שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  להתאהב בזאב

  הספר הראשון בטרילוגית "הזאבים של גרייס", תופס טרמפ על הז'אנר הפופולרי של חיות וערפדים שמציפים את מסכי הטלוויזיה. על אהבת נעורים חייתית. למבוגרים צעירים ברוחם

  כשאת בת 17 הכל כל כך טוטאלי - את חייבת להיות מיוחדת, אבל בו בזמן הכי כמו כולם. את צריכה להיות הכי טובה בלימודים, הכי קולית בין החברים, החברה הכי טובה ולהסתדר עם ההורים כמה שאפשר. אך הדבר שבעיקר מניע אותך בגיל הזה, היא - המילה הגדולה. האהבה. שלא לומר ההתאהבות. היא צריכה להיות יותר מטוטלית ולערב בתוכה - אושר, כאב, כעס, קנאה, שמחה, ציפייה, תשוקה וכל מה שאת מסוגלת או לא מסוגלת להכיל. בעיקר כשאת מתאהבת בזאב.

   

   

  כשאת בת 30 ומשהו, לפעמים נדמה לך שאת במירוץ למקום שבו כולם הרבה יותר מאושרים. בנושא האהבה את מתוודעת למילה חדשה, קוראים לה שקולה. היא מגיעה יחד עם הפשרה ועם חברותיהן, אבל את עדיין נלחמת להיות אחת שעומדת על שלה ולכן שקולה מתאימה לך יותר. לגבי הזאב, כמעט כל גבר שתפגשי ייראה לך כמו זאב.

   

  לרקוד עם זאבים

  גרייס בת ה-17, הגיבורה של רב המכר העולמי "רעד", נמצאת פחות או יותר במרכזה של הסקלה שבין גיל הנעורים ועד לגיל הבגרות. היא מיוחדת, אבל בעל כורחה. היא טובה בלימודים, אבל בלי להתייחס ברצינות לחומר הנלמד. ההורים של גרייס נותנים לה לגדל את עצמה, בעוד הם עסוקים בעיקר בחייהם הפרטיים, כך שלמעט גיחות פסיכולוגיות של אביה שמתעניין לשלומה, הם מעדיפים לצאת לבלות בלעדיה. אבל לגרייס יש זאב.


  על אהבת נעורים בלתי אפשרית (עטיפת הספר)

   

  כשהיתה בת 8 לערך, חטפה אותה להקת זאבים מהנדנדה עליה ישבה. ומשום מה, גמלה בה ההחלטה לתת בידי חסדי שמיים את הבחירה אם תחיה או לא. ואת הסיפור הזה, בו אדם ניצל מהתופת על ידי חבורה של חיות, כבר שמענו, באגדות ומשלים שונים.

   

  מבט עמוק של גרייס הילדה בעיניו הצהובות של אחד הזאבים, שכנע אותו שהיא מיוחדת והציל את חייה, ומאז הוא שומר עליה, וכל חורף קפוא עומד בקצה היער הקרוב לביתה. הוא מביט בה בעיניו הצהובות והיא מביטה בו חזרה. היא לא מודעת לסוד שלו, זה שמאפשר לו לחזור ולהיות בן אדם כשמספיק חם בחוץ. אבל בעיירה הקפואה שבה היא מתגוררת אין הרבה ימי קיץ, והזדמנויות הפז שלו לפגוש בה הולכות ומתמעטות, בעיקר משום שימיו כבן אנוש הולכים ונעלמים ועוד מעט תגיע העת לחזור ולהתעטף בדמות הזאב לנצח.

   

  נשיכה כואבת 

  חבורת הזאבים ב"רעד" מורכבת מבני אדם שננשכו ע"י זאבים, חלקם בכוונה, על מנת לתת לננשכים חיים טובים יותר - להציל אותם ממשפחותיהם ולחזק את הלהקה. סם אכן ננשך בילדותו, והוריו שהיו מזועזעים לגלות מה קורה לבנם כשהטמפרמטורה בחוץ יורדות, ניסו להרוג אותו - הם חתכו את הורידים בידיו וניסו לביים את התאבדותו. אך למרות עברו הקשה והפנטסטי, את גרייס הוא בחר להציל, בזכות המבט המיוחד בעיניה, שהבהיר לו שיש בה משהו מעבר לארוחת צהריים.

   

  אבל מהצלתה ועד לחיי אהבה מלאים לצידה עומדת דרך רצופת מכשולים. עליו להתמודד עם זאבה קנאית, מנהיג שחושש לחיי הלהקה, בני אנוש שמנסים להרוג אותו ואת חבריו, העובדה שזו כנראה השנה האחרונה בה הוא יכול לחזור להיות בן אנוש לפני שהוא נשאר זאב לנצח, ועם סיפורו המסתורי של ג'ק - נער שננשך לאחר שהתעלל בזאבים (עונש קארמתי שמטרתו ללמד את ג'ק לקח) - שחוזר מדי פעם למשפחתו בניסיון למצוא תרופה למחלה.

   

  זוהי בקצרה עלילת "רעד", הספר הראשון בטרילוגית "הזאבים של גרייס", פרי עטה של הסופרת מגי סטיווטר

  שיצא ממש בסוף 2010, בשנה שבה מלחמת ערפדים באנשים, היא המלחמה הכי פופלרית במדיה. לצד הנושא הלוהט, סטיווטר לא היתה צריכה לעבוד קשה מדי כדי לתפוס טרמפ על השטנץ של ספרי נוער מצליחים - היא אנושית, הוא פחות. היא אוהבת אותו, הוא אוהב אותה. המשפחה שלו לא מרשה, המשפחה שלה בכלל לא מעורה בחייה. והנה יש לנו חומר טוב שמספיק בדיוק לשלושה ספרים.

   

  אין ספק שהספר לוקה בחסר (ומאוד) מבחינת המתרחש מסביב לגרייס. היא אכן גיבורת הספר, אך משום מה נדמה שהיא יחידה בעולמה. הדמויות סביבה (הוריה וחברותיה) נשארות שטוחות לחלוטין, מה שמעלה את התהייה אם בכלל צריך אותן, או שמא הן שם כדי למלא עוד דפים שיעבו את הספר. 

   

  אבל אם נתעלם מהמגרעות, ממש כפי שקורה כשמתאהבים, נכונה לקוראים הרפתקה מפתיעה. לא רק לגיל הנעורים גדוש הערפדים והחיות המוזרות, אלא גם לבני ה-30 פלוס. כי אם יש משהו שיכול לגרום לנו לרצות לחזור לגיל הנעורים, ללא ההתפתחות הפיזית המביכה, בלי מרד הנעורים שחיסל כל סיכוי לחיבוק אוהב מההורים וללא משחקי הכבוד החברתיים, "רעד" הוא בריחה בהחלט הולמת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סטוויטר. כתבה את הראשון מתוך שלושה
  צילום: אדוארד סטיבטר
  לאתר ההטבות
  מומלצים