שתף קטע נבחר

פרופסורים נגד סרבני אריאל באקדמיה: לא לפילוג

כ-150 מרצים מרחבי הארץ חתמו על עצומה הקוראת להחרים את המרכז האוניברסיטאי באריאל. בתגובה הזהירה יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות כי הטלת חרם היא "תופעה בעלת השלכות חמורות על החופש האקדמי". שר החינוך: זו פרובוקציה

אחרי מכתב האמנים , גם המרצים מחרימים את אריאל: כ-150 מרצים מכל רחבי הארץ קוראים להחרים את המרכז האוניברסיטאי באריאל שבשומרון. בתגובה לדברים, אמרה היום (א') יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון פרופ' רבקה כרמי, כי הטלת חרם על מוסד אקדמי כלשהו היא "תופעה בעלת השלכות חמורות על החופש האקדמי".

 

 

בעצומה מצהירים אנשי אקדמיה מכל רחבי הארץ על "אי-נכונותנו לקחת חלק בכל פעילות אקדמית, מכל סוג שהוא, המתרחשת במכללה הפועלת בהתנחלות אריאל". לדבריהם, "אריאל אינה חלק משטחה הריבוני של מדינת ישראל, ועל כן אי אפשר לחייב אותנו להופיע שם. צו מצפוננו ואחריותנו הציבורית מחייבים אותנו להביע עמדה ברורה דווקא בעת הזו,

שבה יש סיכוי להסכם שלום, וברור יותר מאי פעם שההתנחלויות נועדו להכשילו".

 

לדברי פרופ' כרמי, "העיסוק האקדמי אמור להיות מנותק מפניות אידיאולוגיות או פוליטיות". היא הוסיפה כי "שפת המדע הנה שפה אוניברסאלית שאמורה לאחד בין אנשי האקדמיה באשר הם ולא לפלגם".

 

גם שר החינוך, גדעון סער, הודיע כי הוא מגנה את החרם. "מדובר בפרובוקציה חסרת משמעות מעשית, שכן חותמי העצומה ממילא אינם שותפים לפעילות האקדמית במרכז האוניברסיטאי אריאל וספק אם התבקשו לקחת בה חלק כלשהו".

 

גם יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) סבור כי אין כל בסיס למכתב המרצים. "זה מהווה שלב נוסף במלחמת החורמה שמנהלים מרצים קיצוניים נגד האקדמיה שמעסיקה אותם", אמר מילר, "אין כל בסיס או טעם במכתב המרצים, למעט תעודת עניות ואות קלון למי שחתום עליו".

 

3 חתני פרס ישראל חתמו: "להחיש את סיום הכיבוש"

בין החותמים על העצומה שלושה חתני פרס ישראל: פרופ' יהושע קולודני מהאוניברסיטה העברית, פרופ' בנימין איזק מאובנירסיטת תל-אביב ופרופ' איתמר פרוקצ'יה ממכון ויצמן.

 

יוזם העצומה, ד"ר ניר גוב ממכון ויצמן, טוען שמטרת העצומה היא לקעקע את המוסד האקדמי באריאל: "המטרה הגדולה היא להחיש את סיומו של הכיבוש והגעה לפתרון חלוקה של הארץ ושלום בינינו לבין הפלסטינים", אמר גוב והוסיף כי מטרת החרם היא "לנצל מומנטום מסוים שנוצר על-ידי מכתב האומנים, והראה שהקונצנזוס לכאורה סביב אריאל הוא מזויף, וברגע שמעמידים אותו במבחן הוא קורס כמו מגדל קלפים".

 

יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, אלישע האס, קרא לנשיא מכון ויצמן, פרופ' דניאל זייפמן, לקרוא את יוזמי החרם לסדר, ולהבהיר להם את מורת רוחו מהיוזמה המסוכנת שנקטו. " קריאה לחרם סותרת את יסודותיה המהותיים של האקדמיה", כתב האס, "זכותו של כל פרופסור להביע עמדה פוליטית, לכתוב מאמרים ולנסות לשכנע, אולם קריאה לחרם היא מגרש אחר וזר לאקדמיה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני מכליס
השלכות חמורות. פרופ' רבקה כרמי
צילום: דני מכליס
חרם מרצים. המרכז האוניברסיטאי באריאל
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים