שתף קטע נבחר

הישראלי-התובע-מודל-2010: קווים לדמותו

המלצר שפוטר דרך פייסבוק, הבעל שיפצה את אשתו הבלתי מסופקת, האשה שגבתה מבעלה תשלום על כל מפגש מיני, והספר שהורשע בתקיפת לקוחה בגלל קיצוץ שיערה - כולם הגיעו השנה לבית המשפט. מה זה אומר עלינו?

בסוף השבוע מסתיימת לה שנה נוספת של חידושים והפתעות בתחום המשפט. לכבוד סוף השנה, אביא בפניכם הפעם מספר פרשיות מעניינות שנדונו השנה ברחבי הארץ, בתחומים שונים ומגוונים, מהן ניתן ללמוד כיצד התנהגנו בשנה החולפת, וכיצד בתי המשפט קיבלו את פנינו. האם תכניות הריאליטי, רשת פייסבוק, והדעתנות האישית והצרכנית המתפתחת שלנו, השפיעו עלינו או על הפסיקות שהתקבלו? בואו ונבדוק.

 

כולנו כוכבים

בימי ריאליטי שכאלו, בהם רקדנים, בשלנים וכוכבים עולים אחרים נולדים להם מחדש בכל עונה, ייתכן והורים מסויימים מרגישים צורך עז יותר לדחוף את ילדיהם להישגים מקצועיים גבוהים יותר, בגיל מוקדם יותר . עד היום נראה היה שמדובר במערכת יחסים שבין ההורים לילדם, אך השנה הגיעה מערכת יחסים זו לבית המשפט:

 

 

- התובעים היו הוריה של ילדה, הלומדת מחול בסטודיו לריקוד. במופע שנערך, התאכזבו ההורים לגלות שבתם הוצבה, אבוי, בשורה האחרונה!

 

הם הגישו תביעה ובה דרשו לקבל את מחיר התלבושת שנרכשה לטובת המופע (120 שקל) וגם פיצוי בגין עוגמת הנפש...הסטודיו טען להגנתו כי הילדה דווקא כן רקדה בחלק מהמופע בשורה הקדמית, ובכל מקרה, אי אפשר להעמיד את כל הרקדניות בשורה הראשונה כל הזמן.

 

בית המשפט קבע כי העמדת בתם של התובעים במופע הריקודים הינו נושא הנתון לשיקול הדעת המקצועי של הסטודיו, בלבד, וכי לא ניתן להתערב בו בנסיבות אלו. התביעה נדחתה, אך ההורים לא חוייבו לשלם הוצאות משפט לסטודיו, לאור הנסיבות...

 

כולנו חברים ברשת החברתית

זו הייתה ללא ספק שנה שכולה פייסבוק: הרשת החברתית השתרשה בחיינו והפכה לחלק בלתי נפרד מהתקשורת היומיומית בינינו, ואך טבעי היה שנתחיל לראות שהעולם החברתי החדש יגיע גם לבית המשפט. ואכן, כתבי תביעה שונים שהגישו צדדים זה נגד זה השנה, התבססו, בין היתר, על אירועים שהתחוללו - איך לא - בין קירותיו של פייסבוק:

 

- כך למשל, רק לאחרונה הוגשה לבית הדין תביעה של מלצר, שטען כי מנהל המסעדה בה עבד פיטר אותו מהמסעדה, תוך שיחה בצ'אט של פייסבוק. המלצר לשעבר, שהספיק לעבוד במסעדה פחות מ-4 חודשים טרם פוטר, טען כי פיטוריו היו שפלים ומשפילים, וכי מגיע לו שיפטרו אותו בלי שהבוס מסתתר מאחורי הצג.

 

התובע דרש לקבל פיצוי בגין "הפיטורים מרחוק" בסך של 9,800 שקל. התביעה אמנם טרם התבררה, אך מעניין יהיה לגלות כיצד בית המשפט יתייחס לחובות המעביד הפורמליות, כאשר קיימת בין הצדדים "חברות" פייסבוקית.

 

- במקרה אחר ביקש בעל מאשתו את כתובת הפייסבוק שלה, ואמר לה שאם לא תיתן לו את הכתובת, הוא "ישב עליה" כל החיים בכלא... בהזדמנות אחרת איים עליה ש"ישלח אותה מאיפה שבאה ויתפור אותה מלמעלה עד למטה", ופעם אחרת איים שיהרוג אותה, אם הבית לא יהיה מסודר... הבחור הנחמד, שפיו מפיק מרגליות, נשלח ל-7 חודשי מאסר בפועל בלבד, ואלו אמורים להסתיים החודש.

 

פרטיות בחדר המיטות?

בעולם בו סקס מוכר את כל המוצרים, כמעט (גם כשאין בינם לבין מין כל קשר בפועל), לא פלא שחיי המין הפרטיים שלנו מככבים בהיכל המשפט. השנה נראה, כי הכפפות הוסרו לחלוטין:

 

- כך במקרה מסויים הגישה אשה תביעה נגד בעלה, בטענה שהוא לא קיים איתה יחסי מין מראשית נישואיהם (כולל ערב הכלולות). הבעל הכחיש והכחיש, אך בית המשפט האמין לגרסת האישה, קבע כי הבעל נהג בחוסר תום לב והטעה את אשתו (לא גילה לה את קשייו בתפקוד המיני), וקבע כי: "לו ידעה התובעת עובדה זו....לא היתה מסכימה להיכנס לחיי נישואין כאשר לבעלה אין כושר לקיום יחסי מין". לאור זאת נקבע כי הבעל ישלם לאשה פיצויים בגובה 150,000 שקל.

 

- אשה אחרת דווקא ידעה לתעל היטב את חיי המיטה שלה, כאשר בנתה מהם תכנית חסכון! לבית המשפט לענייני משפחה התגלה השנה, כי בני הזוג סיכמו ביניהם כדלקמן: בכל פעם שהם יקיימו יחסי מין, יפקיד הגבר לטובת החיסכון הנ"ל סך של 150 שקל. עכשיו טוענת האשה כי החיסכון הנ"ל הוא שלה, ואילו הגבר טוען שהחיסכון הוא דווקא פרי עבודה שלו... בשנת 2011 יידרש בית המשפט לענייני משפחה לקבל החלטה בתיק, ומעניין יהיה לראות כיצד יתייחס להסכמים שכאלו, שהתקבלו בשעה שבני הזוג עדיין אהבו.

 

תקיפה זו תקיפה זו תקיפה

רק השבוע פורסמו, שוב, שתי פרשיות מזעזעות של ניצול נשים. שוב עלו קולות הזעקה השמימה, שוב קיווינו כולנו שזו הפעם האחרונה, ושוב נחשפנו כולנו למונח המשפטי הכל כך מוכר - "תקיפה". נראה כי מודעות הישראלי והישראלית לזכויותיהם על גופם, עלתה והתחזקה. בפרשה הבאה שנדונה בבית המשפט השנה, קיבל המונח "תקיפה" פרשנות רחבה ושונה:

 

- מדובר היה באשה בעלת שיער ארוך ושופע, שנכנסה למספרה לצרכי פן (ייבוש שיער וסירוק). בסופו של דבר, הספר קיצץ את שיערה לאורך של 1 ס"מ בלבד(!), וזאת חרף התנגדותה המפורשת! בית המשפט בחן את עדויות הצדדים הרבות והשונות, לאירוע, וקבע לבסוף כי אכן היה מדובר בתקיפה לכל דבר ועניין: הספר, כך נקבע, ביצע פעולה מכוונת של קיצוץ השיער שלא בהסכמה, תוך הפעלת כוח - וזוהי תקיפה. מאחר ונגרמה לאשה עוגמת נפש, וכבודה ודימויה העצמי נפגעו, חוייב הספר לשלם לה פיצוי, בגובה של 60,000 שקל.

 

כולנו צרכנים

השנה נחקקו חוקים פרו-צרכניים רבים: תקנות ביטול עסקה, גילוי נאות בחשבון הטלפון וכיו"ב. הצרכנים מודעים מתמיד לזכויותיהם, והם מנופפים את חרב התביעה מעל ראשה של כל פקידת-שירות-לקוחות-עייפה או נציג-מכירות-מתלהב. לבתי המשפט מוגשות תביעות רבות מספור כנגד נותני שירות רבים, ונראה כי כוחם של הצרכנים מעולם לא היה חזק יותר. אך בכל זאת, גם לעמוד על זכויותיך צריך לדעת איך, ומסתבר שהגשת תביעה לפיצוי, סתם כך, היא לא עסק משתלם:

 

- כך גילה לקוח חברת סלקום, שהגיש כנגדה תביעה בגין שירות סלקום חו"ל, אליו צורף. התובע טען כי נסע לנורבגיה, שם גילה כי מכשירו נעול לשיחות וליומן זיכרונות, והוא נאלץ לרכוש שם מכשיר. גם בארץ עבר סאגות שונות לטענתו, ולכן ביקש מבית המשפט שייפסק לו פיצוי כולל בסך של 20,742 שקל.

 

הסכום שביקש כלל בתוכו פיצוי בגין אובדן 10 ימי עבודה, אבדן רווחים עתידיים, עוגמת נפש ועוד, אך השופט קבע כי רוב התביעה הינה תביעת סרק, וכי לא הוכח היקף הנזק שנגרם. בסופו של דבר נפסק שדווקא הלקוח הוא שישלם, לסלקום, את הוצאות הדיון שלה, וזאת מכיסו (1,000 שקל).

 

לסיכום

שנת המשפט של 2010 התאפיינה בפסיקות תקדימיות רבות, במגוון ענפי משפט, שמרביתן חשובות לאין שיעור מאילו שהובאו דלעיל.

 

ולמרות זאת, הדוגמאות שהובאו, יכולות לשרטט עבורנו קווים, עדינים ודקים, לדמותו של הישראלי-התובע-מודל-2010.

נוכל רק לשער ולתהות, כיצד ייראה המודל החדש, זה שארוז עדיין בניילונים...ובינתיים, שתהיה שנה אזרחית טובה לכולנו, ובואו נשתדל להיפגש מחוץ לכותלי בית המשפט השנה?

 

דריה כנף היא עורכת דין בתחום המסחרי והחוזים. יובהר כי האמור במדור אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני ומקצועי, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

 

למאגר פסקי-הדין ודיני העבודה המלא: www.lawdata.co.il

 

למאגר דיני העבודה: http://www.koloved.net

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מותר לפטר בצ'אט?
עיצוב: ניצן סדן
קיצוץ שלא בהסכמה
צילום: Index Open
מומלצים