שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ראיון בלעדי: הקומיקס של יאיר לפיד
  בכל פעם שיאיר לפיד מפמפם בשפתיו, מטה את ראשו ומקליד סטטוס לאומי ומהורהר חדש, יש מי ששם לב ועושה מזה קומיקס סאטירי בפייסבוק. ראיון מצוייר עם יוצר הקומיקס האנונימי על פוליטיקה, ביקורת וביריות

  << מהנעשה במולטיספירה: צב אוכל פירה

   

  "אבל לאומי הוא היכולת לכאוב במשך ארבעים ושמונה שעות מבלי לחפש אשמים. לזה תמיד יהיה זמן", כתב יאיר לפיד בעמוד הפייסבוק שלו בתחילת דצמבר,

  בתגובה לזעם הציבורי/תקשורתי על השריפה בכרמל. למחרת העלה היוצר האנונימי של יאיר לפיד קומיקס סטריפ שבו הציג סתירה בין הסטטוס הנ"ל לדבריו של לפיד באותו ערב ב"אולפן שישי". "האמירה שלך על זה שאתה אומר שאתה לא רוצה עכשיו להתעסק באשמים היא אמירה מובנת", אמר לפיד לשר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ', "אבל אנחנו למודי ניסיון... יודעים שאם אנחנו לא נתעסק בזה היום אז בעוד יומיים כולם כבר יהיו בעניין אחר ושוב אף אחד לא יטפל בזה". ההסבר, לפי הקומיקס, הוא שיש שלושה יאיר לפיד: "יאיר" מהטור בעיתון, "יאיר" מהטלוויזיה ו"יאיר" מהפייסבוק.

   


   

  הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  לפיד, שהקומיקס פורסם גם בעמוד הפייסבוק שלו, השיב, "כן, האמת שהפעם תוך כדי שידור כבר הרגשתי את המתח בין הדברים ואפילו ניסיתי להגדיר אותו בקול רם (מצטער שאני עונה לך ברצינות... אני יודע שאת/ה רק רוצה ללעוג לי שזו זכותך המלאה במסגרת חופש הביטוי הנהוג בעמוד הזה)". שלושה ימים מאוחר יותר מצא לפיד את תשובתו מככבת בסטריפ חדש, שהשווה בין המתח שלפיד חש כשהוא סותר את עצמו לבין חוש העכביש שמזהיר את ספיידרמן מסכנות.

   

  תפסנו את יוצר/ת/י הקומיקס לשיחה ראשונה - ואנונימית חרף ניסיונותינו.

   

  מי מנצח, יאיר לפיד או ספיידרמן?

  יוצר הקומיקס: "אהמ, עידו, אני לא כל-כך יודע איך להגיד לך את זה. ספיידרמן הוא דמות בידיונית שנוצרה על-ידי סטן לי ומופיעה בעיתוני קומיקס ובסרטים. יאיר לפיד הוא בן-אדם אמיתי שמופיע בטלוויזיה ובעיתון. הקרב הזה אף-פעם לא יוכל להתרחש מכל-כך הרבה סיבות שקשה להתחיל בכלל לתאר אותן".

   

  חומר נפץ סאטירי

  לפיד הקים לו יריבים ומבקרים רבים בכתיבתו, בדעותיו, בפופולריות שלו, בהצלחתו הכלכלית ובשאיפותיו הפוליטיות המוכחשות. על פניו, "יאיר לפיד קומיקס", קומיקס שמבוסס בעיקר על צילומים שבלוני דיבור מודבקים עליהם בגסות, הוא לא המתוחכם שבהם. אלא שכמו יוצרי סדרות האנימציה סאות'פארק ופמלי גאי, "יאיר לפיד קומיקס" משתמש בפורמט הלכאורה ילדותי כציפוי מְתַקְתָּק למנגנון המְתַקְתֵּק של חומר הנפץ הסאטירי המסתתר בתוכו. "יאיר לפיד קומיקס" מבוסס על ידע, תחקיר וניתוח מעוררי הערכה, והוא מעמת את לפיד לא רק עם שגיאות עובדתיות ותפיסת עולם בינארית, אלא גם עם דברים סותרים שלפיד עצמו אמר בהזדמנויות אחרות. יוצרו האנונימי מפרק את הגיגיו וטיעוניו של לפיד, מנתח אותם, מפריך אותם, לועג להם ומשאיר אותם לדמם על שולחן הנירוסטה הקר. הניתוח הצליח, החולה מתלוצץ עם קוראיו.

   

  מי עומד מאחורי הקומיקס? היוצר מסרב להיחשף, ועומד על זכותו לקבוע את הכללים ההזויים של ראיון האימייל שהעניק לי, חלקו בקומיקס. כשגיששתי לגבי זהות האיש או קבוצת האנשים שיוצרים את הקומיקס, התשובה היתה: "ניסיון ראוי להערכה, הנה רמז בהתאם: http://5z8.info/super-nsfw_q2w9e_protocols-of-the-elders-of-zion.doc". הכתובת המפוקפקת לכאורה מפנה לעותק של "הפרוטוקולים של זקני ציון", אבל בפועל היא מובילה לעמוד שנבנה ב-Isle of Tune, שעשוע רשת שבו יוצרים מוזיקה באמצעות בניית מערך כבישים והסעת מכוניות עליו.

   

  הקומיקס שלך נראה כמו תוצר של תחקיר – לא סתם להגיב לדברים שלפיד כותב, אלא לעמת אותו עם אמירות שלו עצמו, ושל האנשים שהוא מצטט. מה מביא אותך להשקיע בזה את הזמן והמאמץ?

  יוצר הקומיקס: "זה לא קשה במיוחד. הנה, תראה:

   


   

  (האיש בתמונה הוא אני, והתשובה לקוחה מראיון שנתתי לבלוג של אסף לבנון במאי 2009).

   

  מודאגים מההיסטוריה

  "שאלתם את עצמכם פעם למה אני מסכים שהקומיקס הזה יעלה דווקא בעמוד הפייסבוק שלי?", שאל לפיד את קוראיו בפייסבוק בתגובה לסטריפ מרושע במיוחד. שאלה טובה: לפיד לא תמיד מתייחס בסובלנות למבקריו ולמטקבקיו. כשרוגל אלפר פרסם עליו ביקורת טלוויזיה לא אוהדת, לפיד קרא לו "קקה קטן". כשנשאל על כך בצ'ט עם גולשי ynet ב-2001 אמר: "כן, כיניתי את רוגל אלפר 'קקה קטן', אבל רק בגלל שהוא קקה קטן". ובכן, למה הוא מסכים שהקומיקס יעלה דווקא בעמוד הפייסבוק שלו? לפיד שאל, והשיב: "התשובה היא שמישהו כל כך משקיע בזה שאין לי לב להרוס לו. מעבר לזה, מי שאין לו הומור לגבי עצמו נמצא בבעיה רצינית הרבה יותר ממי שעושים עליו קומיקס". לפיד לא רק מסכים לפרסום, הוא גם מגיב לקומיקס, ואפילו החמיא לו פה ושם – "מי שעושה את הקומיקס האלה אינו אני, וגם אין לי מושג מיהו. אבל הוא מצחיק".

   

  זה הפתיע אותך? אתה חושב שזה מגיע מיכולת חדשה שלו להתמודד עם ביקורת, או נסיון לחבק אותך כדי להקהות את העוקץ?

  יוצר הקומיקס: "Sic itur ad astra" (בלטינית: "זו הדרך לתהילה").

   

  למה אתה עושה את הקומיקס הזה רק עכשיו? הרי אפשר היה לכתוב אותו גם בתגובה לדברים שלפיד אומר בטורים ובטלוויזיה, הרבה לפני שהוא נכנס לפייסבוק.

  יוצר הקומיקס:

   


     

  העולם מלא באנשים מצחיקים ונטולי חוש הומור. למה דווקא יאיר לפיד? מה ההיסטוריה האישית שלך איתו?

  "אין לנו עניין אישי נגד מר לפיד. אני מודאגים יותר מההיסטוריה באופן כללי, או יותר נכון מהעתיד. אחד מאיתנו הוא איש אקדמיה שהוקע על-ידי הממסד וחי כעת בגפו, והוא זה שבעיקר מוטרד מהדברים האלה. השני הוא נער שמעדיף לרכב על הסקייטבורד שלו אבל נגרר לעסק בעל-כורחו. בסופו של דבר, כאשר נסיים לתקן את העוולות של רצף הזמן-חלל הזה, אנחנו נחזור לעמק הגבעה, 1985".

   

  מונולוג מול קהל שעושה לייק

  באוגוסט אשתקד פתח יאיר לפיד את עמוד הפייסבוק שלו וכתב עליו בטורו השבועי במוסף "7 ימים". אבל נוכחות בפייסבוק לא מבטיחה דיאלוג, כפי שכתב לי יוצר הקומיקס בספטמבר אשתקד. לדבריו, בדיקה שערך העלתה כי "מר לפיד עונה לאנשים שכותבים בעמוד פייסבוק שלו אחת ל-0.86 פוסטים בממוצע, מה שפחות דומה ל'דיאלוג' שהוא טוען שהפייסבוק שלו יוצר, ויותר דומה למונולוג מול קהל שעושה לייק".

   

  חלק מהאנשים, ואני ביניהם, רואים בכניסתו של לפיד לפייסבוק כצעד נוסף בדרכו לפוליטיקה. טור פופולרי במוסף פופולרי של עיתון פופולרי הוא פלטפורמה מצויינת להעברת מסרים, אבל הוא גם פלטפורמה מעולה לקידום עמוד הפייסבוק, למעלה מ-13 אלף חברים נכון לעכשיו, שיוכל לשמש את לפיד אם ייכנס רשמית לפוליטיקה ויפסיק לכתוב את טורו ולשדר בטלוויזיה.

   

  האם יאיר לפיד עומד להכנס לפוליטיקה?

  יוצר הקומיקס: "כפי שמר לפיד מיטיב לנסח זאת כל פעם ששואלים אותו את השאלה הזאת בעמוד הפייסבוק שלו: :-)".

   

  אז רגע, מי אתה?

  "לא כל-כך רציתי לעשות את זה בשלב הנוכחי של ההיכרות שלנו, אבל בסדר: אני נערת תיכון, בת 17. אני מאוד אוהבת משחקי מחשב וענייני מחשב באופן כללי, וגם לחפש טעויות כתיב בעיתון. הדבר היחיד בערך שאני אוהבת יותר ממשחקי מחשב הוא ללבוש ביריות לבנות. האובבסיה הזאת גרמה לי לאחר שוב ושוב בהגשת שיעורי בית במתמטיקה. אתה המורה שלי למתמטיקה. אתה צריך להעניש אותי.

   

  "אני לובשת ביריות לבנות".

   

   

  מה דעתכם - האם העברת ביקורת סאטירית על דמות ציבורית היא לגיטימית?האם יאיר לפיד סולל את דרכו לממשלה בלייקים? ספרו לנו בטוקבקים.

   

  למה אי אפשר לכתוב על הקיר של לאומי? >>

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד