים מתנות, מקשטים את הבית בשלל קישוטים לחג, אז הילד ירגיש שבע ולא ירגיש את הצורך לחגוג גם מסביב לעץ האשוח".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים