שתף קטע נבחר

מהומה בכנס: שגרירים שרקו ועטו חולצות שחורות

ועד עובדי משרד החוץ מחריף את השביתה. דיפלומטים הצטיידו במשרוקיות בכנס השגרירים, אחרים לבשו חולצות עליהן נכתב "אני דיפלומט עני". "נמאס לנו מהסחבת, הגיעו מים עד נפש"

שגרירים עם חולצות שחורות ומשרוקיות. ועד עובדי משרד החוץ הכריז הבוקר (ב') על החרפת השביתה והודיע כי לא יונפקו אשרות עבודה לנכנסים לארץ, תופסק העבודה מול משרדי הממשלה ולא יותרו ביקורים במשרד. "נמאס לנו מהסחבת ונמאס לנו להיות דיפלומטיים עניים", אמר ל-ynet חנן גודאר, יושב ראש ועד העובדים. הדיפלומטים בארץ ובחו"ל קיבלו הודעה שלא להגיע בלבוש רשמי לעבודה, כחלק מהשביתה.

 

כנס השגרירים, שנפתח אתמול בירושלים ובמסגרתו הגיעו לארץ כל שגרירי ישראל בעולם, נפגע אף הוא מהעיצומים והמשך קיומו עומד בסימן שאלה. במהלך הכנס פרצה מהומה ועובדי המשרד, ביניהם שגרירים, עובדים מדיניים בכירים, צוערים וכל חברי ועד העובדים, עטו חולצות שחורות ועליהן הכיתוב "אני דיפלומט עני". עובדים נוספים הצטיידו במשרוקיות והרעישו באזור הכנס.

 

בשבוע שעבר אמר גודאר כי לפחות חמישה דיפלומטים ישראלים בחו"ל ייאלצו בקרוב לחזור ארצה, משום שאינם מסוגלים לקיים את עצמם ואת משפחותיהם מהמשכורות שמקבלים במשרד. "אנשי שירות החוץ צריכים לקבל שכר ראוי", אמר יו"ר ועד העובדים. "אנחנו דורשים השוואת תנאים למערכת הביטחון וקבלת תנאי שכר הולמים. הגיעו מים עד נפש".

 

בחודשים האחרונים מתקיים משא ומתן אינטנסיבי בין אנשי משרד החוץ לאנשי משרד האוצר, אך לאחר שנוצר פער גדול מכדי לגשר עליו, הודיעו אנשי המשרד על הפתיחה בעיצומים, בסבב שאמור להיות נרחב יותר מקודמיו.

 

יעקב לבנה, חבר בוועד העובדים המדיני, אמר: "התחלנו בעיצומים בגלל שהצעת משרד האוצר אינה ראויה, אנחנו לא יכולים לחיות איתה. בגלל השכר הנמוך אנשים לא גומרים את החודש בארץ ושליחים מחו"ל חוזרים ארצה בלית ברירה. כך לא צריך להיראות השירות הדיפלומטי במדינת ישראל. האוצר צריך להימנע מאותה טעות שעשה עם הכבאות, כאשר הוציאו כסף רק אחרי השריפה, צריך לחזק את שירות החוץ באופן מיידי לפני שתפרוץ שריפה דיפלומטית".

 

בוועד העובדים אמרו כי האוצר הציע תוספת של 4% לשכר עובדי משרד החוץ, בזמן שהשחיקה במשכורתם בשנים האחרונות עומדת על כ-49%. "לא ייתכן ששגריר בכיר שעובד מסביב לשעון יקבל משכורת נמוכה מזו של רב סרן בצבא", אמרו..

 

במהלך 2010 שבתו הדיפלומטים הישראלים מספר פעמים. ביוני הם איימו לפגוע בנסיעתו לוושינגטון של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך ברגע האחרון חזרו בהם. באוגוסט הם שוב החריפו את העיצומים, ולכן נתניהו הטיל את האחריות על הכנת ביקורו באתונה על המוסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן בנאומו לשגרירים. הכנס ייפגע
צילום: פלאש 90
מומלצים