שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אריסון התקפלה: תושבי באר טוביה ניצחו?

תושבי קריית מלאכי ובאר טוביה מקווים שנסתם הגולל על הקמת תחנת הכוח באזור התעשייה הסמוך אליהם, זאת לאחר שקבוצת שיכון ובינוי מכרה את אחזקותיה בחברה שמתכננת את ההקמה. עם זאת, עתיד התוכנית עדיין לא ברור

תושבי באר-טוביה וקרית-מלאכי מקווים שנסתם הגולל על הקמת תחנת הכוח המונעת בגז באזור התעשייה הסמוך אליהם, זאת לאחר שקבוצת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, מכרה בסוף השבוע את אחזקותיה (60% ) בחברה שמתכננת את ההקמה. עם זאת, עתיד התוכנית עדיין לא ברור.

 

לפי הודעת שיכון ובינוי, אחזקותיה בחברת IPM שמתכננת את ההקמה, נמכרו לקבוצת טריפל אם, כולל האופציה על הקרקע. בקבוצה חברים בין השאר יו"ר חברת החשמל לשעבר, מוטי פרידמן ומשה טרי מהרשות לניירות ערך.

 

זמן קצר לאחר מכן הודיעה בעלת הקרקע, חברת גב-ים מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, כי מדובר בהפרה יסודית של ההסכם ולכן דינו להתבטל.

 

בתוך כך, גב-ים הודיעה כי חתמה עם גורם אחר על עסקת מכר של הקרקע תמורת סכום של 130 מיליון דולר. צעד זה עשוי לסתום את הגולל על התכנית להקמת תחנת הכוח המתוכננת, או לכל הפחות להביא לעיכוב משמעותי בהקמה.

 

מאבק ארוך

זה זמן ארוך שהתושבים נאבקים נגד תחנת הכוח, המתוכננת באזור תעשייה רווי חומרים מסוכנים, בטווח הטילים מרצועת עזה. התנגדותם להקמת התחנה נבעה מהחשש להצבת סיכון נוסף באזור, אם תהיה תקלה בתחנת הכוח.

 

ראש המועצה האזורית, באר-טוביה, דרור שור, מסר כי "אנו מברכים על החלטת החברה לבטל את ההתקשרות עם היזמים, שהתכוונו להקים את התחנה. שמיקומה המתוכנן מסכן עשרות אלפי תושבים. הדבר מוכיח כי גורמים עסקיים שמעידים על עצמם כעל מתחשבים בסביבה לא תמיד עושים זאת, ולעומת זאת גופים אחרים מגלים אחריות לאומית".

 

ראשי מטה המאבק, שמשון רוזן ומשה שמעון, מסרו: "שיכון ובינוי, כמו גם נוחי דנקנר, הבינו שהניסיון להקים בצמוד לבתי התושבים תחנת כוח מסוכנת אינו עומד בקנה אחד עם האינטרס הציבורי ושהמחאה הציבורית תגרום להם הפסדים כבדים בהון ותדמית. תושבי האזור עמדו על זכותם לחיות בכבוד ובביטחון, זאת לאחר שנוכחו לדעת כי אין הגיון בהקמת תחנת הכוח במקום, למעט הרצון של היזמים לעשות כסף מהיר וקל על חשבון האינטרס הציבורי".

 

בחברת שיכון ובינוי כי החלטתם נובעת מהעבודה ש"מזה מספר שנים שהחברה מתמקדת בנושאי ליבה, בהם תחום האנרגיות המתחדשות וההעדפה היא להמשיך ולהתמקד בתחום זה, ולא בייצור חשמל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאות התושבים
שרי אריסון. נסוגה
צילום: ורדי כהנא
מומלצים