שתף קטע נבחר

לבני נגד נתניהו: "הממשלה כוחנית וסותמת פיות"

במהלך נאום מול סטודנטים תקפה יו"ר האופוזיציה בחריפות את רה"מ, וטענה כי הוא מתבטל בפני ליברמן ש"התנהלותו מחלישה את ישראל". היא הדגישה כי ועדת החקירה לארגוני השמאל היא דבר ש"לא מתקבל על הדעת" והבהירה שיש לחתור להסדר - או שהציונות תיתפס כחלק מספרי ההיסטוריה

יו"ר האופוזיציה יצאה היום (ג') למתקפה חריפה נגד ראש הממשלה ושר החוץ על רקע ההצעה להקים להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת מקורות המימון של ארגוני השמאל. לדבריה, ישראל בהנהגתו של נתניהו היא "מדינה כוחנית שלא יכולה לשאת את הזר בתוכה, ממשלה שמנסה לסתום פיות, ממשלה שמדברת חזק ובסופו של יום פוגעת במדינת ישראל, בערכים שלנו ובסופו של דבר פוגעת ביכולת של צה"ל, אותו צבא מוסרי, לפעול".

 

 

לבני, שהשתתפה בכנס שארגנה אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בר-אילן, טענה כי ישראל מידרדרת והופכת להיות מצורעת בעיני העולם. "החברה הישראלית הולכת ונפרדת לחברות קטנות. חברות שפוליטיקאים מעודדים אותן, וישראל נמצאת היום בתחושה של מצור בינלאומי".
 

"מקווים לקבל מנדטים מהשנאה"

שרת החוץ אמרה כי התנהלותו של שר החוץ אביגדור ליברמן היא מזעזעת, אבל "יש ראש

ממשלה וראש ממשלה צריך לומר את דברו. הוא בחר את הקואליציה שלו ובוחר שעה שעה לשמור עליה".

 

היא מתחה ביקורת על נתניהו, שהתקשר לגעור בליברמן אחרי שתקף את שרי הליכוד - אך לא עשה זאת אחרי שליברמן נשא את נאומו השנוי במחלוקת באו"ם או אחרי ש"הזמין את כל שגרירי משרד החוץ כדי להמשיך להסביר לכל העולם שתעזבו אותנו בשקט".

 

"לא שמענו שום אמירה ערכית, לא שמענו מה עמדתו ביחס לתהליכים האלה", אמרה על נתניהו, "לא שמענו מה ערכיו. שמענו עוד פעם סוג של קריצה - הליכוד מאוחד נגד, רק נגד. לצערי הרב אנחנו טובים בנגד. העולם נגדנו, אנחנו נגד העולם, איראן נגדנו, אנחנו נגד איראן, החמאס נגדנו, אנחנו נגד חמאס. והיום אנחנו גם נגד השמאל".

 

לבני הבהירה כי ועדת חקירה לארגוני השמאל היא דבר ש"לא מתקבל על הדעת". בתשובה לשאלת סטודנט היא אמרה: "תשאל את עצמך מה גורם נזק גדול יותר לאיך שמדינת ישראל נתפסת - הפנים של ליברמן או אותם ארגונים, שבאמת אני חושבת שצריכים לגלות שקיפות, אבל לא דרך הכנסת ולא דרך אלה שמקווים לקבל עוד מנדטים מהשנאה".

 

"שתי מדינות לשני עמים - לא טובה למישהו" 

לבני התייחסה גם לקיפאון המדיני מול הפלסטינים: "גם אלה שתומכים בשתי מדינות לשני עמים מבינים שזה צורך של מדינת ישראל ולא טובה שמישהו מאיתנו נותן לאחרים מבלי לשמור על האינטרסים הביטחוניים

של מדינת ישראל. ואני אומרת שאנחנו צריכים להחליט עכשיו, כדי למנוע מצב שאין לנו שליטה עליו, שמחליטים בשבילנו לכאן או לכאן". היא הזהירה כי אם ישראל לא תגיע לפיתרון של שתי מדינות, "הדיון כאן על ציונות ייתפס כחלק מספרי ההיסטוריה".

 

על המשא ומתן שניהלה כשרת חוץ עם הפלסטינים, אמרה יו"ר האופוזיציה: "המשא ומתן הזה נפסק, הוא צריך להימשך - אבל על-ידי אנשים שמבינים שהמחיר של אי-הכרעה הוא גבוה יותר ממחיר ההכרעה, אנשים שמבינים שמשא ומתן זה לא כדי שהעולם יירגע ויירד לנו מהגב". לדבריה, הגיבוי הבינלאומי למשא ומתן הוא שאיפשר לישראל לצאת למבצע "עופרת יצוקה" לפני שנתיים.

 

היא גם הסבירה את החלטתה שלא להצטרף לממשלת נתניהו: "מה אני אמורה לעשות שם? להצביע בעד הסכמים קואליציוניים? בעד חוקי גיור, בעד הוועדה הזו? האם אני אמורה לעשות כמעשה אהוד ברק, שמציג עמדה אחת ואז מציג את עמדתו, ובבוקר אומר נתניהו זו עמדת מפלגת העבודה? בגלל זה אני לא נכנסת".

 

יו"ר האופוזיציה אמרה גם כי היא "כועסת" על המפלגות החרדיות, שלטענתה מונעות מהחרדים את "היכולת להיות חלק מהחברה הישראלית" דרך לימודי הליב"ה ובאמצעות השירות הצבאי או הלאומי. היא אמרה שיש בלבה גם על הציבור הדתי לאומי, שאיתו בגלל המחלוקת המדינית "יש תהליך של התרחקות, של ניכור, עיסוק בארץ ישראל ולא בתכנים שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובפועל אנחנו הולכים ומאבדים את אותו מכנה משותף".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "משא ומתן זה לא בשביל שיירדו לנו מהגב"
צילום: דנה קופל
"שום אמירה ערכית". נתניהו
צילום: AP
ליברמן. "התנהלות מזעזעת"
צילום: פלאש 90
מומלצים