שתף קטע נבחר

אל-עראקיב נהרס שוב: "מדיניות פשיסטית נאצית"

על הכפר הבדואי הלא-מוכר, שהפך לזירת התגוששות קבועה, עלו בפעם התשיעית דחפורי מינהל מקרקעי ישראל. 5 נפגעו מגז, 3 נעצרו בעימותים. במינהל מנסים לאמץ טקטיקה חדשה: "מכשירים את המקום לנטיעות, כדי לשמור את הקרקע"

בפעם התשיעית, הרסו היום (א') דחפורי מינהל מקרקעי ישראל מבנים בכפר הבדואי הלא-מוכר אל-עראקיב שבנגב. הפעם נהרסו 11 מבנים ארעיים שהוקמו במקום ללא היתר, וכן פונו שרידי הבניינים הקודמים שנותרו במקום מאז נהרסו, לפני כמה חודשים. חמישה בני אדם נפגעו מכדורי צבע ומשאיפת גז פלפל, ושלושה נעצרו בעימות שפרץ בין שוטרים לתושבי המקום.

 

 

אנשי המינהל הגיעו לאל-עראקיב מלווים בשוטרים. כצפוי, התפתחו במקום עימותים ביניהם לבין תושבי המקום ומפגינים, שניסו לשבש את העבודות. האירוע הסתיים בחמישה פצועים קל, שנפגעו מגז פלפל וכדורי צבע במהלך ניסיונות השוטרים לפזר את ההפגנה. הם פונו לבית החולים סורוקה שבבאר-שבע, כשהם סובלים מצריבה בעיניים ומפגיעות עור.


אותו המקום, אותה הריסה. דחפורי המינהל באל-עראקיב (צילום: רועי עידן)

 

במשטרה ציינו כי "בוצע פינוי מסודר של פולשים, כפי שנעשה בחודשים האחרונים. נגד אלו שהתנגדו בכוח וניסו לחסום את ציר הכניסה של כלי העבודה הופעלו כדורי צבע וגז פלפל".

 

אחד המתעמתים במקום הוא חבר הכנסת טלב א-סנע מרע"מ-תע"ל, שתקף במילים קשות את כוחות המשטרה שאיבטחו את עבודות ההריסה. "זו מדיניות פשיסטית נאצית", הוא האשים ואיים: "המדינה לוחצת את האזרחים הבדואים לפתוח באינתיפאדה עממית, שהתוצאות שלה יהיו קשות מאוד. לא נוכל לסבול מצב כזה, כי מה שקורה כאן הוא טרנספר אתני איטי של הבדואים בנגב".


העבודות החלו והציתו עימותים. אל-עראקיב (צילום: אתר פאנט)

 

מנהל הפיקוח במינהל מקרקעי ישראל, שלמה ציזר, סיפר כי מדובר במאבק סיזיפי וכי נעשה ניסיון למצוא פתרון סופי למתרחש באל-עראקיב. "יחד עם העבודות, פינינו את הפסולת מההריסות הקודמות שהיו מפגע בטיחותי וסביבתי. באותה הזדמנות, התחלנו להכשיר את המקום לנטיעות, כדי לשמור את הקרקע שם".  


זה מה שנשאר. הריסות באל-עראקיב (צילום: אתר פאנט)

 

אנשי המינהל נאלצים לערוך באל-עראקיב עבודות הריסה פעם אחר פעם כמעט מדי חודש, בניסיון למנוע מצב שבו בשל המשך הימצאות המבנים במקום, יגרור הדבר הליך משפטי ארוך, מייגע וסבוך. ציזר ביקש להבהיר כי "כמובן שההריסות נעשו על-פי פסיקת בית המשפט".

 

ד"ר יונס אבו-רביע, חבר "רופאים לזכויות אדם", אמר כי "מדיניות הריסת הבתים של ישראל לא מביאה שום תועלת. היא הרסנית לבריאות התושבים הערבים הבדואים בנגב, ורק מגבירה את תחושת התסכול והאפליה שהם חשים. הריסה שיטתית של בתים שבהם מתגוררים אזרחי המדינה היא מדיניות גזענית שמפרה זכויות אדם בסיסיות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסה תשיעית במספר. אל-עראקיב
צילום: אתר פאנט
צילום: עופר עמרם
ח"כ טלב א-סנע. "טרנספר אתני"
צילום: עופר עמרם
מומלצים