שתף קטע נבחר

האם הרוצח מאריזונה הושפע משרה פיילין?

פוסטים ברשתות חברתיות חושפים כי הרוצח מאריזונה, שניסה להתנקש בחברת בית הנבחרים היהודייה, גבריאל גיפורדס, אהב את "מיין קאמפף" והושפע מאנשי "מסיבת התה". אחת מהן, שרה פיילין, פרסמה הלילה הודעת גינוי. בעבר סימנה X על גיפורדס בלוח מטרות

ג'ראד לאפנר בן ה-22, החשוד ברצח השישה באריזונה, במהלך ניסיון התנקשות בחברת בית הנבחרים היהודייה, גבריאל גיפורדס, הצהיר כי בין הספרים האהובים עליו נמצאים "מיין קאמפף" של אדולף היטלר והמניפסט הקומוניסטי. לפי כל התיאורים, הוא ספג רעיונות מהצהרות קיצוניות של אנשי "מסיבת התה". תמונתה של גיפורדס התנוססה על לוח מטרות שפרסמה שרה פיילין בחודש מרס. על פניהם של 20 צירים דמוקרטים סומן X. כבר אז טענו מתנגדיה של פיילין שהיא מסיתה לאלימות. הלילה גינתה את ניסיון ההתנקשות.

 

 

קלרנס דופיק, שריף מחוז פימה שבאריזונה, המרכז את חקירת הירי אתמול (שבת) התריע במסיבת עיתונאים שערך הלילה מפני "השפה האלימה שאנחנו נחשפים אליה שהובילה אותנו לכך שזו כבר לא ארצות הברית הנחמדה שגדלנו בה". מחשבותיו המעוותות של ג'ראד לאפנר בן ה-22, החשוד ברצח השישה, נחשפו בדברים שכתב ברשתות החברתיות ובסיפורי חברים ללימודים. הוא  היה מעורער בנפשו, אם כי השריף נזהר מהסגרת זהותו, או הגדרתו כבלתי שפוי.

 

שריף דופיק הנסער אמר במסיבת העיתונאים כי "אנשים מעורערים בנפשם מושפעים בקלות מהדיבורים שאנחנו שומעים אחרי שינויים פוליטיים, שמעוררים דעות קדומות ואלימות. לצערי, נראה שאריזונה הפכה למוקד לעלייה לרגל של אנשים כאלה. אריזונה הפכה למוקד של צביעות ודעות קדומות". הוא ציין כי "ליורה יש עבר פלילי. יש דיווחים כי למד בקולג' במחוז והיה לו עבר בעייתי".

  

בקטעי הווידאו שהציב לאפנר ביו-טיוב, הוא תיאר את עצמו כ"חולם מצפוני", שרצה להיות הגזבר של מטבע חדש, המנותק מזה של ארצות הברית. לדבריו, חובות צריך לשלם רק במטבע שנתמך על ידי זהב וכסף. הוא העלה טענות עלומות על שטיפת מוח של הממשל באמצעות שליטה על הדקדוק בשפה האנגלית, קרא למהפכה ואף טען ש"לא צריך לקבל את חוקת ארצות הברית".

 

בעמוד האישי של לאפנר ברשת החברתית "מייספייס" רמז הצעיר הזועם שחייו עתידים להסתיים בפתאומיות. הקולג' של מחוז פימה, שבו למד, השעה אותו מהלימודים בסתיו, בעקבות הסרטונים שהעלה ליו-טיוב. פול שולבך, דובר הקולג', אמר ל"ניו יורק טיימס" שמשטרת הקמפוס ראתה את קטעי הווידאו שפרסם כ"מאוד מטרידים" והודיעה ללאפנר ש"אם הוא רוצה לחזור ללמוד, הוא יצטרך לעמוד בבדיקה רפואית נפשית". 

 

בתגובה, כתב לאפנר ש"אם לא אקבל את הסחורה תמורת התשלומים שלי - הרי שאני קורבן של הונאה". בהזדמנות אחרת הוא אף כתב שהקולג' המחוזי פועל "בניגוד לחוקה".  

 

שרה דו, שלמדה עם לאפנר כתבה בפייסבוק שהוא "הגעיל" אותה ואת הסטודנטים האחרים "בגלל החיוך המוזר שהיה מרוח על פרצופו". עם זאת נראה כי לאפנר היה "קשה לעיכול" עוד קודם לכן: קייטי פרקר, שהכירה אותו מהתיכון, סיפרה שהוא נשר מבית הספר בשנת 2006 בגלל בעיות שתיית אלכוהול. היא תיארה אותו כ"קיצוני פוליטי" ו"מתבודד" שהיה אובססיבי בצורה קיצונית לגבי נבואות על קץ העולם בשנת 2012.

 

לדברי פרקר, ג'ראד לאפנר סיפר לה שהוא ניגש לגבריאל גיפורדס בשנת 2007 ושאל אותה שאלה. לפי פרקר, לאפנר סיפר שהתשובות שקיבל מחברת הקונגרס היו "מטופשות ולא אינטליגנטיות". לאחר כל זאת, לאפנר ניסה להתגייס לצבא בתחנת גיוס בפניקס, העיר הגדולה באריזונה, אבל נדחה. חוקי הפרטיות מנעו מאנשי הצבא לגלות את הסיבות לדחייתו.

 

באחרונה, כתב לאפנר במה שהכתיר כ"המחשבות האחרונות שלי: ג'ראד לי לאפנר" כי "כל בני האדם זקוקים לשינה. ג'ראד לאפנר הוא בן אנוש. לכן ג'ראד לאפנר זקוק לשינה". אתמול, ב-5 לפנות בוקר הוא העלה לעמוד שלו ברשת "מייספייס" הודעת פרידה בה כתב "חברים יקרים, בבקשה אל תכעסו עלי".

 

פיילין סימנה עליה X 

שלא במקרה, מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין, הייתה בין הראשונים שפרסמו הודעת גינוי לניסיון ההתנקשות בחייה של גיפורדס. במערכת הבחירות לקונגרס הייתה גיפורדס, שלפי השריף "אין ספק שהיא הייתה המטרה של היורה", מטרה לחיסול פוליטי של פיילין ואנשי "מסיבת התה". היא התמודדה לבחירה במחוז רפובליקני, מול נציג של "מסיבת התה", והצליחה לנצח אותו בדוחק.

 

פיילין ציינה במפורש במהלך מסע הבחירות את גיפורדס, שהיוותה איום מפורש על "מסיבת התה" ואמרה כי "אנחנו צריכים להקדיש תשומת לב מיוחדת לחברי בית הנבחרים שהצביעו בעד 'אובמה-קר' (כך מכנים אנשי מסיבת התה את תוכנית הרפורמה בבריאות של הנשיא אובמה) ולכבד את המחוזות שבהם ניצחנו סנאטור מקיין ואני בבחירות של 2008".

 

גיפורדס ניהלה מאבק צמוד ביותר עם הרפובליקני ג'סי קלי, שדורג ברשימת עשרת המועמדים של "מסיבת התה" שצריך לעקוב אחריהם, ונחשב לשמרן ביותר, אפילו בהשוואה לשרה פיילין. גיפורדס נאבקה מולו במאבק צמוד במחוז בחירה רפובליקני והוכרזה כמנצחת שלושה ימים לאחר יום הבחירות.

  

מנהיגות הדמוקרטים היהודים טענה בעקבות ניסיון ההתנקשות שהאלימות המילולית שהופעלה במערכת הבחירות הזו מזכירה את האלימות המילולית שקדמה לרצח רבין בישראל והיא פועלת על אנשים "לא מאוזנים". שריף דופיק, שהודה במסיבת העיתונאים כי הכיר אישית את גיפורדס, הזהיר מפני הידרדרות, וקרא לארצות הברית לקיים חשבון נפש: "זה לא נדיר שמאיימים על עובדי ציבור, כולל עבדכם הנאמן. וזה עצוב, כי עם מה שקורה באמריקה, בקרוב לא נוכל למצוא אנשים טובים שישרתו בתפקידים האלה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבריאל גיפורדס
צילום: רויטרס
מקום הירי
צילום: AP
מומלצים