שתף קטע נבחר

מפקד חיל האוויר: בעימות הבא בסיסינו יהיו מטרה

האלוף עידו נחושתן ביקר בטייסת שאיבדה בחודש שעבר שני אנשי צוות, ואמר כי בחיל נערכים לכל תרחיש. "זה כמו תזמורת מרובת כלים שצריך להפעילה יחד כדי להגיע להישג"

נערכים לכל תרחיש: מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, הזהיר היום (ג') כי במלחמה הבאה גם בסיסי החיל עלולים להיות מטרה לאויבים, וכי בחיל נערכים לאפשרות הזו ומתאמנים כדי להתמודד עם זה.

 

בביקור בטייסת העטלף בבסיס רמון, שאיבדה בחודש שעבר שני אנשי צוות בתאונה במכתש רמון, אמר אלוף נחושתן: "במלחמה הבאה או בעימות הבא, גם בסיסי חיל האוויר יכולים להיות מטרה,

אנחנו יודעים את זה, נערכים לכך, מתאמנים ומתרגלים. זאת כדי שנדע להתמודד עם הנושא הזה ולהפיק מחיל האוויר את כל מה שנדרש".

 

לדבריו, חיל האוויר ממשיך להיערך למגוון אתגרים ולא רק כאלה הדומים למלחמת לבנון השנייה ועופרת יצוקה, אלא גם לתרחישים אחרים. "בחיל האוויר ישנם כלים רבים וזה כמו תזמורת מרובת כלים, שצריך להפעילה ביחד כדי להגיע להישג". הוא סירב להתייחס מפורשות לאיום האיראני.

 

מפקד החיל טס בסופה וביצע קרב אוויר

במהלך הביקור טס אלוף נחושתן במטוס מסוג סופה, וביצע אימון בקרב אוויר-אוויר מול מטוס אחר. בטייסת, שאיבדה שניים מאנשיה בחודש שעבר, חזרו לטוס מיד לאחר שהתברר כי התאונה לא נבעה מכשל טכני.  


האלוף נחושתן, היום בבסיס חיל האוויר. לקחים מהתאונות (צילום: רועי עידן)

 

חקירת התאונה עדיין נמשכת ובחיל האוויר צריכים לקבל ממצאים בקרוב מהקופסא השחורה, שנשלחה לארה"ב. ההערכה היא כי טעות אנוש ואובדן התמצאות במרחב הובילו לתאונה הקשה. האלוף נחושתן ציין בנושא הזה כי צה"ל הפיק גם מהתאונה הזו וגם מהתאונה הקודמת ברומניה את כל הלקחים שניתן, כדי לשפר וללמוד לעתיד.

 

בנושא מערכת "כיפת ברזל", שאמורה להגן מפני רקטות קצרות טווח, אמר אלוף נחושתן כי מדובר במערכת שעברה תהליך פיתוח מואץ, עם הישגים ראויים, אולם טרם בשלה מבצעית. "יש לנו מספר תהליכים אותם אנו צריכים לסיים, לאחר מכן היא תוכרז מבצעית, ותוצב על פי הערכת מצב שתיווצר במערכת הביטחון".

 

על רקע השריפה בכרמל בתחילת החודש, דנים בחיל האוויר גם באפשרות כי יצטרכו להקים טייסת כיבוי. לפי שעה הנושא נמצא בעבודת מטה שאמורה לבחון כיצד והיכן להקים טייסת מהסוג הזה. בחיל סבורים שאם המשימה תוטל עליהם, לא נכון יהיה להסב מטוסים קיימים שיהיו גם מטוסי כיבוי בעת הצורך, אלא לרכוש פלטפורמות ייעודיות לנושא ולהכשיר צוותים שיהיו אמונים אך ורק על כיבוי שריפות. יש לציין כי הנושא טרם הוכרע ועדיין לא ברור האם תוקם טייסת ועל מי תיפול האחריות להקימה ולהפעילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נערכים ומתרגלים. אלוף נחושתן
צילום: רועי עידן
מומלצים