שתף קטע נבחר

צפו: חברת הקונגרס הזהירה - "פיילין מסיתה"

גבריאל גיפורדס, שנפצעה אנושות מירי באריזונה, התראיינה לפני שנה אחרי שמשרדה הושחת בידי פעילי ימין: "פיילין שמה את שמי ב'רשימת חיסול' לפני הבחירות ופרסמה תמונה של המחוז שלי תחת כוונת רובה - יש השלכות למעשים כאלה". צפו בראיון

חברת הקונגרס האמריקנית, שנפצעה אנושות במסע ירי של מתנקש צעיר במדינת אריזונה, הזהירה רק בשנה שעברה מפני הסלמת הרטוריקה של הימין. בראיון שנערך עימה לפני שנה, אחרי שמשרדה הושחת, היא סיפקה אזהרה מצמררת לעתיד: פעילי תנועת "מסיבת התה", ושרה פיילין בראשם, מסיתים לאלימות שעלולה לגבות מחיר כבד.

 

ג'ארד לאפנר, בן 22, פתח אתמול במסע ירי בעצרת פוליטית שקיימה חברת הקונגרס גבריאל גיפורדס במחוז הבחירה שלה בעיר טוסון שבמדינת אריזונה. ששה בני אדם נהרגו, בהם שופט פדרלי וילדה בת 9, ו-12 בני אדם אחרים נפצעו, בהם גיפורדס. חברת הקונגרס היהודייה אושפזה בבית חולים מקומים ומצבה מוגדר אנוש.

 

 

מאז התקרית שטלטלה את ארה"ב הופנתה אצבע מאשימה כלפי פעילי "מסיבת התה", הידועים בהתנגדותם העזה ליוזמות החקיקה של הדמוקרטים, וכן כלפי המנהיגה הלא-רשמית של התנועה, שרה פיילין. הסיבה לכך היא שמושלת

אלסקה לשעבר צירפה את שמה של גיפורדס ל"רשימת החיסול" שפרסמה" לפני הבחירות לקונגרס. בכך היא קראה לאנשי "מסיבת התה" לסכל את ניצחונה של גיפורדס בבחירות, אולם מאמץ זה נכשל ואזרחי אריזונה בחרו בה לכהונה נוספת.

 

ראיון שערכה גיפורדס עם רשת הטלוויזיה MSNBC במרס 2010 צף מחדש ברשת, בשל האזהרות הנבואיות שנשמעו בו בצל הוויכוח הציבורי הלהוט על חוק הרפורמה בבריאות של הנשיא ברק אובמה. גיפורדס התראיינה אחרי שהיא ותשעה פוליטיקאים נוספים נפלו קורבן למעשי ונדליזם במשרדיהם בידי פעילי ימין.


הסתה? מפגינים נגד אובמה בעצרת של פיילין (צילום ארכיון: AP)

 

גיפורדס הדגישה בראיון שלא ברור מי אחראי למעשים, אך טענה שכנראה זה לא "צירוף מקרים". לדבריה, "בחודשים האחרונים המשרד שלנו היה מוקד משיכה למאות מפגינים מ'מסיבת התה'. והרטוריקה מאוד להוטה גם בדואר אלקטרוני ובהשמצות. המצב יוצא מכלל שליטה... יש התפרצויות של אלימות וצעקות".

 

כשנשאלה אם היא חושבת שהרפובליקנים עושים מספיק להרגיע את הרוחות, היא השיבה: "הם צריכים להבין שיש כאן רטוריקה, שלהוב ההמון.. למשל, היינו ב'רשימת החיסול' של שרה פיילין, והיא הציגה את המחוז שלנו עם צלב, כמו בכוונת של רובה. כשאנשים עושים את זה, הם צריכים להבין שיש השלכות למעשים שלהם".

 

המראיין הקשה על גיפורד ושאל אם היא סבורה שפיילין ופעילי הימין אכן מסיתים. "אני לא יודעת לומר, כי אני לא שרה פיילין", אמרה חברת הקונגרס ובד

בבד הוסיפה: "אבל אני כן יכולה לומר שכמה מעמיתיי משרתים (בקונגרס) כבר 30-20 שנים - והם מעולם לא ראו מצב כזה.

 

"רוב המדינה נמצאת במרכז אבל יש קטבים של שתי המפלגות והם משולהבים", סיכמה גיפורדס. "שוב, כאן צריך מנהיגים בפוליטיקה ובקהילה שיאחדו כוחות, כולם, ויגידו: 'יש כאן גבול דק'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אצבע מאשימה. פיילין
צילום: AP
אזהרה מצמררת. גיפורדס
צילום: AP
הרוצח לאפנר
צילום: AP
מומלצים