שתף קטע נבחר

סוף עידן: הסנאטור היהודי ליברמן החליט לפרוש

המועמד לשעבר לתפקיד סגן הנשיא, שנחשב לאחד מתומכיה החשובים ביותר של ישראל בסנאט, החליט שלא להתמודד שוב בבחירות בשנה הבאה. כמה גילויי "רפובליקניוּת" בשנים האחרונות פגעו במעמדו, והוא הבין שסיכוייו להיבחר שוב קלושים

הסנאטור היהודי ג'ו ליברמן, אחד מתומכיה החשובים ביותר של ישראל בגבעת הקפיטול, יכנס היום (ד') מסיבת עיתונאים, שבה יודיע כי אין בכוונתו להתמודד שוב על תפקיד הסנאטור בבחירות שייערכו ב-2012. ליברמן, שישלים בעוד שנתיים 24 שנים בסנאט, והיה סנאטור פופולרי למדי במדינת קונטיקט הליברלית, הפך בשנים האחרונות לפוליטיקאי מאוד לא-אהוד במדינתו, בעקבות תמיכתו במלחמה בעיראק ובידידו, הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין, במרוץ לנשיאות בשנת 2008.

 

ליברמן היה מועמד המפלגה הדמוקרטית לתפקיד סגן נשיא ארה"ב בשנת 2000, כשרץ לצדו של אל גור, אבל התמיכה ביציאה למלחמת המפרץ השנייה פגעה בו קשות. לקראת הבחירות לסנאט בשנת 2006 הוא הפסיד בפריימריז הדמוקרטיים, ולסנאט הצליח להגיע רק אחרי שניצח כמועמד עצמאי. אף ששב כמועמד עצמאי לגבעת הקפיטול, הוא חבר לסיעה הדמוקרטית.


ליברמן (מימין) עם מקיין. תמך דווקא ברפובליקני (צילום: AFP)

 

ליברמן היהודי נחשב שמרן בנושאי חוץ וביטחון, וליברלי בנושאים חברתיים. אחרי ההופעה שלו בכינוס המפלגה הרפובליקנית ותמיכתו במקיין לנשיאות, הייתה דרישה לסלקו מהסיעה הדמוקרטית בשל התחושה שהוא בגד במפלגה, אך מנהיג הרוב הדמוקרטי, הארי ריד, התעלם מהדרישות, וליברמן המשיך לשמש יושב ראש הוועדה להגנת המולדת בסנאט. הוא היה מיוזמי החקיקה לביטול האפליה נגד הומואים בצבא, וייתכן שקיווה שהיא תסייע לו לכפר על מהלכיו.

 

אלא שהסקרים בקונטיקט הבהירו לליברמן כי הוא כרה לעצמו בור עמוק מדי. לפי סקר שנעשה בקונטיקט באוקטובר

האחרון, התמיכה בליברמן עמדה אז על 33 אחוזים בלבד. רק 24 אחוזים מהדמוקרטים תמכו במועמדותו לעומת 48 אחוזים מהרפובליקנים. אולם קונטיקט היא מדינה בעלת מסורת דמוקרטית, וליברמן הגיע למסקנה שאין לו סיכוי לנצח כעצמאי את המועמד הדמוקרטי. לרוץ כרפובליקני - הוא לא רצה.

 

"אחרי שיחות מעמיקות עם בני משפחתו וחבריו בחודשים האחרונים, סנאטור ליברמן קיבל החלטה על עתידו, שעליה הוא יודיע ביום רביעי", אמרה הדוברת שלו אריקה מייסונהול. היא סירבה לפרט את תוכן ההחלטה, אולם התקשורת האמריקנית כבר דיווחה על סמך הדלפות שליברמן יודיע על פרישה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ו ליברמן. רק 24% מהדמוקרטים במדינתו תומכים בו
צילום: AP
מומלצים