שתף קטע נבחר

בלבול לקראת השביתה: "מורים יפתחו את השער"

בשל העיצומים בשלטון המקומי, בחלק מהתיכונים ישבתו, וביסודיים ילמדו - בכפוף לשיבושים. אז מי יישאר בבית? בסופו של דבר, נראה שאת ההחלטה יקבלו ההורים, שיאלצו לבחור אם לשלוח את ילדיהם לבית הספר בלי מאבטח ולארגן הסעה

איפה לומדים ואיפה נשארים בבית? אי בהירות לקראת השביתה הגדולה מחר (יום א') ברשויות המקומיות. מארגני השביתה מאיימים להשבית את הלימודים בבתי הספר ברחבי הארץ, אולם במשרד החינוך מתעקשים כי הלימודים יתקיימו כסדרם. ynet מרכז עבורכם את המצב במוקדי השביתה הבולטים.

 

בהודעת מרכז השלטון המקומי ציינו כי כמחצית מבתי הספר התיכוניים, שעובדיהם נחשבים לעובדי הרשויות, יישארו סגורים. הגנים העירוניים, בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, יפעלו - תחת שיבושים. לראשונה תושבת גם מערכת החינוך המיוחד.

 

הסייעות בגני הילדים, המאבטחים, השרתים, נהגי ההסעות והמזכירות ישבתו. במצב שבו שובתים השרתים, ייתכן שהתלמידים והמורים יגיעו לבית הספר אך השערים יהיו נעולים. בסופו של דבר, נראה שההחלטה תיפול לפתחם של ההורים, שיאלצו להחליט אם לשלוח את ילדיהם לבית ספר ללא מאבטח, ויצליחו לארגן הסעות לבתי הספר.


לא כל כך נעים לראות בית ספר סגור (צילום ארכיון: דודי ועקנין) 

 

בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים שמפעיל משרד החינוך, המורים והמנהלים יגיעו לעבודה כרגיל, אך עובדי המנהלה - שאותם מפעיל השלטון המקומי - ישבתו. מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הודיע למנהלי בתי הספר, כי "אנו נפעיל את מערכת החינוך כמיטב יכולתנו ללא השותפים בשלטון המקומי.

 

"אני מבקש מכל מנהל בית ספר שימנה מורה שיהיה אחראי על פתיחת שערי בית הספר ונעילתם לאחר תחילת הלימודים. ניתן לבקש מהורים מתנדבים למלא את מקום הסייעות בבתי הספר ובגני הילדים וכן לסייע במערך ההסעות של התלמידים למוסדות החינוך, אם השביתה תימשך יותר מיום אחד".

 

בארגון המורים טוענים כי הם הארגון היציג של המורים העל תיכוניים והם הגוף היחיד שרשאי להשבית את המורים: "אנו כארגון המורים, אין לנו סכסוך עבודה עם משרד החינוך או כל גוף אחר, וכיוון שאנו הגוף היחיד שיכול להורות על שביתה, אנו קוראים למורים ולמנהלים להגיע לעבודה וללמד כרגיל".

  

לומדים או לא? זאת השאלה

באשקלון למשל, המורים המלמדים בבתי הספר העל יסודיים שייכים לחברת בת של העירייה, ולכן הם לא שובתים. עם זאת, מנהלים הבהירו כי לא יפתחו את בתי הספר אם לא יהיו מאבטחים בפתח בית הספר. ראש העיר אשדוד, יחיאל לסרי, הודיע כי העיר לא תושבת מחר כלל.

 

ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, הורה לקיים את הלימודים כסדרם: "החלטנו לאור המצב הביטחוני והירי שהיה בזמן האחרון שלא להשאיר את הילדים בבית חשופים לסכנה".

 

בבאר שבע משביתים את מערכת החינוך, כולל החינוך המיוחד. העובדים יגיעו לעבודה אך לא ייתנו שירותים לאזרחים ולא יהיה איסוף אשפה. בנתיבות, משרדי העירייה יהיו סגורים. מערכת החינוך תושבת חלקית, ומערך פינוי האשפה יתנהל כרגיל.

 

עיריית דימונה על כל אגפיה ומחלקותיה תושבת, כולל מערכת החינוך. לא יהיה פינוי אשפה. בעיריית ערד ציינו כי יפעלו על פי הנחיית מרכז השלטון המקומי במסגרת השביתה. מועצת ירוחם ישבתו יחד עם יתר הרשויות, לא כולל מערכת החינוך. במועצה האזורית רמת נגב ובעומר לא ישביתו את הלימודים. במועצת להבים יפעלו במתכונת רגילה ולא ישבתו. במועצה האזורית אשכול עובדי המועצה יגיעו לעבודה כרגיל, אך לא יינתן שירות לתושבים. מערכת החינוך לא תושבת.

 

במועצת שדות נגב מצטרפים אף הם לשביתה, ולא תהיה קבלת קהל במועצה. מערכת החינוך תפעל כרגיל. באילת לא יתקיימו הלימודים בתיכונים, בבתי הספר היסודיים ובגני הילדים. מוקד 106 יעבוד במתכונת מצומצמת בלבד. בהתאם להנחיית ראש העיר, חלק ממסגרות החינוך המיוחד יפעלו כרגיל.

 

בחיפה ובנשר לא מתכוונים להשתתף בשביתה. ראש העיר חיפה, יונה יהב, אמר כי בעיניו אין הצדקה לשביתה, בעיקר בכל הקשור להשבתת מערכת החינוך והחינוך המיוחד. "שביתה היא נשק יום הדין", אמר יהב, "ואין לעשות בו שימוש בלתי מושכל". ראש העיר נשר, דוד עמר, הסביר כי אין סיבה לגרום סבל לתושבים.

 

מקריית ביאליק נמסר כי השביתה תקיף את כל מחלקות העירייה, אך לא תכלול את גני הילדים. גם בקריית מוצקין החליטו כי מוסדות החינוך, כולל הגנים, יפעלו "על פי החלטת משרד החינוך".

 

בראשון לציון, סייעות גני הילדים בגנים העירונים לא יופיעו והגננות יצטרכו להסתדר לבד. במערכת החינוך הודיעו למנהלי בתי הספר כי המאבטחים ואנשי האחזקה לא יגיעו אף הם למקום העבודה בשל השביתה. יחד עם זאת, במוקד העירוני עונים להורים שמתקשרים כי הלימודים יהיו תלויים בהנהלת בתי הספר, וכי עליהם ליצור קשר בבוקר עם בית הספר על מנת לראות אם מתקיימים הלימודים.

 

ברמת השרון הלימודים ומערכת החינוך בבתי ספר וגני הילדים יפעלו כרגיל. לא תהיה קבלת קהל במשרדי המועצה. העובדים צפויים להפגין בשני מוקדים צומת מורשה וצומת הכפר הירוק. בחדרה תתקיים שביתה כללית של עובדי העירייה: לא תהיה קבלת קהל ולא יינתנו שירותי עירייה גם במוסדות החינוך וגני הילדים.

 

בפתח תקווה תהיה שביתה כללית בעיר גם במוסדות החינוך,

כולל גני ילדים וגם בשירותי העירייה ולא תהיה קבלת קהל. כמו כן לא יירשמו דו"חות. ברעננה ישבתו משרדי העירייה, לא תהיה קבלת קהל ובבתי הספר לא יינתנו שירותים כגון סייעות ומאבטחים. גני הילדים יפעלו רק אם הורים ידאגו למאבטחים וסייעות.

 

בעיריית קריית גת החליטו לא להצטרף לשביתה. קריית מלאכי לעומת זאת מצטרפת לשביתה, אך בתי הספר יהיו פתוחים בחלקם. ברשויות המקומיות בגליל העליון ובגליל המערבי לא יישלחו מאבטחים אל מוסדות החינוך השונים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, טובה דדון, חגי עינב, אילנה קוריאל, אהובה מאמוס, רענן בן-צור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזבל ייערם? השביתה מתחילה מחר
צילום: רויטרס
מומלצים