שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

אסאנג': אפרסם מידע שיצית הפיכות בעולם הערבי

בראיון מיוחד לרשת הטלוויזיה אל גז'ירה טען מייסד ויקיליקס כי הוא מחזיק במסמכים שמתעדים מידע שמסרו בכירים בעולם הערבי לשגרירויות ארה"ב. אסאנג' הבטיח שיחשוף את שמותיהם רק אם יובטח להם "משפט צדק"

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', לא יודע שובע, ומבטיח להמשיך ולפרסם מידע שיחולל עניין רב ותדהמה בעולם הערבי. זאת אחרי שבשבוע שעבר הוא הבטיח לחשוף אלפי מסמכים שעוסקים בישראל - בין היתר על החיסול של המוסד בדובאי ומלחמת לבנון השנייה

 

ויקיליקס והעולם הערבי:

 

בחלקו השני של הראיון המיוחד ששודר ברשת הטלוויזיה הערבית אל ג'זירה, טען אסאנג' כי הוא מחזיק בידיו את שמותיהם של פקידים רשמיים וגורמים בכירים בעולם הערבי, שהתנדבו לפנות לשגרירויות ולקונסוליות של ארצות הברית במדינותיהם. מטרת הפנייה של הבכירים בעולם הערבי היתה, לטענתו, למסור מידע על עמיתיהם ופקידים בכירים במקום עבודתם - דבר אותו מחשיב אסאנג' כבגידה במולדתם.

 

לדברי מייסד אתר ההדלפות, בעולם קיימים סוגים שונים של בוגדים. כאשר מדובר בסוג שיוצר קשר עם שגרירויות ארה"ב בעולם, כדי למסור להם מידע לגבי המתרחש במדינותיהם, אין ספק שמדובר בבוגדים שיש לחשוף את זהותם.

 

אסאנג' הוסיף בראיון כי ייתכן שאתר ויקיליקס יחליט לחשוף את זהותם של אותם גורמים, אולם האתר יעשה זאת רק אם יתברר שהחשיפה לא תוביל להריגתם וכי יובטח להם משפט צדק. הוא כינה את המסמכים שנמצאים ברשותו כ"מסוכנים", משום שהם נוגעים לפקידים בכירים בעולם הערבי אשר הדליפו מידע רגיש לידי האמריקנים.

 

אסאנג' הזהיר כי ייתכן וחשיפות אלה "יגרמו להפיכה מסוכנת בעולם הערבי". לדבריו, הפקידים הבכירים בעולם הערבי מאיישים למעשה משרות רבות בממשלות מדינותיהם, והם פנו מיוזמתם לאמריקנים כדי למסור את "המידע המסוכן" ובו דיווחים החושפים את מה שמתחולל אצלם בבית.

 

בהמשך הראיון הוסיף אסאנג' כי בכוונת ויקיליקס לפרסם כ-7,000 מסמכים הקשורים למצרים ולנשיאה חוסני מובארק. "רובם מסוכנים מאוד", אמר אסאנג' לא ג'זירה.

 

"השגתי את המסמכים באמצעות הדלפות מתוך משרדי ההגנה והחוץ האמריקניים". מסמכים נוספים שצפויים להיחשף בקרוב קשורים לסוגיית הנפט בעולם הערבי בעשורים האחרונים. "פרסומם של המסמכים הללו יגרום לשינוי גדול בעולם באופן שבו ארה"ב והבכירים הערבים נתפשים על ידי אזרחי מדינותיהם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מידע מסוכן". אסאנג'
צילום: AFP
7,000 מסמכים על מצרים. מובארק
צילום: AFP
מומלצים