שתף קטע נבחר

תוצאות חלקיות בדרום סודן: 97% בעד עצמאות

ספירת הקולות במשאל העם ההיסטורי עדיין בעיצומה, אך התוצאות הראשונות עשויות להצביע על לידתה של אומה

עשר המדינות המרכיבות את דרום סודן ממשיכות לספור את הקולות במשאל העם לגבי עצמאות החבל. אולם גורמים רשמיים חשפו היום (ד') תוצאות מכמה מהמדינות ובכולן מסתמן רוב ענק לעצמאות, שנע בין 96 ל-99 אחוזים.

 

אזרחי דרום סודן, נוצרים ברובם, הצביעו החודש במשך שבוע לגבי עתיד החבל: האם להישאר חלק מסודן, שבצפונה מתגוררים בעיקר מוסלמים, או להתנתק ולהכריז על עצמאות. ספירת הקולות מתנהלת מאז סגירת הקלפיות והתוצאות הסופיות צפויות להתפרסם רק בחודש הבא. 


חייל בדרום סודן ליד הכיתוב "סוף סוף חופשיים" (צילום: AFP)

 

אולם בכמה מחוזות כבר הסתיימה הספירה, כך למשל בבירת דרום סודן, ג'ובה. במחוז ג'ובה הכולל את העיר הצביעו 211,018 במשאל העם ורובם המכריע הצביעו בעד עצמאות. ראש ועדת הבחירות המחוזית, טימון ווני, אמר כי רק 3,650 אזרחים העדיפו להישאר חלק מסודן.

 

בכמה מחוזות בעשר המדינות המרכיבות את דרום סודן נרשמה תמיכה כמעט פה-אחד. במדינת האגמים, שבמרכזה העיר רומבק, הצביעו 298,216 איש בעד עצמאות מתוך 300,444 מצביעים בסך הכל. רק 227 איש הצביעו בעד אחדות עם הצפון, ואילו יתר הקולות נפסלו. פירושו של דבר שבמחוז זה 99.92 אחוזים מהאוכלוסייה תומכים בהקמת מדינה חדשה.

 

במדינת מערב באהר אל-רזל, שבה אחת משלוש הערים הגדולות של דרום סודן, וואו, 153,839 אלף איש הצביעו בעד עצמאות - 94.6 אחוז מסך הקולות. רק 7,237 איש הצביעו בעד אחדות. במדינת האחדות, יצרנית הנפט העיקרית של דרום סודן, נספרו עד כה 472 אלף קולות, מתוכם 471 אלף הביעו תמיכה בעצמאות. לפי שעה, רק 91 בני אדם התנגדו.

 

לא נמסר באיזה שלב של ספירת הקולות מצויה דרום סודן ומתי בדיוק יתפרסמו התוצאות הסופיות.

 

משאל העם נערך בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005 בין כוחות הדרום לבין ממשלת סודן בחרטום, ששם קץ ל-20 שנות מלחמת האזרחים באזור, שגבתה את חייהם של מיליוני אזרחים. תושבי הדרום, שבו מרבית אוצרות הנפט, נדרשו להכריע האם יתנתק האזור ממדינת האם ויכריז על עצמאותו, או שימשיך להיות נתון לריבונות הממשלה בחרטום. 

 

נשיא סודן עומר על-באשיר הבטיח ערב ההצבעה לכבד את תוצאותיה ואף "לחגוג עם הדרום" גם אם יבחר בעצמאות. אך חרף ההצהרות, לא ברור כיצד יגיב הצפון אם אכן יחליט הדרום להתפלג. בנוסף, סוגיות רבות משמעות הנוגעות לסימון הגבולות ולחלוקת רווחי הנפט טרם נפתרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים