שתף קטע נבחר

צילום: חגי אהרון

עסקת הטיעון: על מה ויתר קצב כשחזר בו?

נגד הנשיא לשעבר הוגש כתב אישום מקל בפברואר 2008, בו הואשם במעשה מגונה שלא בהסכמה. הוא היה אמור לקבל מאסר על-תנאי. דבריו של היועץ המשפטי לשעבר מזוז בעד עסקת הטיעון המקלה מוצגים כעת באור בעייתי. השופטים: הימור כושל

"הימור כושל" - כך כתבו השופטים במשפטו של נשיא המדינה לשעבר, בהכרעת הדין, כשהתייחסו לחזרתו מהסדר הטיעון שחתם עם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז. משה קצב היה יכול לצאת בזול, לו קיבל את הצעתו של מזוז, אך ברגע האחרון חזר בו מהסדר הטיעון. ביוני 2007 חתם הנשיא לשעבר על הסדר טיעון, לפיו הוא יואשם בעבירות קלות, אך יישלח רק למאסר על תנאי. כתב אישום הוגש נגד קצב, אך בדיון הראשון בבית המשפט בירושלים הוא חזר בו. בסופו של דבר הוגש נגדו כתב אישום חמור, בו הורשע היום (ה') בשתי עבירות אינוס.

 

  • הרשעת הנשיא קצב: כל הדיווחים והפרשנויות בעמוד מיוחד

 

בהכרעת הדין היום כתבו השופטים: "זהו הסיכון שנאשם לוקח על עצמו, בהחליטו לדחות הצעדת הסדר ולנהל משפט. לעתים הצעד אכן מוכיח את עצמו, והעדויות הכתובות מתגלות ככלי ריק בהישמען מפי העדים, ולעתים מתברר כי מדובר בהימור כושל".

 

בפברואר 2008 הוגש כתב האישום הראשון, לאחר שבג"ץ דחה עתירות נגד ההסדר המקל. הנשיא לשעבר הואשם אז בין היתר במעשה מגונה שלא בהסכמה תוך הפעלת אמצעי לחץ כלפי א', שעבדה תחתיו בעת שכיהן כשר התיירות. סעיפי אישום נוספים נגד קצב היו הטרדה מינית והטרדת עד כלפי ל', עובדת בבית הנשיא.


קצב, אחיו ובנו בבית המשפט (ציילום: טל כהן)

 

היועץ המשפטי לשעבר מזוז אמר עם הסיכום על עסקת טיעון המקלה: "כשהנשיא מודה, זה לא דבר של מה בכך. אם מישהו אמר שההר הוליד עכבר, אני לא מכיר עכברים כה גדולים. ממעמד של האזרח מספר אחת של מדינת ישראל - עבר הנשיא למעמד של מורשע בעבירת מין עם כל הקלון האישי והציבורי שילווה אותו. זה לא עכבר. ואם זה עכבר, איני יודע מה זה פיל". היום, עם הרשעתו של קצב בשני מעשי אונס, בהטרדות ובמעשים מגונים, מתעוררות שאלות קשות על עסקת הטיעון הזו.

 

כמה שבועות לאחר מכן התחוללה דרמה בבית המשפט השלום בירושלים. הנשיא קצב התמהמה במשך דקות ארוכות מלהגיע לדיון אליו זומן כדי להעניק תוקף משפטי לעסקת הטיעון. במשך כ-30 דקות המתינו באי בית המשפט לנשיא לשעבר - שהגיע במכוניתו, אך לא יצא ממנה. לבסוף, מלווה במאבטחים, עשה קצב את דרכו לאולם המשפט ושם "הטיל את הפצצה".

 

"החלטתי לבטל את הסכם הטיעון כי אני רוצה להיאבק על חפותי", אמר קצב לאחר שיצא מאולם הדיונים. "אני רוצה לשים סוף לרדיפה, החלטתי ללכת בדרך הקשה. אני רוצה להיאבק כדי שהאמת תצא לאור. אני יודע מה המשמעויות ומה ההשלכות". במרס 2009 הוגש כתב האישום החמור, הכולל עבירות אונס, מעשים מגונים והטרדות מיניות. קצב הועמד לדין והיום הוא הורשע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. הורשע באונס
צילום: רויטרס
קצב כשחזר בו מעסקת הטיעון
צילום: פלאש 90
מומלצים