שתף קטע נבחר

הרב עמאר: רה"מ התחייב להפיל את חוק הגיור

לאחר שהתחייב בעל-פה בפני ש"ס "לקבור" את חוק הגיור הצבאי, אומרים גורמים בלשכת הרב הראשי שלמה עמאר, כי קיבלו התחייבות בכתב מלשכת נתניהו להפיל את החוק

נכנע לדרישה של ש"ס, הפעם בכתב: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התחייב הערב (יום ה') בכתב כי יביא להפלת חוק הגיור הצבאי של מפלגת ישראל ביתנו, אם הרב הראשי שלמה עמאר יאשר בעצמו את הגיורים הנעשים בצה"ל. כך אומרים גורמים בלשכת הרב הראשי. לשכת נתניהו: אין בכוונתו לקדם את חוק הגיור הצבאי אם הרב עמאר יאשר את החלטות הממשלה בעניין הגיורים.

 

לדברי הגורמים, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, נתן אשל, העביר לרב עמאר מכתב בנושא. בכך נכנע ראש הממשלה לדרישה כי יתחייב לכך בכתב, לאחר שהתחייב כבר בעל-פה בפני ש"ס כי החוק "ייקבר". בלשכת הרב הראשי הדגישו כי המסמך אינו מחייב את עמאר להכיר בגיורים בתום הבדיקה שהוא עורך, וכי הוועדה שהקים עדיין לא השלימה את עבודתה.

 

חוק הגיור הצבאי, שעבר לפני כחודש בקריאה טרומית בכנסת, קובע כי לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל לגיורי הצבא. בש"ס רואים בו פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמד הרבנות, ומאשימים את ישראל ביתנו בניסיון לפלג את העם.

אנשי ש"ס טוענים כי החוק יביא למערך גיור נפרד לצבא, שיהפוך את בוגרי צה"ל ל"מתגיירים סוג' ב'".

 

בש"ס טרם אישרו, אך הסבירו כי אם נתניהו התחייב בכתב, הרי שזו הייתה התחייבות הכרחית כדי למנוע מצב שבו הרבנות תפסיד פעמיים - גם תאשר גיורים שנויים במחלוקת ותרגיז את החרדים, וגם תישלל ממנה בחוק האחריות לגיור בצבא.

 

בש"ס הוסיפו כי במקרה כזה, יאפשרו לישראל ביתנו לקדם בשבוע הבא את הצעת החוק בוועדת החוקה לקריאה ראשונה, ולזכות על כך ברווח פוליטי, ולא יכריזו על משבר קואליציוני כפי שהצהירו שיעשו לאחר שאושר בקריאה טרומית.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ללשכתו של הרב הראשי עמאר הועברו שני מסמכים: האחד, ההודעה לעיתונות של לשכת ראש הממשלה כי אין בכוונתו לקדם את חוק הגיור הצבאי אם הרב עמאר יאשר את החלטות הממשלה בעניין הגיורים, והשני - פירוט החלטת הממשלה בנושא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נכנע לדרישת ש"ס. נתניהו
צילום: AFP
מומלצים