שתף קטע נבחר

ישי מחפש אשמים: שרון ביטל את הכיבוי האווירי

הממשלה דנה בהצעת ההחלטה להעברת מאות מיליוני שקלים למערך הכבאות. שר הפנים, אלי ישי, מחפש אחראים מלבדו: "ממשלת שרון אשמה כי ביטלה את הכיבוי האווירי". בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר ענו לו: "שרון נתן בראש לישי"

שר הפנים, אלי ישי, שסומן בדו"ח מבקר המדינה כאחראי המרכזי למחדל כיבוי האש, ממשיך לנסות לגלגל אחריות והבוקר (יום א') בישיבת הממשלה, הטיל את האשמה על ממשלת שרון הראשונה: "היא האשמה העיקרית משום שביטלה את הכיבוי האווירי".            

 

  • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

 

בפתח ישיבת הממשלה, התייחס ישי למהומה שהתחוללה בשבוע שעבר, כאשר המשפחות השכולות גירשו אותו מטקס הזיכרון בבית אורן: "אני מוכן לספוג כל עלבון, הלבנת פנים ועלילה, אך לא אקבל פגיעה בגיבורים שחירפו נפשם ומשפחות שכולות".

 

ישי, המתנגד להחלטת הממשלה לתקצוב מערך החירום, מעלה הצעה משלו, לפיה יוקצו לטובתו 700 מיליון שקלים, אולם שירותי הכבאות לא יידרשו לעמוד בתנאי הרפורמה שדורש משרד האוצר. הוא קרא לתמוך ביוזמה, ובאיום מרומז שלף שוב את הנשק שבאצמעותו איים בעבר על ממשלת נתניהו. "עדיף לקבל היום החלטה נכונה או להקים קודם ועדת חקירה ממלכתית".

 

בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, קיבלו בזעם את דבריו של ישי ואמרו: "אלי חיפש את הממשלה האחרונה שבה הוא לא היה שר, שהייתה ממשלת שרון בין 2003 ל-2006. כששינוי והמפד"ל היו בקואליציה וש"ס הייתה בחוץ, שרון נתן בראש לישי, והשאיר אותו מחוץ לממשלה. ישי חיפש וחיפש, ומצא את הממשלה ההיא, שבה הוא לא היה, כדי להטיל עליה את האחריות".

 

בלשכתו של שר הפנים, אלי ישי, לא מוותרים ומבהירים כי בניגוד לדברי אנשי שרון, "השר ישי היה חבר באותה ממשלה שביטלה את הכיבוי האווירי, אולם הוא ושרי ש"ס האחרים היו היחידים שהצביעו נגד הביטול של הכיבוי האמיתי. חבל שזכרונם של אנשי שרון מתעתע בהם".

 

נתניהו: קודם נחכור מטוסים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לנושא בישיבה והציג את פרטי התוכנית שגובשה במשרדו, שבניגוד לעמדת ישי - כוללת את רפורמת האוצר ועלותה גבוהה בכ-100 מיליון שקלים מזו של שר הפנים.

 

"זו הצעה כוללת להיערכות העורף לאסונות, גם לרעידות האדמה. 350 מיליון שקלים יוקצו להקמת מערך כבאות ארצי משודרג שיהיה באחריות המשרד לביטחון הפנים, ומערך כיבוי אווירי מוטס", אמר נתניהו. "בשלב הראשון, נחכור מטוסים ובשלב השני נקנה. דיברתי עם ראש ממשלת קנדה על האפשרות לקנות ממנו מטוסים, מכיוון שהם הטובים ביותר למטרות אלו".

 

ynet דיווח ביום חמישי כי מתוך 350 מיליון השקלים שהובטחו למערך הכיבוי, יועברו רק 100 מיליון שקלים באופן מיידי. 150 מיליון שקלים נוספים "יועברו במועד שייקבע, בהתאם לשיקול דעת ראש הממשלה ובתיאום עם שר האוצר והשר לביטחון הפנים, בשים לב להתקדמות בהקמת המערך הארצי, ולצרכים שיציג ראש המנהלת".

 

על רקע הדברים ובהמשך לכוונתו שלא לדרוש את לקיים את הרפורמה של משרד האוצר גם בשירותי הכבאות, אמר ישי בסוף השבוע כי "הצעה המתנה את הסיוע לכבאות ביישום התוכנית, בניגוד לעמדת המבקר, זו איוולת שרק לשלוח סופרטאנקר ללא מים לכבות שריפה גרועה ממנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולק בבושת פנים מטקס הזיכרון
צילום: רויטרס
משלמים את המחיר. הכבאים
צילום: AP
אסון הכרמל גבה 44 קורבנות
צילום: שלומי ניסים
מומלצים