שתף קטע נבחר

ריבלין נגד ועדת החקירה לשמאל: "משפט ראווה"

יו"ר הכנסת תוקף בחריפות את ההקצנה ואת התמיכה הגורפת של הקואליציה בוועדת חקירה נגד ארגוני זכויות האדם. "יש לעצור את הגל העכור, ועדה רק תעצים את הפגיעה בישראל"

רק חבר אחד מהליכוד בפרט ומהקואליציה בכלל התנגד להצעת לוועדת חקירה פרלמנטרית נגד ארגוני השמאל. אבל בכיר נוסף מהליכוד, שלא נכח בהצבעה וכאב מאוד את שאירע בה, הוא יו"ר הכנסת ראובן ריבלין. בראיון ל-ynet לאחר ההחלטה להעביר את ההצעה לוועדת הכנסת, אומר ריבלין כי "זה דומה למעשה לקיום משפט ראווה".

 

בכך חושף לראשונה יו"ר הכנסת את דעתו הנחרצת נגד חבריו בליכוד, במפלגת ישראל ביתנו ובמפלגות הימין בכלל, שתמכו בהטלת פיקוח על ארגוני זכויות האדם, המצרים את צעדי צה"ל בשטחים, ומעודדים לטענתם את הדה-לגיטמציה של ישראל בעולם. בהצבעה תמכו גם שלושה מחברי קדימה, יוליה שמלוב-ברקוביץ', עתניאל שנלר ורוברט טיבייב. היחיד מהקואליציה שהתנגד לה הוא השר מיכאל איתן.

 

ריבלין, שנעדר מההצבעה על הקמת ועדת החקירה לאחר שהיה בדרכו לטקס בבית אורן, מזהה בה את מגמות ההקצנה בחברה ובפוליטיקה הישראלית. "אני מזהה קיצוניות של ימין כלפי שמאל, של ערבים נגד יהודים ושל שמאל נגד ימין. פה צריכים להיכנס לתמונה גם ראש הממשלה, וראשי התנועות וכמובן שיו"ר האופוזיציה, ולעצור את הגל העכור שעובר כבר את קו האל-חזור. אנחנו הופכים מעם שמבין שיש לו גורל אחד לעם שההקצנה יותר חשובה בו מכל דבר אחר".

  

יו"ר הכנסת התייחס לזכות עמותות השמאל לנהל את ענייניהן, כל עוד אינן פועלות בניגוד לחוק: "ייתכן שיש דברים שהעמותות עושות ושמהווה פגיעה קשה במדינה. אבל מי שצריך לחקור את מעלליהם הם שלטונות החוק, היועץ המשפטי לממשלה, הממשלה. לקיים ועדת חקירה פרלמנטרית בה אתה יודע מראש מה הרוב ירצה לקבוע היא לקיים למעשה משפט ראווה. הרי ברור מראש שלא תהיה פה חקירה. לכן אני מתנגד באופן מלא לוועדת חקירה פרלמנטרית בנושאים הקשורים לפוליטיקה".

 

"אי אפשר לגרש כל מי שחושב אחרת"

"לומר שהקמת הוועדה מיועדת לבלום את אותם דברים שלטענת המבקשים פוגעים בישראל זו טעות", הוסיף ריבלין. "הרי לא רק שלא ימנעו, הם רק יעצימו את הפגיעה. עצם הטענה שתעלה, שבישראל יש רוח מקארתיסטית הפוגעת ברוח הדמוקרטיה, רק תעצים את הפגיעה בנו. גם אומות העולם בוודאי יראו זאת כך. אנו פוגעים גם בנאמנותם של רבים מיהודי העולם באהבתם לציון. אי אפשר לגרש את כל מי שאתה חושב שדרכם אינה נכונה. בצד התועלתי הדבר לא יביא תועלת, הוא רק יוביל לעוד רוח רעה שתנשב מצד מבקרינו".

 

מבוכה גדולה יותר מהליכוד ומהקואליציה של נתניהו נמנעה כאשר ריבלין לא נכח במשכן בעת ההצבעה, כי היה בדרכו לאזכרה לנספי השריפה בכרמל, בבית אורן. "כשפנה אלי יו"ר הקואליציה זאב אלקין ודרש משמעת סיעתית בהצבעה, אמרתי לו שאני לא מתכוון בשום פנים ואופן להצביע בניגוד למצפוני. אם הייתי נוכח, הייתי מצביע נגד. אמנם דעתי עומדת בניגוד גמור לעמדת תומכי תנועת הקרן החדשה לישראל, אבל היא אינה פוסלת את אמונתי שגם הם מתכוונים לטוב, למרוןת שדרכם לא טובה".

 

"מי שעוזר לאויבי ישראל או מעליל עלילות על חיילי צה"ל צריך לנקוט נגדו פעולות אחרות, ולא לשים מולו תוצאות של ועדות פרלמנטאריות, שתוצאותיהן ידועות מראש ואיש לא לוקח אותן ברצינות", חתם יו"ר הכנסת את הראיון אחרי ההחלטה לבדוק את המימון ואת הפעילות של ארגוני "בצלם", "שוברים שתיקה", "עדאלה", "מחסום ווטש", "יש גבול" ואחרים.

 

האזינו לדברי הנאצה של בן-ארי
 

זמן קצר לפני אותו ראיון, הקולות הקיצוניים שעולים מהמשכן שוב נחשפו. ח"כ

מיכאל בן-ארי קרא לאנשי השמאל "בוגדים שיש לרדפים בכל המחיר" והשווה אותם לחמאס ולחיזבאללה. "פועלים כאן במדינת ישראל גופים שמבקשים לחסל את המדינה היהודית, אלה בוגדים, לא פחות מזה", אמר הח"כ מהאיחוד הלאומי. "הם הופכים להיות הרודפים של חיילי צה"ל, הם רוצים לסרס את כוח העמידה שלנו".

 

בן-ארי המשיך להשתלח ואמר: "אני רואה את החבר'ה מ'שלום עכשיו', כל אחד עם רכב צמוד, כל פקיד זוטר עם הציוד הכי טוב. מי מממן את זה? שונאי ישראל הכי גדולים מממנים את זה. מדובר בחבורה של נהנתנים-סחטנים, שאומרים שהם כאילו אידיאולוגים. צריך לרדוף אותם בכל הדרכים".

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "הרוח הרעה תתחזק"
צילום: גיל יוחנן
בן-ארי. משתלח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים