שתף קטע נבחר

תגלית: כוכב הלכת הכי קטן מחוץ למערכת השמש

מדעני סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, מכריזים בחגיגיות כי גילו את כוכב הלכת הקטן ביותר עד כה מחוץ למערכת השמש והראשון שהוא ללא כל ספק סלעי ומוצק, בדומה לכדור הארץ

טלסקופ החלל "קפלר" של נאס"א גילה את כוכב הלכת הקטן ביותר מחוץ למערכת השמש שלנו - כך מדווחת סוכנות הידיעות AP.

 

בניגוד לכוכבים גזיים כמו שבתאי או צדק, כוכב הלכת החדש סלעי בדיוק כמו כדור הארץ, אולם לא מדובר בתאום זהה: כוכב הלכת החדש, בניגוד לזה שלנו, חם מכדי לאפשר קיום של צורות חיים: צדו האחד מגיע לטמפרטורה הגבוהה מאוד של כ-2,700 מעלות פרהנייט (כ-1,500 מעלות צלזיוס).

 

הסיבה לכך שכוכב הלכת חם כל-כך היא קרבתו הרבה לכוכב שלו. לשם השוואה, הכוכב שהתגלה קרוב פי 20 יותר לכוכבו מאשר כוכב חמה (מרקורי) לשמש שלנו.


תמונת אמן של כוכב הלכת החדש, "Kepler 10-b" (נאס"א)

 

עובדה זו לא פוגמת בהתלהבותם של החוקרים: "הגילוי של כוכב לכת סלעי הוא אבן דרך משמעותית בחיפוש אחר כוכבי לכת שדומים לשלנו", אמר דגלס הדגינס מנאס"א. "על אף שכוכב הלכת לא מתאים למגורים, הממצא המלהיב מלמד כי גילויים רבים עוד צפויים לנו בהמשך".

 

כוכב הלכת זכה בנתיים לשם "קפלר B-10" על שם הטלסקופ שמצא אותו, ולדברי החוקרת נטלי בטלהה מנאס"א, גודלו הוא בערך פי 1.4 מזה של כדור הארץ ומסתו גדולה פי 4.5.

 

עד כה התגלו כוכבי לכת נוספים מחוץ למערכת השמש שלנו שקרובים במסתם לזו של כדור הארץ אולם מבחינת מידותיהם אף אחד מהם אינו צר כמו כוכב הלכת החדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלסקופ החלל קפלר
צילום: נאס"א
מומלצים