שתף קטע נבחר

היקב הקדום ביותר בעולם נחשף במערה בארמניה

יין טוב הולך ומשתבח עם השנים - וכך גם היקב: חוקרים גילו בארמניה מערכת שלמה לייצור יין מלפני 6,000 שנה.

גת ללחיצת ענבים, קנקני תסיסה ואפילו כוס לשתיית יין מלפני 6,000 שנה התגלו במערה בארמניה על ידי צוות חוקרים בינלאומי. הממצאים התפרסמו היום על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק במהדורה המקוונת של כתב העת Journal of Archaeological Science..

 

בעבר כבר נמצאו עדויות מוקדמות לשתיית יין, אך זוהי הראייה הקדומה ביותר למערכת כוללת לייצור יין – כך טוען גרגורי ארשיאן (Areshian) מאוניברסיטת קליפרוניה, מנהל-שותף בחפירה.


ארמניה: היקב העתיק ביותר בעולם (צילום: AP)

 

שרידים קדומים דומים לייצור יין נמצאו בעבר בקברו של המלך המצרי "מלך העקרבים" ה-1, אולם הם מעט מאוחרים יותר ומתוארכים לפני כ-5,100 שנה.

 

"הראיות מראות באופן משכנע כי במקום היה בעבר יקב", אומר פטריק מקגוברן, מדען מאוניברסיטת פנסילבניה, שלא השתתף במחקר. הוא טוען כי ייצור יין בקנה מידה כה גדול מלמד על ביות של זן הענבים המקומי, האירו-אסייתי. עוד התגלו במערה זרעי ענבים, שאריות של ענבים מחוצים ועשרות גפנים מיובשים. זרעי הענבים שייכים לסוג שנקרא " Vitis vinifera" המשמש עד היום לייצור יין.

 

לדברי הארכיאולוגים, בתוך המערה נמצא אגן רדוד ברוחב של 3 מטרים, שתכולתו נוקזה לתוך בור עמוק. אגן זה שימש ככל הנראה כגת שבה דרכו האנשים על הענבים ברגליהם היחפות.

 

המנהג של מחיצת הענבים בכפות רגליים יחפות הוא עניין של מסורת ולא של מחסור בנעליים: רק לאחרונה התגלתה באותו אזור ממש בארמניה נעל העור העתיקה ביותר בעולם, מלפני 5,500 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תאמרו בגת
צילום: שגיא קופר
מומלצים