שתף קטע נבחר

משרד האוצר מצטרף למאבק בהיחלשות הדולר

שר האוצר הודיע כי משרדו יצטרף למאבק של בנק ישראל בהיחלשות הדולר מול השקל, הגורמת להפסדים לתעשיינים. "הקמנו צוות קטן וסודי, יחד עם בנק ישראל", אמר שטייניץ. "אנו פועלים בשקט כדי למצוא פיתרון"

הנגיד כבר לא לבד. שר האוצר, יובל שטייניץ, הודיע היום (ה') בכנס של התאחדות התעשיינים כי משרד האוצר מצטרף למאבק של בנק ישראל בהיחלשות הדולר מול השקל, הגורמת להפסדים לתעשיינים.

 

"הקמנו צוות קטן וסודי, יחד עם בנק ישראל להתמודדות עם ירידת שער הדולר", אמר שטייניץ. "אנו פועלים בשקט כדי למצוא פיתרון".

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר בכנס, בתגובה לדבריו של שטייניץ כי הוא "מקווה שהצוות יצליח לנצח את הספקולנטים שהפכו את שוק המט"ח בישראל לקזינו".

 

הירידה המתמשכת בכוחו של הדולר מול השקל, שנגרמת כתוצאה מפער הריביות המתרחב בין ישראל לארה"ב, הורידה את ערכו של המטבע האמריקני עד לשפל חסר תקדים כמעט, של כ-3.5 שקלים לדולר בינואר.

 

הירידה בערכו של הדולר ורמת נזקים לייצואנים, שמרוויחים את כספם במטבע חוץ (בעיקר אירו ודולר) והוצאותיהם נמדדות בשקלים. "מצב התעשייה קודר", אמר היום שרגא ברוש. "יש ירידה בשעות העבודה וזה סימן לשינוי לרעה, כי התעשייה לא מצליחה להתמודד עם הדולר". נזק לייצואנים נחשב לבעיה של כלל המשק, שכן משמעותו נזק לתעשייה שעלול להוביל לפיטורים ועלייה באחוז האבטלה.

 

כבר לפני יותר משנתיים החל בנק ישראל להתערב בשוק המט"ח, כדי לעצור את מגמת ההיחלשות של הדולר. מאז החלו הרכישות במרס 2008 הבנק קנה כ-41 מיליארד דולר כך שיתרות המט"ח של המדינה מתקרבות היום ל-70 מיליארד דולר.

 

לאחרונה התרבו השמועות על כך שמשרד האוצר יפעל גם כן כנגד היחלשות הדולר. את השמועות הציתה עסקה שנחתמה בין החשב הכללי במשרד האוצר לבין בנק ישראלי, שבה התחייב הבנק לפרוע חובות דולריים של ממשלת ישראל בתאריך עתידי, ובתמורה התחייב האוצר להחזיר לבנק שקלים בריבית נקובה.

 

עסקה זו הובילה לכך שהבנק יצא אל השוק כדי לרכוש את הדולרים, מתוך הנחה ששער הדולר כיום נמוך יותר מהשער שיהי ביום הפירעון של חובות הממשלה. מהלך זה אכן עצר במקצת את היחלשות הדולר אך כעבור יומיים חזרו הירידות בערכו.

 

היו שהניחו בעקבות מהלך זה, כי משרד האוצר חתם על העסקה כדי להחליש את השקל, אך במשרד האוצר טענו כי מטרת העסקה הייתה לנצל את שער הדולר הנמוך, כדי לפרוע ולו חלק מהחוב הדולרי של מדינת ישראל בתנאים אופטימליים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ: "צוות קטן וסודי"
צילום: גיל יוחנן
המטרה: לעצור את הידרדרות הדולר
צילום: gettyimages imagebank
מומלצים