שתף קטע נבחר

נזירה שלישית נהרגה; הנהגת: לא יודעת מה קרה

אחרי ששתי נזירות מאיטליה נהרגו בתאונה הקשה בעמק בית שאן, מתה נזירה נוספת - אזרחית ירדן - מפצעיה ברמב"ם. בביה"ח פוריה מאושפזת פצועה בינוני, שסיפרה לרופאים כי היא נהגה במכונית, ולא ברור לה מדוע סטתה ופגעה בקוביית הבטון

בבית החולים רמב"ם בחיפה מתה אחר הצהריים (יום ו') מפצעיה נזירה נוספת שנפצעה בתאונת הדרכים הקשה בעמק בית-שאן. בכך עלה לשלוש מספר ההרוגות בתאונה. בבית החולים פוריה בטבריה מאושפזת נזירה נוספת שנפצעה בינוני, והרופאים סיפרו כי אמרה להם שהיא נהגה במכונית. היא סיפרה לרופאים כי לא ברור לה מדוע איבדה את השליטה על המכונית. הנזירה אינה יודעת עדיין ששלוש מחברותיה נספו.

 

שתיים מהנזירות שנהרגו הן איטלקיות, והשלישית - מירדן. מלבד הפצועה בפוריה, ברמב"ם מטופלת נזירה נוספת שנפצעה קשה בתאונה, והיא הועברה לניתוח בשל הפגיעות הפנימיות שמהן היא סובלת.

 

התאונה הקטלנית אירעה מעט לפני השעה 14:00 בכביש 90, בין המושבים ירדנה ובית יוסף שבעמק בית שאן. המכונית שבה נסעו הנזירות, שהיו בדרכן למיסת חג המולד שתתקיים הלילה בבית-לחם, סטתה מנתיבה ופגעה בקוביית בטון שבתוכה עמוד חשמל. שתיים מהתיירות נהרגו במקום, ושלוש האחרות נפצעו. אחת מהן מתה כאמור מאוחר יותר מפצעיה.

 

הנזירות שנפצעו ונהרגו בתאונה הן חברות המסדר הפרנציסקני, שמושבו ב"הר האושר" בצפון הכנרת, סמוך לכפר נחום. הן התגוררו במנזר במקום. רב-פקד שמעון בן-סבו, קצין אגף התנועה במרחב העמקים, אמר ל-ynet כי עדי ראייה סיפרו שלא הייתה כל סיבה נראית לעין שהמכונית, מסוג "דייהטסו", תסטה מהכביש. "המכונית סטתה ימינה מסיבה שאינה ברורה, ירדה לתעלה, ופגעה בקוביית הבטון", אמר בן-סבו.

 

הנזירה לרופאים: לא יודעת למה סטיתי

פרמדיקים שהגיעו למקום התאונה מצאו את חמש הנשים, שהיו לבושות בבגדי נזירות, מוטלות מחוץ למכונית המעוכה. סביב המכונית היו פזורות מתנות לחג המולד, שרשראות תפילה של הנזירות ותמונות של קדושים. צוותי מד"א ביצעו בשתי הנזירות שנפצעו אנושות פעולות החייאה, אך נאלצו לקבוע את מותן במקום. הפרמדיקים התקשו לתקשר עם הנזירות, שהיו בהלם.


המכונית המרוסקת. תמונות קדושים ומתנות מכל עבר (צילום: חגי אהרון)

 

ד"ר נסרה נזאם, כירורג בבית החולים פוריה בטבריה, סיפר ל-ynet כי הנזירה המאושפזת בבית החולים במצב בינוני אמרה לרופאים כי היא זו שנהגה במכונית. "לדבריה, היא נהגה ברכב, ומסיבה שאינה ברורה לה איבדה את השליטה. היא הובאה אלינו עם פגיעות חזה וגפיים, ובתום בדיקות התברר שאין נזקים לאיבריה הפנימיים למרות הפגיעה הלא קלה". עם זאת, הוא ציין כי היא סובלת משברים בצלעות, בקרסול וביד ימין.

 

ד"ר נסרה הוסיף כי המטרה כעת, לצד הטיפול הרפואי, היא לתמוך נפשית בנזירה. לבית החולים הגיעו חברותיה, שאמרו כי היא נחשבת לאחת הנזירות האחראיות על פעילות הנזירות במזרח התיכון, בין השאר בסוריה, בעיראק ובישראל.

 

אבל בביה"ח האיטלקי, עוד הרוג בדרום

נזירות מהמסדר הפרנציסקאני משמשות גם אחיות בבית החולים האיטלקי בחיפה, שבו מטופלים בעיקר חולי סרטן. האחות עמנואלה מבית החולים האיטלקי סיפרה, כי אחת ההרוגות התגוררה בארץ כ-10 שנים ואחרת התגוררה כאן כשנה וחצי.

"אלו בשורות נוראיות. קשה לנו מאוד לשמוע על מה שקרה. הן היו בדרך לחגיגות בבית לחם, וקיבלנו רק מעט מידע על מה שקרה שם".


פינוי אחת הנזירות לבית החולים (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

האחות עמנואלה הוסיפה כי נזירות מהמסדר יצאו לבית החולים "העמק" בעפולה כדי לזהות את גופות חברותיהן, ואחרות

הגיעו לבתי החולים רמב"ם ופוריה.

 

גורם בקהילה הנוצרית בחיפה אמר ל-ynet כי הקהילה שרויה באבל כבד בשל האסון, שאירע ערב חג המולד. ראשי הכנסייה והפטריארך נמצאים בבית לחם, והתקשורת עמם קשה.

 

בינתיים נמשכות התאונות. הערב נהרג הולך רגל מפגיעת מכונית בנתיבות. צוות טיפול נמרץ של מד"א-נגב פינה אותו לבית החולים סורוקה בבאר-שבע, כשהוא מונשם וסובל מפגיעה בראשו, אך שם הוא מת מפצעיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי הנזירות שנפצעו. "לא הייתה סיבה נראית לעין"
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים