שתף קטע נבחר

הערכה בצה"ל: ההרוגה לא השתתפה בהפגנה

גורמים צבאיים דיווחו על סתירות מהותיות ועקרוניות שעולות מהחומר הרפואי שהועבר לישראל בעקבות מותה של ג'וואהר אבו רחמה, שלטענת הפלסטינים נפגעה כתוצאה משאיפת גז מדמיע בהפגנה בבילעין: "שאלה גדולה אם בכלל הייתה שם"

יומיים אחרי שהפלסטינים דיווחו על מותה של ג'וואהר אבו-רחמה כתוצאה משאיפה של גז מדמיע בהפגנה בבילעין, עולים סימני שאלה כבדים בנוגע לאירוע: גורמים צבאיים אמרו הערב (יום ב') כי מהחומר הרפואי שהגיע מהפלסטינים עולות סתירות מהותיות ועקרוניות, שאף מביאות להערכה שאבו רחמה כלל לא השתתפה בהפגנה ביום שישי.

 

בצה"ל מעריכים כי אבו רחמה מתה מבעיה רפואית שממנה סבלה, ואף ציינו כי מפליא שבהפגנה נכחו צלמי עיתונות רבים - אך אין אפילו צילום בודד שלה מהאירוע. "יש כאן שורה ארוכה של סתירות וסימני שאלה מאוד כבדים", אמרו בצבא.


הפגנת מחאה בעקבות מותה של אבו רחמה (צילום: בן קלמר) 

 

גורמים שמכירים את החומר אמרו כי להבדיל מאירועים דומים בעבר, הדיווח על כך שאבו רחמה

נפגעה לכאורה הגיע בשעה מאוחרת והיה לקוי ותמוה. גם בתקשורת הפלסטינית לא פורסם דבר על כך ורק בשבת בבוקר התקבל דיווח כי היא נלחמת על חייה ומאוחר יותר מתה.

 

על פי הדו"ח, אין סיבה ברורה למוות, הקבורה נעשתה בהליך מזורז ולא בוצעה נתיחה שלאחר המוות. כמו כן, חלק מהדו"חות הרפואיים נכתבו בכתב יד קריא וברור, בניגוד מוחלט לדו"חות רפואיים שהתקבלו בישראל בעבר.

 

עוד עולה מהבדיקה כי אבו רחמה הגיעה לבית החולים הפלסטיני בשעה 15:20 ועברה בדיקות כבר בשעה 14:45 - יותר מחצי שעה לפני כן. כמו כן, היא קיבלה כמות חריגות של תרופות, שמשמשות לטיפול נגד

הרעלות, מנות יתר של סם או סרטן הדם.

 

מהדו"חות מתברר גם כי כאשר הגיעה אבו רחמה לבית החולים, טענו בני משפחתה כי "נפגעה מגז של חייל ישראלי", אולם דיווח זה לא קיבל כל תימוכין מגורם אחר. בנוסף, לצה"ל נודע כי באחרונה היא טופלה בבית החולים - עובדה שאינה מוזכרת בדו"חות.

 

"אנחנו בעיצומה של הבדיקה כפי שמשתקפת מהמסמכים הפלסטינים, ויש כאן שורה ארוכה של סתירות וסימני שאלה מאוד כבדים באשר לנסיבות מותה של הפלסטינית", אמר גורם צבאי, "הדברים מאוד מעורפלים. בעבר, כאשר נטענו טענות על פגיעה בפלסטינים מצה"ל, הועברו ממצאים מדויקים בנוהל מסודר במסגרת התיאום שקיים מול הפלסטינים. כל הדברים הללו לא קרו הפעם, מה שמציב שאלה גדולה האם בכלל היא הייתה בהפגנה הזאת. הבדיקה תימשך, אבל כמו שהדברים נראים כעת, מותה לא נגרם משאיפת גז, אלא מסיבות אחרות לגמרי". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמה של אבו רחמה עם תמונתה
צילום: גיל יוחנן
ההפגנה בבילעין ביום שישי
צילום: רויטרס
מומלצים