שתף קטע נבחר

ליד שכם: פלסטיני ניסה לדקור חיילים ונורה למוות

חיילים פתחו באש לעבר פלסטיני, שהתקרב לעבר כוח צה"ל במחסום בקעות עם שבר בקבוק בידו. אחרי שלא שעה לקריאות לעצור, הוא נורה למוות. איש מבין החיילים לא נפגע. צה"ל בודק אם היה הכרחי לירות לעברו

פלסטיני שככל הנראה ניסה לדקור הבוקר (יום א') חיילים בשבר בקבוק זכוכית נורה למוות במחסום בקעות שמדרום-מזרח לשכם. איש מבין הלוחמים לא נפגע. מצה"ל נמסר כי הפלסטיני החל להתקרב לחיילים ואלו פתחו בנוהל מעצר חשוד. אחרי שלא שעה לדרישתם לעצור ולא נרתע גם כשירו באוויר, פתחו החיילים באש לעברו.

 

למקום הוזעקו צוותים רפואיים, שאנשיהם נאלצו לקבוע את מותו של האיש. גורמים בסהר האדום הפלסטיני דיווחו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי ההרוג הוא מחמוד מוחמד דראג'מה מטובאס, בן 21, שנורה בחזהו ובידו - ונהרג. ד"ר חאתם פרוח, שהיה עד לאירוע, סיפר לכתבי הסוכנות: "עמדתי בצדו המזרחי של המחסום, ולפתע שמעתי צרחות. הסתובבתי וראיתי צעיר שלבש חולצה חומה ומכנסי ג'ינס מרים את ידיו. כעבור זמן קצר, ירו לעברו שני חיילים ממרחק שלושה מטרים והוא נפל במקום".

 

עדי ראיה אחרים סיפרו כי הפלסטיני חצה את המחסום והחזיק בקבוקי משקאות קלים. "הוא לא היה חמוש. כשהוא עבר את המחסום, הוא חלף על פני חיילת והיא החלה לצרוח עליו. החיילים מיד ירו אש חיה באופן אינטנסיבי, והוא מת במקום".

 

גורמים בצה"ל ציינו כי החל תחקיר לבדיקת נסיבות האירוע, כשטרם ברור האם אכן היה הכרח לירות בפלסטיני. מדובר בניסיון השני בתוך יממה לדקור חיילים בשטחים, אחרי שאמש עצר כוח מג"ב צעיר פלסטיני שנשא סכין, והודה שהתכוון לדקור חיילות שיצאו מבסיס בגוש עציון.

 

על רקע האירוע הבוקר, ציינו הגורמים הצבאיים כי המפקדים בגזרה חידדו את נהלי הפתיחה באש בבקעת הירדן ובכל אזור יהודה ושומרון, במיוחד על רקע הרגישות הביטחונית והחשש כי אירועים מסוג זה יבעירו את השטח. "במצבים שבהם ישנה סכנה ברורה ומיידית לחיים, ההוראה היא חד-משמעית - לבצע ירי", הבהיר גורם צבאי בשיחה עם ynet.

 

"יחד עם זאת, החיילים והמפקדים צריכים להפעיל גם שיקול דעת, ולא ללחוץ בקלות על ההדק כשקיימות אפשרויות אחרים או כשלא נשקפת להם סכנה", הוא הסביר.

ברקע, ממשיכים בצה"ל לחקור אירוע אחר שכבר הצליח לעורר סערה - כשבמרס האחרון, באזור שכם, ירו חיילים למוות בשני קרובי משפחה פלסטינים שאחזו בקילשון, למרות שאלה ככל הנראה לא סיכנו את הכוחות ועשו בו שימוש לצרכי חקלאות.

 

בעבר ניסו פלסטינים להבריח אמצעי לחימה דרך אותו מחסום. בחודש מרס אשתקד חשף כוח צה"ל מגדוד חרוב של חטיבת כפיר שלושה מטעני צינור בכליו של פלסטיני שהגיע למחסום בקעות.

 

חודשיים קודם לכן איתרו חיילים במקום פלסטיני שניסה להבריח שישה מטעני חבלה. הוא נעצר והמטענים שהיו ברשותו פוצצו.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובר צה"ל
חיילים במחסום בקעות. ארכיון
צילום דובר צה"ל
מומלצים