שתף קטע נבחר

חוצפה חונקת - כששכנים מעשנים בחדר מדרגות

משפחתו של השכן לא מוכנה שיעשן בבית, ובצר לו הוא הפך את חדר המדרגות לפינת העישון שלו. אתם סובלים מהריח שנכנס לדירה שלכם, אולם הוא טוען שזכותו להשתמש בשטח המשותף לפי צרכיו. מה קובע החוק?

למעשנים היא מהווה "אוויר לנשימה", בעוד שלאחרים היא מוציאה את האוויר מהנשמה. מה קורה כאשר אלה וגם אלה גרים בבית משותף או עובדים בבניין משרדים? ומה קורה כאשר גם משפחתו של המעשן אינה מוכנה שהוא יזהם את האוויר, או חל איסור על עישון במקום העבודה ואז הופך חדר המדרגות ל"פינת עישון"?

 

 

חוק המקרקעין מגדיר את חדר המדרגות כחלק מהרכוש המשותף. יתרה מזאת, מורה החוק כי חדר המדרגות הינו אחד מן החלקים בבית שאי אפשר להצמיד אותם לדירה מסוימת.

 

מכך עולה כי אמנם לשכן הסובל מהעישון עומדת הזכות להשתמש בחדר המדרגות, ברם, גם למעשן זכות זו. ומדוע תימנע ממנו האפשרות לעשות שימוש "סביר" מבחינתו בחדר המדרגות? בדומה לכך, מה יהיה כאשר המעשן אינו רוצה לפגוע בשטחים המשותפים, ומעשן בביתו, אך העשן חודר לדירת השכנים?

 

פינת עישון - לא בחדר המדרגות

לעניין דומה נדרש בית משפט השלום בתל אביב שהתבקש להצהיר כי עובדי הנתבעת אינם יכולים להשתמש בחדר המדרגות כפינת עישון למרות שקיים חדר מדרגות נוסף.

 

בית המשפט פסק כי חדר המדרגות הוא מן המקומות שאמורים לשרת את הכלל לצורך מעבר בין הקומות ואת אלה הנמנעים מלהשתמש במעלית, לפיכך אינו יכול להיחשב "פינת עישון" כהגדרתה בחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

 

למעשה, ניתן לראות בעישון בחדר המדרגות גם כמעשה אשר יש בו למנוע שימוש סביר מאחרים בחדר המדרגות, כאשר אלה ימנעו מלעשות שימוש בחדר המדרגות בשל העישון.

 

לפני שאתם ממהרים לתבוע - נסו להידבר

באותה מידה, נראה כי גם במקרים מסוימים בהם עשן הסיגריה מתנדף מדירה אחת אל שכנתה בצורה כזו אשר מונע את השימוש הסביר בדירה, ניתן יהיה לטעון כי העישון מונע מכם לעשות שימוש סביר בנכס שלכם.

 

יחד עם זאת, קיים הבדל מהותי יהיה בין דרכי הפעולה בכל אחד מן המקרים. ראשית, הדבר הנכון ביותר הוא לנסות לדבר ולהידבר עם השכן המעשן, ולנסות לשכנעו להימנע מכך באזורים המשותפים ובמקומות שהדבר מפריע לאחרים.

 

לעניין העישון בחדר המדרגות - מאחר שעניין השימוש בשטחים המשותפים, הינו חלק מכללי ניהול הבית המשותף, הרי גם נציגות הבית הינה גורם רלוונטי לפנייה אליו על מנת שתביא להפסקת העישון, בין בדרכי נועם ובין באמצעים משפטיים. על הנציגות חלה החובה לנהל את הבית המשותף ואין היא יכולה להתנער מחובתה זו.

 

הכתובת: המפקח על רישום המקרקעין

במידה שהידברות עם השכן אינה מועילה וזה ממשיך לעשן בשטחים המשותפים, המפקח על רישום המקרקעין הוא הכתובת הזמינה והנוחה לתבוע את השכן המעשן. המפקח על רשום המקרקעין הוא גם הכתובת לתביעה כנגד נציגות הדיירים, על מנת שזו תפעל למניעת עישון בשטחים המשותפים.

 

בנוגע לשכן המעשן בביתו ולא בשטחים המשותפים, חלוקה הפסיקה האם המפקח על רשום המקרקעין הוא הכתובת, כאשר לא מדובר בשינוי פיזי בדירה הפוגע ברכוש אחרים, או שמא מדובר ב"מטרד היחיד" שאינו בסמכות המפקח על רשום המקרקעין.

 

לכן נראה כי בית משפט השלום הוא הכתובת הנכונה להגשת תביעה כנגד השכן בשל מטרד שהוא גורם בעישון הסיגריה שלו. יש לזכור כי בתביעה בשל מטרד, יש להוכיח כי העישון מהווה הפרעה של ממש לשימוש בדירת התובע וכי לא ניתן לתבוע פיצויים אלא אם הוכח נזק לתובע.

 

עורך דין אופיר מילר הינו שותף בכיר במשרד עורכי דין מילר ושות. הכתבה אינה תחליף לייעוץ משפטי אלא כללית בלבד. בכל הליך משפטי או אחר מומלץ לפנות לעו"ד להתייעצות ולהמשך הטיפול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא בשטחים משותפים
צילום: רויטרס
מומלצים