שתף קטע נבחר

שוכרים ובוכים: המחירים מתייקרים

אין לכם כסף לקנות דירה? גם מחירי השכירות החלו לאחרונה לעלות במאות שקלים בחודש. "שיווי המשקל בשוק הנדל"ן הופר לחלוטין", מנתח יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "הוא הפך לכלי על שולחן השחמט של כלכלני המשק"

אין מפלט מבועת הנדל"ן: העלייה המתמשכת במחירי הדירות גרמה לכך שישראלים רבים נאלצים לשכור דירה בהמתנה להוזלת מחירי הדירות לקנייה. אך גורמים בענף מעריכים כעת כי גם מחירי השכירות צפויים לעלות בתקופה הקרובה, ובכך להקשות עוד יותר על הזוגות הצעירים.

 

להערכת לשכת שמאי המקרקעין, צפויה בשנה הקרובה עלייה של כ-5% עד 10% במחירי השכירות באזורי הביקוש בגוש דן וערי הלוויין. גורמים בענף מעריכים כי העובדה שבשנה האחרונה הייתה התייקרות של כ-20% במחירי הדירות לעומת עלייה של כ-5% בלבד במחירי השכירות הממוצעים תביא לעלייה של מחירי השכירות בחודשים הקרובים.

 

"מחירי השכירויות מזנקים כלפי מעלה לאחר כמעט שנה בה לא התייקרו בשיעור גדול", אמר אתמול ל"ממון" יו"ר לשכת שמאי המקרקעין ארז כהן. לדברי עורך מחירון הדירות לוי יצחק, "שיווי המשקל בשוק הנדל"ן הופר לחלוטין. משוק חופשי המתנהל בין אזרחים, בו שולט הכלל של היצע וביקוש, הוא הפך לכלי על שולחן השחמט של כלכלני המשק. התוצאה הפוכה: רוצים להוריד את מחירי הדירות, ובמקביל מקפיצים את מחירי השכירויות".

 

להערכת לשכת שמאי המקרקעין, דירה ממוצעת של 3 חדרים בתל-אביב המושכרת כיום בכ-5,000 שקל תעלה ב-2011 כ-6,000-5,500 שקל. דירה בראשון לציון, המושכרת בכ-4,000 שקל, תעלה כ-5,000-4,500 שקל.

 

תקופת ההמתנה

בשטח כבר רואים את עליית מחירי השכירויות: במרכז תל אביב הושכרה לאחרונה דירת 4 חדרים ברחוב רמז בכ-6,800 שקל בחודש. מחיר זה מהווה עלייה של כ-13% לעומת מחיר אותה דירה ב-2009, אז היא הושכרה ב-6,000 שקל. בחלק מערי הלוויין נרשמה עלייה גדולה אף יותר. בנתניה, למשל, עלו המחירים בכ-30%. עליות משמעותיות נרשמו גם בפתח תקווה ובראשון לציון.

 

בישראל יש כחצי מיליון משקי בית ששוכרים דירה – חלקם מתוך בחירה, רובם מתוך אילוץ וחוסר אפשרות של ממש לקנות דירה. רבים ממתינים להוזלת מחירי הדירות לקנייה, ובינתיים גדלים הביקושים לדירות בשכירות, דבר שמעלה את המחירים.

 

בנוסף, הממשלה פועלת לאחרונה לצמצום הכדאיות של רכישת דירות להשקעה, באמצעות העלאת מסים על רכישתן. התוצאה: פחות היצע של דירות להשכרה. לאחרונה אמר בכיר בבנק ישראל ל"ממון" כי "מחירי הדירות לקנייה כבר קפצו לרמה של בועה אך מחירי השכירויות נעצרו במקום. עכשיו, כשצפויה עצירה במחירי הדירות, הגיוני שמחירי השכירות יזנקו מעלה".

 

הכתבה המלאה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
שלט של דירה להשכרה
צילום: עומר הכהן
מומלצים