שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אירופה תאסור שיווק מאות תרופות טבעיות

  בקרוב ייאסרו לשיווק מאות תוספי תזונה ותכשירים צמחיים והומאופטים באירופה, עם כניסתו לתוקף של החוק המחייב את היצרניות לעבור רישום ובדיקות קפדניות של התרופות. החוק מגיע לאחר עשרות דיווחים על רעילות ותופעות לוואי קשות כתוצאה מהשימוש בתכשירים. בארץ התחום עדיין פרוץ

  מאות תכשירים המתהדרים בשם "תרופות טבעיות" יאסרו בקרוב לשיווק ברחבי אירופה - זאת בעקבות עשרות אזהרות על תופעות לוואי קשות והרעלות כתוצאה מצמחי המרפא. השבוע הזכיר האיחוד האירופי כי עד ה-1 במאי יותר שיווק כל התכשירים הטבעיים רק לאחר שעברו רישום ובדיקות קפדניות של משרדי הבריאות באירופה. בשל תהליך הרישום הארוך והקפדני, יש להניח כי מאות תכשירים יאסרו לשיווק אם לא סיימו את הליך הרישום עד כה.

   

  בשנתיים האחרונות הוציאה הסוכנות הבריטית לרגולציית תכשירי בריאות מעל 12 אזהרות חמורות המזהירות בפני תופעות לוואי קשות בחלק מהתכשירים ההומאופטיים. חלק מהם נגעו לתכשירים המכילים את הצמח הרעיל אריסטולוכיה שגרם לאי ספיקת כליות בשתי נשים.

   

  ההוראה לרישום התכשירים הטבעיים נקבעה כבר בשנת 2004 כך שליצרניות ניתנו יותר משש שנים כדי להיערך לרישום. אלא שמתוך אלפי תכשירים הומאופטיים הנמכרים ברחבי אירופה, רק 200 תכשירים הנרקחים מ-27 צמחים, נרשמו עד כה ועברו את הבדיקות הנדרשות.

   

  הרישום וקבלת הרשיון דורשים השקעה כלכלית רבה של היצרן הנדרש לממן את עלות הבדיקות הקפדניות. על פי ההערכות עלות הבדיקה לכל תכשיר מגיעה לכחצי מיליון שקלים. בדיקות אלה אשר מודדות את ריכוזי החומרים הפעילים, השפעתם על רקמות חיות ובני אדם ותופעות הלוואי האפשריות.

   

  העלות הכלכלית הכבדה הזו הביאה את מרבית היצרניות לשווק את התכשירים ללא רישומם. אולם כאמור, החל ב-1 במאי השנה, יחוייבו כל יצרניות התכשירים הטבעיים לרשום את התכשירים, לאחר שעברו את הבדיקות הנדרשות. רק לאחר הרישום יותר שיווקם ברחבי אירופה. אבל החוק החדש מדאיג חלק מארגוני הבריאות החוששים כי אנשים ירכשו את התכשירים הטבעיים באמצעות האינטרנט באופן לא חוקי.

   

  בארץ אין כל חוק המחייב בדיקה של התכשירים הטבעיים ותוספי תזונה, את יעילותם או הסכנות האורבות להם למשתמש. מוצרים על בסיס צמחים מוגדרים כתוספי תזונה המוסדרים בתקנות בריאות הציבור משנת 1997. במסגרת התקנות הללו כל יצרן ויבואן מורשה לשווק את התכשיר אם הוא מיוצר בתנאי ייצור נאותים אולם כאמור – התכשירים אינם נבדקים על ידי משרד הבריאות.

   

  מנגד אוסר משרד הבריאות על המשווקים לציין כי התכשירים ההומאופטים או צמחיים הם בעלי סגולות ריפוי. עם זאת, מוצאים היצרנים לפרסם את המוצרים בדרכים קריאטיביות שאינן מותירות הרבה מקום לדמיון, וגורמות לצרכן להבין כי מדובר בתרופה לכל דבר.

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "על פי החוק אין לייחס סגולות ריפוי בדרך כלשהי למצרך מזון לרבות תוספי תזונה. מוצרים הומאופטיים הם מוצרים על בסיס דילולים לרמה מזערית והם נמצאים גם באירופה וגם בישראל תחת הסדר מיוחד למוצרים הומאופטיים. על פי הנוהל ניתן לרקוח מוצר הומאופטי בבית מרקחת מורשה בלבד ולהיוועץ ברופא או רוקח טרם השימוש. תוספי תזונה אינם תרופות, ואינם מהווים תחליף לתרופות.".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתלבשים על התכשירים הטבעיים
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים