שתף קטע נבחר

וינשטיין נזף בברקת: בית יהונתן ייאטם

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לראש העיר ירושלים כי בית המריבה שבכפר סילוואן ייאטם, כפי שהחליט בית המשפט. "ביצוע הצו אינו נתון לשיקולך כראש עיריית ירושלים", הבהיר לברקת - שבחודש שעבר מנע את הפינוי ברגע האחרון. הוא גם רמז לו שמעשיו עלולים לעלות לכדי עבירה פלילית

למרות הפשרה שהציע ראש העיר ירושלים ניר ברקת - המדינה מתעקשת על מימוש צו האיטום לבית יהונתן. במכתב ששלח היום (ה') היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לברקת, נכתב כי "יש לקבוע מועד קרוב לביצוע הצו". עיריית ירושלים הגיבה: "ברקת הנחה להמשיך ולפעול בהתאם לדין, לנוהלי העירייה ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

 

 

וינשטיין מזכיר במכתב לראש העיר כי ביצוע הצו לפינוי ואיטום הבית שבכפר סילוואן במזרח ירושלים, הוא "חובה אשר נקבעה על-ידי בית המשפט, שאף חזר עליה במספר לא מבוטל של החלטות". הוא הבהיר לברקת כי "ביצוע הצו אינו נתון לשיקולך כראש עיריית ירושלים", ואף לא לשיקול דעתו שלו, "כראש מערכת האכיפה במדינת ישראל".


בית יהונתן. "לקבוע מועד קרוב לביצוע הצו" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"ביקשתי את גורמי האכיפה לעשות מאמץ להביא לכך שביצוע הצו האמור ייעשה במקביל לביצועו של צו אחר", הוסיף היועץ המשפטי לממשלה, "בקשה זו עומדת בעינה". הכוונה לפינוי התושבים הערבים מבית אבו-נאב הסמוך לבית יהונתן.

 

גם הדרג המדיני עודכן 

"נוכח דברים אלה", הבהיר וינשטיין, "יש לקבוע מועד קרוב לביצוע הצו, אשר יתואם גם עם משטרת ישראל, ולבצעו וכי הצו יבוצע ללא התערבות מטעם גורמים לא מוסמכים. למען הסר ספק, יובהר כי דברים אלה נמסרו גם לדרג המדיני".

 

וינשטיין אף רמז לברקת כי עליו להיזהר במעשיו, מפני שהתנהלותו בנוגע לבית יהונתן עלולה להגיע לידי עבירה פלילית. הוא הפנה את ראש העיר להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, בה נכתב כי "נסיונות התערבות לטובת נאשם זה או אחר מטעם נבחרי ציבור בהליכים פליליים שמנהלים התובעים הפליליים, אין להם מקום והם בלתי ראויים. מעשים אלו פוגעים בעצמאות התביעה הפלילית שבמערכת הישראלית היא יסוד מושג ועלולים לפגוע בעקרון

השוויון של ההליך הפלילי ולצובעו צבעים פוליטיים, אם במהות ואם במראית עין ובמקרים מסוימים עלולים לעלות אף לכדי עבירה".

 

בחוזר מנכ"ל משרד הפנים שהופץ בפברואר 2007, אליו הפנה ויינשטיין את ברקת, נכתב: "אני רואה לנכון לשוב ולהבהיר את הדברים, שכן התערבות בהליכים פליליים שמנהלים התובעים המקומיים הפועלים כבאי כוח היועץ המשפטי לממשלה היא מעשה חמור והתערבות כזו עלולה אף לעלות לכדי עבירה פלילית של המתערב".

 

מעיריית ירושלים נמסר, כי "העירייה והעומד בראשה מכבדים את החלטות בית המשפט והנחיות היועץ המשפטי לממשלה. ברקת הנחה את הגורמים המקצועיים המטפלים בנושא בעירייה להמשיך ולפעול בהתאם לדין, לנוהלי העירייה ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

 

בסוף החודש שעבר מנע ברקת ברגע האחרון את פינוי בית יהונתן, בו מתגוררות שמונה משפחות יהודיות, לאחר שעמותת "עטרת כהנים" הסירה את דרישתה לפינוי תושבי בית אבו-נאב, שהיה בעבר בית כנסת. ברקת הודיע כי אם אנשי "עטרת כהנים"' לא יסכימו להקפיא את דרישתם לממש את צו הפינוי העומד נגד בית הכנסת, אזי הוא יפנה את שני הבתים באותו היום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. "לא לשיקולך, לא לשיקולי"
צילום: יאיר שגיא
אין פשרה. ניר ברקת
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים