שתף קטע נבחר

הזיכרון של נתניהו: רציתי מדינה פלסטינית ב-95'

אחרי שנים שהתנגד למדינה פלסטינית עד לנאום בר-אילן, נזכר ראש הממשלה שהסכים "למדינה פלסטינית מינוס" ב-95'. בדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת רעננה יו"ר האופוזיציה את זכרונו: "ב-2002 התנגדת נחרצות במרכז הליכוד. לא מאמינים לך"

אחרי שמינה את רחבעם זאבי לשר בממשלתו, ואחרי שראה שוטרים בריטים בילדותו, זכרונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוב מתעתע בו. היום (ב') נזכר נתניהו בדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, שהסכים כבר ב-1995 "למדינה פלסטינית מינוס". יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, רעננה את זכרונו, ואמרה לו כי בניגוד לדבריו, הוא התנגד נחרצות למדינה פלסטינית במרכז הליכוד ב-2002.

 

בפתח הדיון ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז, מראש הממשלה נתניהו: "אדוני ראש הממשלה, אנחנו מבקשים לדעת אם יש לך תוכנית מדינית שאתה מוביל אותה, שתביא לתוצאות ולא רק דיבורים".

 

נתניהו לא השיב ישירות לשאלתו של מופז, אך אמר כי "בכנס בשנת 1995, נאמתי מול מרכז הליכוד ואמרתי שהפתרון בסוגיה הפלסטינית היא מדינה פלסטינית מינוס. אני לא משנה את העמדות שלי".

לדבריו, "מאז אוסלו הפלסטינים לא זזו בעמדותיהם, אבל אני כן וכך גם העם.

 

נתניהו הוסיף כי "עשינו הכל, כולל הקפאה לתשעה חודשים, וכשהפלסטינים נכנסו למהלך לקראת סיום ההקפאה, הנושא שהעלו היה המשך של ההקפאה לשלושה חודשים". נתניהו הוסיף כי אמר לנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, שיוכל להעביר זאת בקבינט, אבל "אז הגיעה ההודעה האמריקנית שהם מבקשים לרדת מהעניין".

 

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שצברה קילומטראז' עם נתניהו בליכוד, שמעה ולא האמינה: "מדהים איך אתה מתאר מציאות אלטרנטיבית וטוען שזו האמת". לדבריה, "בשנת 2002 הודעת במרכז הליכוד 'שכן למדינה יהודית פירושו לא למדינה הפלסטינית וצריך להגיד לה לא'. נראה אותך מתחיל בשינוי עמדת הליכוד הרשמית". 

 

לבני המשיכה במתקפה: "לא מאמינים לך כי אתה מדבר אחרת בפורומים שונים ואתה נבחן לפי התוצאות שלך ולא לפי הדיבורים שלך. התוצאה היא אפס ואפילו מינוס".

 

היא האשימה את נתניהו כי "האינטרסים הביטחוניים של ישראל נפגעים בגלל התנהלותך" ובעולם לא מאמינים לו. לדבריה, "ישראל בהתדרדרות. כל יום מדינה אחרת מכירה במדינה פלסטינית ולא מאמינים לראש ממשלת ישראל. איך אתה יכול להגיד שמטרת ממשלה בראשותך היא הגעה להסדר כששר החוץ מודיע שלא יהיה הסדר וכששר הביטחון מדבר כך ואתה עונה לו שזו עמדתו הפרטית? הפלסטינים אותם פלסטינים, האמריקנים תומכים באותה מדיניות של חזון בוש, הדבר היחיד שהשתנה הוא הממשלה הישראלית בראשותך. הבעיה אצלך.

 

בסיכום הדיון מתח יו"ר הוועדה מופז ביקורת על ראש הממשלה ואמר כי הוא "מתחמק כשהוא נשאל על תוכנית מדינית שלו. אין לראש הממשלה תוכנית ליוזמה מדינית, אני לא קיבלתי תשובה ממנו, למרות שביקשתי תשובה מפורטת".

 

ראש הממשלה דיבר מאוחר יותר בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, ובירך את חברי הסיעה על "האחריות הלאומית" שגילו בהעברת התקציב הדו שנתי. "זה נותן כוח לכלכלת ישראל. זו אחת הסיבות לכך שהכלכלה שלנו צמחה בארבעה וחצי אחוז, שיצרנו מאה אלף מקומות עבודה בשנה האחרונה, מספר גדול ומרשים. זו אחת הסיבות שנמשיך לדאוג שהכלכלה תמשיך לתת פירות ונטפל בצרכים של הביטחון, החברה והחינוך. כעת נתפנה לנושאים המדיניים. השבוע יגיע דניס רוס. המטרה שלנו היא אחת: לחזק את הביטחון, לקדם את השגת השלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בוועדת החוץ והביטחון
צילום: AP
הבעיה אצל רה"מ. ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים