שתף קטע נבחר

דיפלומטים מאירופה: סכנה לדמוקרטיה בישראל

"התפתחויות שליליות ומטרידות מאוד", אמר דיפלומט מערבי ל-ynet בעקבות החקיקה מעוררת המחלוקת בכנסת. "זה כבר לא ח"כ בודד שמביע עמדות קיצוניות, אלא ראשי המערכת"

במדינות אירופה גוברת הדאגה מהמתרחש בזירה הפוליטית הישראלית, מהחקיקה מעוררת המחלוקת בכנסת וכן מהתבטאויותיו האחרונות של שר החוץ, אביגדור ליברמן. דיפלומטים אירופיים אמרו היום (ד') ל-ynet כי הם עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות וההקצנה בשיח הפוליטי בישראל, מחשש שאופיו הדמוקרטי של המשטר ייפגע.

 

 

"אנחנו עוקבים בדאגה רבה אחר הניסיונות לפגוע בחופש הפרט ובחופש הביטוי בישראל", אמר דיפלומט אירופי בכיר. "כל ניסיון כזה מטריד אותנו מאוד, אולם בינתיים אנחנו ממשיכים לסמוך על החברה האזרחית בישראל, שהפגינה את התנגדותה בתקיפות רבה להצעות האלה".

 

עם זאת, אמר אותו בכיר כי "בשלב זה, יהיה עדיין דרמטי מדי לומר שזהו סופה של הדמוקרטיה הישראלית, אולם ההחלטה לחקור ארגוני שמאל מעלה לא מעט שאלות. התקציבים שאירופה שולחת לארגונים האלה מועבר בשקיפות מוחלטת ועומדים בכל הקריטריונים שנקבעו בחוק".

 

דיפלומט מערבי אחר אמר כי "זה נכון שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אך ישנן התפתחויות שליליות ומטרידות מאוד. הן אינן מעודדות ואנחנו רואים בהן סכנה לדמוקרטיה הישראלית".

 

הוא אמר גם כי "כיום כבר לא מדובר בחבר כנסת בודד כזה או אחר שמביע עמדות קיצוניות, אלא בראשי המערכת. הדמוקרטיה היא כמו נישואים, וצריך לטפח אותה כל הזמן".

 

שגרירותה בישראל של המדינה שאליה משתייך אותו דיפלומט, העבירה, לדבריו, דיווחים על כוונות לכרסם באופיה הדמוקרטי של ישראל. "הדיפלומטים הזרים המוצבים בארץ מדברים על החוקים ועוקבים אחריהם בדאגה", סיפר.

 

דיפלומטים מערביים הבהירו, כי הדרישה לחקור ארגוני שמאל מטרידה מאוד גם היא, אולם מדינות אירופה מתכוונות להעביר מסר לישראל והן ימשיכו לממן את אותם ארגונים. "הקמת ועדת חקירה היא גם הבעת אי אמון במדינות אירופה".

 

דיפלומט ממדינה אירופית מרכזית אחרת, אמר כי שם עוקבים באופן שוטף אחר הדיווחים בתקשורת על הנעשה במערכת הפוליטית הישראלית. לדבריו, המצב הפוליטי ונושא זכויות האדם הם חלק מהדיאלוג בין ישראל ומדינות אירופה. "עדיין אין חשש אמיתי לדמוקרטיה הישראלית, אך זה יכול לקרות. בכל מדינה יש התבטאויות ומחלוקות, אבל כל זמן שיש בישראל מערכת של איזונים ובלמים - אנו סומכים על בית המשפט העליון שימנע חקיקה לא דמוקרטית. אנו סומכים על כך שבית המשפט העליון בישראל ישמור על הדמוקרטיה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ליברמן. באירופה מודאגים מהחקיקה
צילום: AFP
שר החוץ עם קתרין אשטון, שרת החוץ האירופית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים