שתף קטע נבחר

נתניהו במכתב לאובמה: הענק חנינה לפולארד

נתניהו סיפר בכנסת כי המרגל הישראלי הכלוא בארה"ב ביקש ממנו לבקש עבורו חנינה מאובמה. במכתבו לנשיא האמריקני כתב נתניהו כי הגיע הזמן לעשות זאת: "עם ישראל תמיד יהיה אסיר תודה לך". גורם בכיר בממשל: "נבחן את המכתב"

אחרי 25 שנים שבהן נמצא ג'ונתן פולארד בכלא - בקשת חנינה מישראל לארצות-הברית: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיגר היום (ג') מכתב לנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, בבקשה לחון את המרגל הישראלי. גורם בכיר בבית הלבן הודיע בתגובה כי מכתב הבקשה ייבחן. ynet העביר בשידור חי את הדיון בכנסת, שבו הקריא נתניהו את המכתב. בסופו של הדיון תמכו 43 חברי כנסת בעמדת ראש הממשלה ו-25 התנגדו. בליכוד אמרו, כי למעשה קדימה התנגדה למכתב שנשלח לאובמה, למרות שלבני אמרה במפורש כי תומכת בשחרור.

 

הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

 

בנאומו בכנסת תיאר נתניהו את המאמצים שנעשו במהלך השנים להביא לשחרור פולארד, וסיפר כי לפני כשבועיים קיבל מכתב מפולארד, ובו בקשה שיפנה בגלוי כראש ממשלת ישראל לנשיא ארה"ב ויבקש ממנו לשחררו. "אחרי 25 שנה שיונתן יושב בכלא, ואחרי 15 שנים של מאמצים שלא צלחו להוציאו, החלטתי שצריך להיענות לבקשה הזאת, ושנכון לעשות זאת בגלוי, כאן, מעל במת הכנסת בירושלים, בצעד שמייצג ומאחד את כל חלקי העם", אמר נתניהו.

 

ראש הממשלה נאם במליאת הכנסת, לאחר שנאספו 40 חתימות של חברי כנסת המחייבות אותו להגיע לדיון שנערך תחת הכותרת "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". גם יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הגיעה לדיון.
 
נתניהו הקריא מעל הדוכן את המכתב ששלח לאובמה, ושאותו פתח בדברים: "בשם העם בישראל, אני פונה אליך בבקשת חנינה עבור יונתן פולארד". נתניהו הדגיש במכתב כי "בזמן מעצרו פעל יונתן כסוכן של ממשלת ישראל. אף על פי שישראל בשום אופן לא כיוונה את מאמציה המודיעיניים נגד ארה"ב, היא פעלה באופן שגוי ובלתי מקובל לחלוטין. הן מר פולארד והן ממשלות ישראל הביעו פעמים רבות חרטה על פעולות אלה, וישראל תמשיך לדבוק בהתחייבותה שמעשים כאלה לא יישנו לעולם".
 
נתניהו כתב לאובמה כי העלה את עניין שחרורו של פולארד פעמים רבות בדיונים עם ממשלו ועם ממשלים אמריקניים קודמים. "שורה של ראשי ממשלה ונשיאים ישראלים ביקשו אף הם מקודמיך חנינה עבור מר פולארד", הזכיר נתניהו. "לאור העובדה שיונתן פולארד נמצא בכלא כבר 25 שנה, אני סבור שבקשת חנינה חדשה היא בהחלט ראויה. אני יודע שפקידים אמריקנים בכירים לשעבר הבקיאים בנושא שותפים להשקפה זו, כמו גם חברי קונגרס רבים".
 

"פולארד שילם מחיר כבד, שקול בחיוב חנינה"

ראש הממשלה נעל את מכתבו באמירה כי למיטב הבנתה של ישראל, פולארד ריצה עונש ארוך יותר מכל אדם אחר שהורשע בעבירות דומות ואף קשות יותר מתקופת המאסר שדרשה התביעה במסגרת הסדר הטיעון שלו. "יונתן שילם מחיר כבד על פעולותיו, ומצבו הבריאותי הידרדר משמעותית", כתב נתניהו, והוסיף: "אני יודע שארה"ב היא מדינה המושתתת על הגינות, צדק ורחמים. מכל הטעמים הללו, אני מבקש במלוא ההערכה כלפיך שתשקול בחיוב בקשת חנינה זו. עם ישראל תמיד יהיה אסיר תודה לך".
 
עם פרסום דבר שליחת המכתב דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי גורם בכיר בממשל האמריקני הודיע שהמכתב ייבחן. "נקבל את המכתב, ונבחן אותו", אמר הגורם, שביקש להישאר בעילום שם.
 
לאחרונה גברו שוב הקולות הקוראים לנתניהו לפנות אישית לאובמה בבקשה לשחרר את פולארד, ולפני כשבועיים הודיעה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו החליט לעשות כן. "ההחלטה התקבלה לאחר שורת שיחות ומגעים שקיים נתניהו בחודשים האחרונים בנושא עם בכירים בממשל האמריקני", נמסר אז בהודעה, שבה הדגישה לשכת נתניהו כי הוא פעל בנושא במשך שתי תקופות הכהונה שלו כראש הממשלה.
 
"אני מתכוון להמשיך לפעול בנחישות לשחרור פולארד גם בשל המחויבות המוסרית של מדינת ישראל כלפיו, וגם כדי שהוא יזכה לחיות בחיק משפחתו ולשקם את בריאותו אחרי תקופת המאסר הארוכה", הדגיש אז נתניהו. בוושינגטון מיהרו להצהיר בעקבות זאת כי הם אינם מודעים ליוזמה לשחרור פולארד, ודובר הבית הלבן, רוברט גיבס, אף הבהיר אז: "אני לא מודע לכך שזה משהו שהנשיא מתכוון לעשות".
 
במהלך הדיון הערב בכנסת התלקח עימות מילולי בין חבר הכנסת רוני בר-און מקדימה לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מיהדות התורה. "ממתי אתם מתעניינים בעניינים מדיניים. רק כסף מעניין אתכם, 100 מיליון לחרדים - זה מה שאתם רוצים", קרא בר-און לעבר ליצמן, שהשיב לו: "אתם הצעתם לנו כפול, אתה הצעת לי כשר האוצר".

 

בר-און המשיך: "שקר. אתה אומר שקר. תראה לי את הפתק של מה שהציעה לכם הממשלה הזאת". ליצמן השיב לו כי הוא מוכן להיבדק במכונת אמת: "כל מילה שלי אמת", ובר-און שב ודחה את דבריו.

פורסם לראשונה 04/01/2011 15:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים