שתף קטע נבחר

לראשונה: חולה בשפעת החזירים יוכר כנכה צה"ל

קצין בחיל האוויר לקה במחלת כליות לאחר שנדבק בשפעת החזירים במהלך השתתפותו בפרוייקט "תגלית". משרד הביטחון החליט להכיר בו כנכה צה"ל ויקבע לו אחוזי נכות

תקדים בצבא: משרד הביטחון יכיר לראשונה בקצין שחלה בשפעת החזירים כנכה צה"ל. מדובר בסגן ביחידה מובחרת של חיל האוויר, שטען כי לקה במחלת כליות לאחר שנדבק בשפעת החזירים. בקרוב ייקבעו לו אחוזי נכות.

 

הקצין, שהתגייס לצה"ל בפברואר 2004 עם בעיות אסטמה בלבד, מילא שורת תפקידי מודיעין בחיל האוויר. בתצהיר שהגיש למשרד הביטחון באמצעות עו"ד אלי סבן, טען הקצין כי לאחר שהשתתף בפרוייקט "תגלית", חש ברע ולאחר סדרת בדיקות התברר כי לקה בשפעת חזירים, כמו כמה מחבריו שלקחו חלק בפרוייקט.

 

בתצהיר נכתב כי על רקע המחלה, לקה הקצין במחלת כליות ושוחרר מצה"ל. לתצהיר צורפה ידיעה מ-ynet על החלטת קצין רפואה ראשי להעניק חופשה לחיילים שלקחו חלק בפרוייקט, למניעת התפשטות המונית של המחלה. "אין לי ספק", כתב הקצין, "כי עקב שירותי הצבאי ובעקבות השתתפותי בפרוייקט 'תגלית'... הנני סובל ממחל כליות שנגרמה כתוצאה מהידבקות משפעת חזירים וסיבוך המחלה... הנני עלול להזקק בעתיד להשתלת כליות".

 

רופאה מומחית מטעם משרד הביטחון שבדקה את הקצין והמסמכים הרפואיים קבעה כי מחלת

הכליות ממנה סובל הקצין היא גנטית בעיקרה, אך שפעת החזירים עלולה לגרום להתפרצותה, ולכן יש להכיר בשפעת החזירים כגורם להחמרת מצב הכליה.

 

"לאור קביעה זו", הסביר עו"ד סבן, מומחה בתחום תביעות של אנשי מערכת הביטחון, "נקרא הקצין ששירותו נקטע לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי נכותו ומכאן שהוא יקבל טיפול הולם במידה ומחלת הכליות תחריף".

 

"לא אחת מחלות מסוימות או תנאי שירות גורמים למחלות שונות ויש להוכיח את הקשר ביניהם", הוסיף עו"ד סבן, "עצוב שקצין צה"ל בן 26 סובל ממחלה שעשויה להתפתח בעתיד. כאשר חייל לוקה במחלה מסוימת בעת שירותו יש לעשות הכל כדי שהדבר לא יסבך את מצבו ויגרום לו למחלות אחרות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדבק בשפעת ולקה במחלת כליות (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
מומלצים