שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יעדי מש' הבריאות: פחות מעשנים, פחות שמנים

  משרד הבריאות הציג את יעדיו ל-3 השנים הקרובות ובהם, בין השאר, הפחתה בהשתתפות העצמית, הפניה של יותר מטופלים לתוכניות לגמילה מעישון ולמניעת השמנה, צמצום הפערים בין מרכז ופריפריה וקביעת מדדים לאיכות השירות בבתי החולים

  צמצום הפערים בין המרכז לפריפריה, יותר נגמלים מעישון - ופחות שמנים: אלה הם חלק מעיקרי תוכנית העבודה החדשה של משרד הבריאות לשנים 2014-2011, שהציג היום (ב') מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו. מדובר בתוכנית שגם אם רק חלק מיעדיה ייושמו, תוביל לשינויים מרחיקי לכת במערכת הבריאות. 

   

   

  את התוכנית גיבש ד"ר גמזו בעקבות ראיונות עם עשרות מבכירי מערכת הבריאות ובעזרת חברה לייעוץ אסטרטגי. הממצאים הוצגו בפני הנהלת המשרד והוקמו צוותי יישום שהגדירו את הבעיות, את היעדים ואת תוכניות העבודה בתחומים השונים.

   

  יותר מטופלים יופנו לגמילה מעישון

  היעדים נוגעים בנקודות כאובות שאינן חדשות במערכת הבריאות, בעיות שטרם זכו לטיפול יסודי. בין הבעיות שעליהן מצביע משרד הבריאות אפשר למנות את הפערים במתן שירותי הבריאות בין המרכז לפריפריה, את ההוצאה הפרטית הגבוהה על בריאות לעומת הוצאה ציבורית נמוכה והיעדר מדדים השוואתיים לאיכות הטיפול בבתי החולים.

   

  את יעדי המשרד לשנים הקרובות מכנה ד"ר גמזו "עמודי האש". הראשון שבהם נועד לקידום בריאות הציבור ומניעת סיכונים סביבתיים וסיכונים ממזון. הסעיף כולל, בין היתר, הגדלה ב-20% של מספר המטופלים המופנים לתוכניות גמילה מעישון או למניעת השמנה.

   

  יעד נוסף שאותו מקדם משרד הבריאות נוגע לצמצום אי-השוויון בבריאות בין אוכלוסיות מרכז לפריפריה. ובמסגרתו יתוגבר כוח האדם המקצועי בפריפריה. תורחב הנגישות של אוכלוסיות שאינן דוברות עברית לטפסים ולחומרי הסברה ויועסקו "מגשרים" במרפאות שכחמישית מהמבקרים בהן הם מקרב יוצאי אתיופיה. יש לציין שקופות החולים כבר זוכות לתמריץ כספי על פיתוח תוכניות לצמצום הפערים.

   

  ההשתתפות העצמית תופחת

  עוד בהיבט צמצום הפערים יפעל משרד הבריאות להקטין את ההוצאה הפרטית על בריאות באמצעות "הקפאת" ההוצאה הפרטית על ביטוחי בריאות מסחריים ועל שירות בחירת מנתח, וכן הפחתת ההשתתפות העצמית ברכישת תרופות מ-33% ל-28%. לפי התוכנית, הצמצום בהשתתפות העצמית לאוכלוסיות חלשות צפוי להיכנס לתוקף כבר בספטמבר 2011.

   

  מנכ"ל משרד הבריאות מתכוון לגעת בטאבו נוסף במערכת הבריאות - בתי החולים הפרטיים. כך למשל יוגבל רכש השירותים של קופות החולים מבתי החולים הפרטיים, במטרה לחזק את הרפואה הציבורית. תיבחן גם אפשרות להרחיב את שעות הפעילות בבתי החולים הציבוריים לשעות אחר הצהריים.

   

  ייקבעו מדדי איכות לבתי החולים

  יעד שאפתני נוסף הוא "הבטחת איכות הרפואה ושירותי הבריאות בישראל", שבמסגרתו ייאסף מידע על ביצועי בתי החולים לצורך מדידת איכות השירות. בנוסף, יבוצעו סקרי שביעות רצון של הציבור מבתי החולים הפרטיים והציבוריים, יוקם גוף מרכזי להערכת ביצועים ולבקרתם במשרד הבריאות וייקבע "סט מדדי איכות" לבתי החולים ולקופות החולים.  

   

  יעד נוסף נוגע לשיפור בתשתיות בתי החולים ולהוספת כוח אדם מקצועי למערכת כדי להתגבר על המחסור באחיות והמחסור הצפוי ברופאים. במסגרת זו כבר הורחבו מסגרות ההכשרה לרופאים ולאחיות וגובשה תוכנית לתוספת של כ-950 מיטות אשפוז, תוך מתן עדיפות לפריפריה. עוד במסגרת זו יתוגבר מערך הטיפול בפגים ויוקמו יחידות לטיפול באסירים המאושפזים להסתכלות בבתי החולים הפסיכיאטריים ("יחידות לביטחון מרבי").


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלה ב-20% מספר המופנים לגמילה מעישון
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים