שתף קטע נבחר

היועמ"ש להורי הנספים: רה"מ לא ייחקר על האסון

וינשטיין ענה לניצבים בדימוס זאב אבן-חן וחיים קליין, שביקשו לפתוח בחקירה נגד נתניהו ושריו הבכירים, וכתב כי "מקומו של הדיון בזירה הציבורית והפרלמנטרית, ולא הפלילית". השניים הגיבו: "הכוח הפוליטי של נתניהו מונע ועדת חקירה ממלכתית"

ראש הממשלה ושריו הבכירים לא יעמדו לחקירה פלילית בעקבות אסון הכרמל. היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, ענה למכתבם של הניצבים בדימוס זאב אבן-חן וחיים קליין, וכתב להם כי "מקומו של הדיון אינו בזירה הפלילית, אלא בזירה הציבורית והפרלמנטרית".

 

 

אביה של טופז אבן-חן, אחת מ-44 הנספים באסון השריפה, פנה לוינשטיין ביחד עם חמה של הצוערת שנספתה באסון. השניים ביקשו ממנו לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונגד השרים אלי ישי, יובל שטייניץ ואהוד

ברק, שגם עליהם נמתחה ביקורת חריפה בדו"ח מבקר המדינה האחרון.


וינשטיין ביקש תחילה להביע את השתתפותו בצער של אבן-חן וקליין, אך כתב כי "לגופם של דברים ולאחר בחינת פנייתכם, איני סבור יש תשתית ראייתית שתצדיק חקירה פלילית בנושא". היועץ כתב לבכירי המשטרה בעבר כי הדיון על "האירוע הטראגי" יוכל גם להתקיים במסגרת ועדות שונות - "ועדת חקירה ממלכתית, ועדת בדיקה ממשלתית, ועדת בירור או ועדת חקירה פרלמנטרית".

 

היועץ הזכיר גם כי מבקר המדינה, מיכאל לינדנשטראוס, מונה בינתיים לבדוק את האסון - ואם יגלה חשש להיבטים פליליים, יעביר את הדברים בחזרה לבחינת היועץ. "אם יוחלט על הקמת ועדה מהוועדות האמורות, תידון שם גם שאלת האחריות של ראש הממשלה והשרים שהוזכרו בתלונתכם, וגם המבקר עשוי לבדוק זאת. לפחות לעת הזו, אני סבור כי הזירה המשפטית-פלילית אינה המקום הראוי לבירור אחריותם של הגורמים שהוזכרו בפנייתכם", סיכם היועץ, שבצעד לא-שגרתי, חתום  בעצמו על המכתב, אותו שיגר לשניים.

 

קליין ואבן-חן ענו בתגובה כי הם מכבדים את החלטתו של וינשטיין, "על אף שאינה עולה בקנה אחד עם השקפתנו". השניים אמרו כי הם סבורים שהיועץ המשפטי השתמש אמנם בלשון זהירה, אך ברור כי הוא מכוון ומצפה לבדיקת מקיפה ויסודית של האסון. "הצרה היא שהכוח הפוליטי-פרלמנטרי של ראש הממשלה והשרים שהוזכרו בתלונה מונע הקמת ועדה חקירה ממלכתית, שתבחן את הכשלים שגרמו לאסון ואת האחראים לתוצאות הטרגיות של השריפה", כתבו בתגובתם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. משתתף בצער
צילום: גיל יוחנן
חיים קליין. מכבד את ההחלטה
צילום: מתי אלמליח
האוטובוס השרוף, בו נספתה טופז
צילום: AFP
מומלצים