שתף קטע נבחר

למרות המחאה: ועדת חקירה לא עומדת על הפרק

גם המהומה שקמה בטקס האזכרה לנספים לא תקדם הקמת ועדת חקירה. בלשכת רה"מ מבהירים כי היא לא תוקם, הוועדה לביקורת המדינה עשויה לדון שוב אחרי פרסום דו"ח המבקר

מחאת המשפחות בטקס האזכרה לנספים באסון השריפה בכרמל העלתה שוב קולות בכנסת הקוראים לבחון אפשרות של הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת השריפה, בעוד מבקר המדינה מגבש את חלוקת העבודה במשרדו לקראת הדו"ח המיוחד שיגבש לחקירת המחדלים. אולם בלשכת ראש הממשלה מבהירים הלילה כי ועדת חקירה לא תוקם.

 

 

"דברי המשפחות השכולות כלפי ראש הממשלה ושר הפנים, אלי ישי, רק מעוררים מחדש את התמיהה מדוע

 אין לפתוח את הסוגיה לדיון מחודש ולבחון באמת מה השתבש ומה גרם לאסון - ובעיקר איך אפשר למנוע את האסונות הבאים", אמרו גורמים בכירים בסיעת קדימה.

 

הוועדה לביקורת המדינה דחתה ברוב גדול את ההצעה להקים ועדת חקירה ממלכתית, אולם עדיין קיימת אפשרות תיאורטית בידי יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון, לקיים הצבעה נוספת על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. אולם נראה כי אפשרות זאת לא תצא אל הפועל בשל ההתנגדות הגורפת בוועדה - שמונה חברים הצביעו נגד הקמת ועדת חקירה לעומת שלושה בלבד שתמכו.

 

במקביל, נפתחת אפשרות חדשה לפיה תוגש בקשה מחודשת של חסון להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאחר מסקנות חקירת מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, שהוסמך על פי בקשת הממשלה והכנסת לחקור את השריפה. מדובר באפשרות ממשית יותר משום שעל פי חוק רשאית ועדה לתבוע הקמת ועדה ממלכתית בעקבות דו"ח של מבקר המדינה.


קרובי הנספים מתעמתים עם המאבטחים בטקס (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

נראה כי בשלב זה מוקדם מדי לבחון חלופות שיביאו להקמת ועדה: רק בימים הקרובים יגובש סופית המסמך הפנימי של מבקר המדינה בנוגע לחלוקת העבודה בנושא הדו"ח המיוחד, שיציין אילו סוגיות בדיוק ייבחנו ואיזה חטיבות יערכו את הבדיקה.

 

בין החטיבות שצפויות לבדוק את מחדלי השריפה במשרד המבקר יהיו חטיבת הביטחון, החטיבה האחראית על משרד האוצר, החטיבה האחראית על השלטון המקומי והחטיבה האחראית על מד"א, משטרה, כיבוי האש ושירות בתי הסוהר.

 

המבקר יבדוק בדו"ח האם היה מחדל באסון אוטובוס הצוערים, מי נתן את ההוראה להיכנס לכביש המסוכן והאם ניתן

היה למנוע זאת. במקביל, ייבדקו מחדלים שקדמו לשריפה, כאלה שהתרחשו בשעותיה הראשונות ואת האופן בו התפשטה האש מבלי שכובתה. גם נושא המחסור במטוסים וחומרי כיבוי יעמוד לבדיקה כמו גם זמן הגעתם של כוחות הכיבוי, וסיבת הגעתו המאוחרת של מטוס ה"סופר-טאנקר".

 

אנשי משרד המבקר אספו מסמכים במועצה האזורית חוף הכרמל כחלק מהבדיקה, ולאחר חלוקת העבודה בין החטיבות השונות תחל העבודה. המבקר צפוי לזמן גם את שר הפנים, אלי ישי, את נציב הכבאות שמעון רומח, ויתכן שגם את  שר הביטחון ושרים נוספים לתת עדות במסגרת הבדיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחלק את העבודה. לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
יכול לדרוש ועדה לאחר דו"ח המבקר. חסון
צילום: גיל יוחנן
אוטובוס הצוערים. במרכז הבדיקה
צילום: AFP
מומלצים