שתף קטע נבחר

בסך הכל אנס

בש"ס לא יכנו אותו עמלק כי הוא לא קרא לאברכים להתגייס, בימין לא יכנו אותו בוגד כי הוא לא פינה יישובים, והחרדים לא יתקפו אותו כי הוא לא פגע בתקציבים. קצב יישאר דתי מן המניין

כבוד הנשיא לשעבר משה קצב הוא אדם דתי. אני מניח שהרשעתו לא תגרע מהשתייכותו למגזר. רוצח סרק אחד כבר יש לנו, אז מה זה עוד אנס? אלא שאני סבור כי לכיפה שלראשו של קצב יש משמעות והשתייכות. לולא כן, לא היה חובש אותה כלל.

 

ובכל זאת, אני משער שראשי הציבור הדתי, לא יטרחו להתנער מהאיש בפומבי בעקבות מעשיו. ראשית, משום שבכך "יודו" כי קיים קשר מסוים בינם לבינו. שנית, העובדה שאדם דתי הורשע באונס, ודאי שאין בה להעיד על כלל ציבור חובשי הכיפות.

 

הייתי יכול להסכים עם הטענה השנייה. אכן, לא כל הגברים אכלו מעץ הדעת ולא כל תושבי הרצליה אשמים ברציחתו של יצחק רבין. אלא שבדרך כלל קהילות המאמינים יודעות היטב כיצד יש לנדות סוררים, במידה שמעשיהם חמורים בעיניהם. אונס, מה לעשות, כנראה אינו חמור מספיק.

 

לא ינדו 

אנשיו של אלי ישי למשל, לא יכנו את קצב "עמלק", כפי שנהגו ברב אמסלם. בכל זאת, הוא בסך הכל אנס ולא איזה מישהו שקורא לבני עדות המזרח לתרום למדינה. הם גם לא יחשבו לרגע על חשבון נפש, הרי הם שרקחו את תבשיל נשיאותו. לא משום שהיה ראוי, אלא רק משום שהוא ספרדי החובש כיפה.

 

גם אנשי הימין לא יפגינו מול ביתו. לא יעטו כאפייה לראשו ולא יכנו אותו בוגד. הוא הרי בסך הכל אנס. לא אדם החשוד חלילה בסיוע לפינוי עמונה. נפשן של הא' שהיו תחת מרותו של קצב, אינה עדינה כנפש נערות הגבעות. עלבונן של האחרונות נתבע, בצדק, מיד שוטרים שהטרידו אותן מינית. אבל זה קורבן שנתבע עבור קדושת האדמה והארץ. נאנסות קצב סתם הוטרדו ונאנסו.

 

אף חברי הכנסת החרדיים-אשכנזיים, לא יכנו אותו בתואר "פרעה". הרי בניגוד לאחרון, קצב גזר רק על הנקבות ולא על הזכרים. בזמנים מסוימים ובמגזרים מסוימים, זה אף הישג שראוי להתנאות בו.

 

כיפה - ואתה דתי

קצב אינו עוכר ישראל, משום שאינו שמאלני. הוא אינו "נאצי" משום שאינו שוטר. הוא בסך הכל אנס, כפי שקבע בית המשפט. ההתחכמות

לפיה אם אדם אנס, גנב או שיקר משמע שאינו דתי באמת -  אינה בתוקף עוד. כדי להיות דתי אינך נדרש להיות ירא שמיים, אינך נדרש לדבר מדברי תורת משה, זולת לחבוש כיפה ולהתערות בקהילה. אין בהגדרה דתי מאומה מעבר להשתייכות קהילתית. לכן משה קצב ימשיך להיות דתי.

 

משה קצב יוכיח לכולנו שאנס יכול להיות דתי נהדר. הוא יכול להצטרף למניין ואף רב לא יאסור להשכיר לו דירה. או לפסוק הלכה לבנות ישראל שלא להתרועע עמו. למען השם, הוא בסך הכל אנס, לא חלילה ערבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא לשעבר, משה קצב
צילום: AP
מומלצים