שתף קטע נבחר

הירי בבילעין: "הבן נהרג מכינון ישיר, הבת מגז"

הפלסטינים מבטיחים לא להבליג, אחרי שלדבריהם ג'וואהר אבו-רחמה מתה מהרעלת דם, לאחר ששאפה גז מדמיע בהפגנה נגד הגדר: "התגובה הקטלנית של ישראל לא תעבור בשקט". דודה של ההרוגה: "אנחנו בהלם, זה אובדן שני תוך שנתיים". גורמי צבא מעלים ספקות: מעולם לא נהרג אדם משאיפת גז מדמיע

המפגינים נגד הגדר רומזים כי ינקמו, ובצה"ל ממשיכים לבדוק את מותה של ג'וואהר אבו-רחמה . אחותם של באסם, שנהרג בהפגנה בבילעין ב-2009, ואשרף, שנורה בעודו כפות, מתה הבוקר - פחות מיממה אחרי שנטלה חלק בהפגנה נגד גדר ההפרדה. 

 

הפלסטינים אמרו כי אבו-רחמה מתה בבית החולים ברמאללה מהרעלת דם, לאחר ששאפה כמות גדולה של גז מדמיע. בצה"ל ובמנהל האזרחי החלו בבדיקת האירוע וגורמים צבאיים טענו כי עולות תהיות בנוגע לנסיבות המוות, בגלל שלא נעשה שימוש חריג בגז, לא בכמות ולא בסוג. "גז מדמיע הינו אמצעי לא קטלני לפיזור הפרות סדר, שכוחות ביטחון ברחבי העולם עושים בו שימוש מזה עשרות שנים, ולא ידוע לנו על אדם אשר נהרג כתוצאה ישירה משאיפת גז מדמיע", אמרו.

 

ירי הגז המדמיע בהפגנה בבילעין
 

פרקליטה של משפחת אבו-רחמה, עו"ד מיכאל ספרד, הגיב בחריפות למותה של אבו-רחמה בת ה-36: "את הבן הרגו בכינון ישיר, את הבת חנקו בגז. הם שני מפגינים אמיצים מול משטר שהורג חפים מפשע ולא חוקר את עברייניו. לא נשקוט, לא נוותר ולא נחסוך במאמצים עד שהאחראים יתנו את הדין. והם יתנו".

 

הגיעה לכל הפגנה בחמש השנים האחרונות

מוחמד אבו רחמה, דודה של ג'וואהר, סיפר על פעילותה ועל הרגע בו נפגעה: "היא הגיעה לכל הפגנה בחמש השנים האחרונות. אתמול נורו עלינו כמויות חסרות תקדים של גז מדמיע וג'וואהר נקלעה לאזור בו הייתה עננת גז גדולה. היא לא הצליחה להיחלץ, איבדה את הכרתה ושאפה כמויות גדולות של גז. הצלחנו לאתר אותה אחרי דקות ארוכות, משום שהגז הקשה על איתורה".

 

"זה האובדן השני שאנחנו חווים בתוך שנתיים במשפחה אחת, ואנחנו בהלם", אמר הדוד, שטען כי זהו "מאבק לגיטימי שאותו אנחנו מנהלים נגד פעילות בלתי חוקית של ישראל". באפריל 2009 נהרג אחיה של ג'וואהר, באסם אבו-רחמה, מפגיעת רימון גז במהלך הפגנה בבילעין. אח נוסף, אשרף אבו-רחמה, נורה לפני יותר משנתיים כשהוא כפות, בהפגנה דומה בנעלין. גזר הדין של החייל היורה יינתן השבוע, כמו גם גזר דינו של המג"ד, עמרי בורברג.


"הגז היקשה על האיתור של ג'וואהר". בהפגנה, אתמול (צילום: AP)

 

צה"ל טען בתחילה כי אבו-רחמה מתה בביתה, אך ד"ר מוחמה עידה, מנהל "פלסטיין מדיקל קומפלקס", אמר כי היא לא יצאה מבית החולים עד שנקבע מותה. "ג'וואהר הגיע אלינו אתמול בשעה שלוש בצהריים, כשהיא מחוסרת הכרה ואינה מסוגלת לנשום בכוחות עצמה", אמר מנהל בית החולים. "העברנו אותה לטיפול נמרץ, תוך שאנחנו מנשימים אותה. ככל הנראה היא שאפה כמויות גדולות של גז מדמיע, שחדר לדמה וגרם להרעלת דם".

 

בכיר פלסטיני: לפתוח בקמפיין עולמי נגד ירי הגז

ד"ר עידה אמר כי בבית החולים טופלה אבו-רחמה בתרופות ובאמצעים נוספים, אך היא לא הגיבה לטיפול, והיום בתשע בבוקר נקבע מותה. יונתן פולק מ"אנרכיסטים נגד הגדר" אמר כי הרופאים בבית החולים ברמאללה נלחמו במהלך הלילה על חייה של אבו-רחמה, אך לא הצליחו להציל את חייה.

 

מוחמד חטיב, חבר הוועדה העממית בבילעין אמר הבוקר: "אנו המומים וזועמים על הברוטליות הישראלית, שפעם נוספת עלתה בחיים של מפגינה בלתי אלימה. התגובה הקטלנית והבלתי אנושית של ישראל למאבק העממי לא תעבור בשקט. בפתחו של עשור חדש, הגיע הזמן שהעולם ידרוש מישראל לתת דין וחשבון למעשיה ולשים סוף לכיבוש".

  

חבר הפרלמנט הפלסטיני, מוסטפא ברגותי, קרא לפתוח בקמפיין בינלאומי כדי ללחוץ על ישראל להפסיק את ירי הגז המדמיע לעבר אזרחים. סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "מען" דיווחה כי ברגותי קרא לרופאים לתעד את "הפשעים המבוצעים על ידי ישראל", ולרדוף אותה משפטית בזירה הבינלאומית.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה נגד הגדר, אתמול בבילעין
צילום: רויטרס
מומלצים