שתף קטע נבחר

הרג הפלסטיני: חיילים ירו 8 כדורים מעמדה מוגנת

8 כדורים הרגו פלסטיני שהתנהג באופן חשוד ונורה במחסום בקעות, למרות שלא היה חמוש. מתחקיר צה"ל עולה כי חברי החייל ש"חש מאוים" היו גם הם מאחורי מיגון, והצטרפו לירי על הצעיר כדי "לסייע לחברם". בצה"ל נמשכת בדיקת סימני השאלה

החייל שפתח ראשון באש לעבר צעיר הפלסטיני במחסום בקעות, הבחין כי אינו חמוש ובכל זאת ירה מעמדה ממוגנת, כשהוא עוטה אפוד מגן. כך עולה מתחקיר ראשוני של האירוע הקטלני אתמול (א') בו נהרג מחמוד מוחמד דראגמה, תושב טובאס בשנות ה-20 לחייו. החקירה העלתה עוד כי 8 כדורים נורו בסך הכל לעבר הצעיר, כאשר שני החיילים הנוספים שהשתתפו בירי והיו גם הם מאחורי מיגון, רק ביקשו "לסייע לחברם".

 

על תחקיר האירוע אמונה חטיבת הבקעה, בפיקוד אל"מ נוחי מנדל. חיילי גדוד דוכיפת של חטיבת כפיר, שאיישו באותה שעה את נקודת הבידוק בצפון בקעת הירדן, כבר תוחקרו אולם השאלות סביב המקרה ממשיכות להתרבות. מהחקירה מסתמן כי הפלסטיני אמנם התנהג באופן מחשיד, שהתבטא למשל בעובדה שכשעבר את תור האנשים והגיע לאזור שאסור לתנועה, הוא לא הגיב לצעקות החיילים לעצור. גם לאחר שנורה ברגלו, הוא לא נשכב על הרצפה כפי שנדרש.

 

מנגד, כך מצביע התחקיר הראשוני, החייל הראשון שנתקל בפלסטיני הבחין כי אינו נושא נשק חם אלא בקבוק זכוכית בלבד, אך בחר לבצע בסופו של דבר לבצע ירי לעבר פלג גופו העליון של הפלסטיני. בחקירתו הוא התעקש שחש כי נשקפת לו סכנת חיים. שניים מחבריו של החייל, שהצטרפו אף הם לירי, הודו כי לא היו בקרבת הפלסטיני ולא נשקפה להם סכנה, ורק ביקשו לדבריהם "לסייע לחברם".


הלוויית דראגמה. "אם הסכנה לא מוחשית - להימנע מירי" (צילום: רויטרס)

 

בצה"ל לא ממהרים לקבוע עובדות באשר להתנהלות החיילים באירוע, אך מודים כי האירוע מעלה סימני שאלה, שייבדקו במסגרת התחקיר. במחסום בקעות נרשמו בחודשים האחרונים מספר אירועי טרור, בעיקר נסיונות להעביר מטעני חבלה, ומטבע הדברים החיילים היו דרוכים. עם זאת, מודים גורמים בצה"ל כי מעבר להוראות הפתיחה באש, דווקא בתקופה שכזו חשוב לחדד את שיקול הדעת של החיילים בהתאם לאירוע בו הם נמצאים.

 

גורם צבאי אמר ל-ynet כי לא מן הנמנע שניסיונות מסוג זה, בהם מפגע בודד מבקש לבצע פיגוע נגד חיילים, יתרחשו מעת לעת, אולם צריך להבחין בין אזעקת שווא וסכנה של ממש, בהתאם להתנהגות הפלסטיני, האמצעי אותו אוחז והמרחק שהוא נמצא בו.

 

"גם אבן יכולה להיות אמצעי קטלני אם מניפים אותה ממרחק אפס, אבל כמובן שאם הפלסטיני שאוחז באבן נמצא כמה עשרות מטרים והסכנה אינה מוחשית - יש לנקוט בכל דרך אחרת כדי להימנע מללחוץ על ההדק", אמר.

 

התחקיר אודות האירוע יושלם רק בעוד מספר ימים, ולאחריו יוצגו ממצאיו למפקד אוגדה 162, תא"ל אגאי יחזקאל, ולאלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 02/01/2011 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופתו של דראגמה. לא הגיב לצעקות לעצור
צילום: AP
בוכים בהלווייתו. "גם אבן יכולה להיות קטלנית"
צילום: AFP
מומלצים